ząbkowanie. Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet! Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Ząbkowanie u niemowląt kiedy się zaczyna i jak pomóc?

6 października 2015, dodał: Myszka
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

DZIECKO

Twoje niemowlę obficie się ślini, bierze wszystko, co uda mu się chwycić do buzi, bywa niespokojne i płaczliwe? Budzi się kilkakrotnie w ciągu nocy z płaczem? Może dokuczają mu wyrzynające się ząbki? Jak pomóc ząbkującemu maluszkowi?

dziecko

Objawy ząbkowania

Pierwszym sygnałem, że dziecko zaczyna ząbkować jest nadmierne wydzielanie śliny. Poza tym wkłada do buzi rączki oraz inne przedmioty. W nocy budzi się z płaczem, w dzień nie chce jeść ani się bawić. Ma spuchnięte i czerwone dziąsła.
Nie zawsze ząbkujący malec płacze i marudzi, gdyż nie wszystkie objawy się pojawiają. Wielu maluchów przechodzi ząbkowanie bez większych problemów – mają tylko spuchnięte dziąsła i trochę marudzą. Po pewnym czasie rodzice odkrywają mały ząbek.
Podczas wyrzynania się ząbków maluszek może mieć podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli nie przekracza ona 38 stopni C nie jest groźna. Jednak nie możesz każdej gorączki w tym czasie wiązać z ząbkowaniem. Gdy przyczyna podwyższenia temperatury jest niejasna, a dziecko ma biegunkę, kaszle – skontaktuj się z pediatrą, gdyż może to być infekcja wirusowa.dziecko

Pierwszy ząbek
Wyrzynanie się ząbków u niemowlęcia przeciętnie zaczyna się około 6-7 miesiąca życia. Bywa jednak i tak, że już pięciomiesięczne dziecko jest płaczliwe z powodu ząbkowania – 2-3 miesiące przed pojawieniem się ząbki rosną w jego dziąsłach. Pojawienie się pierwszego ząbka bywa uwarunkowane genetycznie – jeśli mama czy tata ząbkowali wcześnie, jest duża szansa, że tak samo będzie z maluszkiem. Okres wyrzynania się ząbków u niemowlęcia trwa około dwóch lat. Zazwyczaj pierwsze wyrzynają się dolne jedynki, chociaż zdarza się, że najpierw pojawiają się dwójki lub górne jedynki.image001
Sposoby na ból
Na łagodzenie swędzenia dziąseł są różne sposoby. Dziecko może polubić specjalne kolorowe gryzaczki, które wcześniej możesz schłodzić w lodówce. Spróbuj także użyć specjalnego żelu na ząbkowanie (np. Dentinox lub Dentibaby), który wciera się w bolące dziąsła malucha. Możesz także zrobić dziecku masaż dziąseł – umytym palcem delikatnie naciskaj dziąsła. Innym sposobem jest odwrócenie uwagi dziecka – wyjdź z malcem np. na spacer.

getty_rf_photo_of_baby_teething_ring

Ząbkowanie to ważny okres w życiu twojego dziecka oraz Twoim. Dla malca ważna jest wtedy bliskość rodziców. Okazuj więc swojemu szkrabowi czułość i miłość, a łatwiej przetrwacie ten trudny czas ząbkowania.

imagesb

Zobacz również:

Strefa Mamy – pierwszy rok PORADY

Dyskusje na forum – choroby dziecięce

Porady Macierzyństwo

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Ząbkowanie u niemowląt kiedy się zaczyna i jak pomóc?

  1. avatar maria pisze:

    u nas przy ząbkowaniu sprawdzały się gryzaczki ale tylko na chwilkę, żele ale też na chwileczkę a do tego w kryzysowych sytuacjach albo kiedy pojawiała się gorączka podawałam małej syropek na bazie ibuprofenu który szybko przynosił ulgę tak że noce dziecko właściwie przesypiało

Dodaj komentarz