Charakter ukryty w twarzy: co mówią o tobie usta, nos, uszy, czoło?
Oczy to podobno zwierciadło duszy. Okazuje się jednak, że z pozostałych elementów twarzy można również dużo wyczytać. Czy zatem wygląd człowieka może zdradzić nam jego charakter?
Już w czasach starożytnych odczytywano osobowość na podstawie wyglądu. Z czasem nawet powstała fizjonomika, czyli nauka o rozpoznawaniu cech charakteru z twarzy. Największą popularnością cieszyła się w XIX w. Później przez większość została uznana za zabobon. Obecnie zaś wykładana jest coraz częściej na wyższych uczelniach. Jej znaczenie zaczęły doceniać również międzynarodowe koncerny, które korzystają z pomocy fizjonomików podczas rekrutowania kandydatów na wysokie stanowiska.
Zdaniem amerykańskich psychologów z Tufts University, samo już zdjęcie twarzy osoby sfotografowanej bardzo dużo daje informacji o jej osobowości. By to potwierdzić badali oni m.in. czy istnieje silny związek pomiędzy wyglądem szefa, a wynikami finansowymi firmy. W tym celu przeprowadzili eksperyment na grupie studentów, którzy na podstawie jedynie fotografii mieli ocenić 25 prezesów z najlepszych oraz 25 z najgorszych przedsiębiorstw z listy magazynu „Fortune”. Zadaniem respondentów było określić ich skłonności do dominacji, dojrzałości, solidności i życzliwości. Okazało się, że oceny za kompetencje, które przyznano prezesom przedsiębiorstw, były zgodne z rankingiem dochodowości ich firm.
O tym, że wygląd ma istotne znaczenie w karierze zawodowej potwierdza również eksperyment przeprowadzony przez Allana Mazura z Syracuse University i Ulricha Mullera z Uniwersytetu w Marburgu. Badacze porównując zdjęcia kadetów z West Point z ich ścieżką zawodową, wyróżnili określone cechy takie jak blisko osadzone oczy, mocno zarysowane brwi oraz kwadratowa szczęka, które zapewniają osiągnięcie sukcesu. Absolwenci o męskich rysach twarzy, szybciej zdobywali awans pułkownika bądź generała, niż ich koledzy posiadający również stosowne kwalifikacje, ale mający subtelniejsze oblicze.
Co mówi o tobie czoło
Jednym z głównych badaczy poszukujących związków pomiędzy budową ciała, a charakterem był Johannes Caspar Lavater. Biorąc pod uwagę jego poglądy, można stworzyć konkretne portrety osób, jak np. przywódcy, samobójcy, czy też przestępcy. Zgodnie z jego teorią, typowy okrutnik, to człowiek, który ma wysokie i płaskie czoło, głęboko osadzone oczy, wąskie usta i niewielki podbródek.
Analizując w taki sposób poszczególne elementy twarzy, można szybko określić osobowość np. nowo poznanej osoby. Jednym z najczęściej badanych fragmentów twarzy jest czoło, które najlepiej świadczy o inteligencji człowieka i jego zdolnościach. Politycy doskonale z tego sobie zdają sprawę, dlatego by dodać sobie „optycznie” inteligencji, zaczesują włosy do góry.
Według zaś badaczy fizjonomii, czoło nie tyle świadczy o inteligencji, co o zdolnościach, jakie człowiek posiada. Zauważyli oni m.in., że matematycy, informatycy, fizycy mają czoła bardziej płaskie i szersze u dołu, natomiast czoła humanistów są wypukłe, zazwyczaj wyższe oraz szersze u góry.
Co mówią o tobie brwi
Z kolei nasze predyspozycje zdaniem badaczy fizjonomii najlepiej określają brwi. Brwi proste, tworzące równą linię charakteryzują zazwyczaj osobę, która mocno stąpa po ziemi. Natomiast brwi w kształcie łuku, uniesione w górę, określają często człowieka, który interesuje się sztuką bądź wiedzą tajemną oraz często buja w obłokach. Brwi zaś szerokie posiadają osoby, którym nie brakuje pewności siebie, energii życiowej i optymizmu. Z kolei właściciele krzaczastych brwi są ponoć porywczy, nieprzewidywalni i nieustająco targani namiętnościami. W XIX w. twierdzono, że tego typu brwi są charakterystyczne dla samobójców i poetów.
Co mówią o tobie oczy
Istotnym elementem twarzy są również oczy, na które najpierw zwracamy uwagę. Osoby o dużych oczach łatwiej osiągają sukcesy. Uważane są za bardziej wiarygodne, wzbudzają większe zaufanie niż posiadacze średnich bądź małych oczu. Jak pokazują amerykańskie badania człowiek o dużych oczach jest w stanie skłonić nas do zakupu rzeczy, której wcale nie potrzebujemy, w czasie 60% krótszym niż osoba z małymi oczami. Fizjonomicy uważają, że ludzie o dużych oczach są altruistami, choć są oni bardzo ostrożni w kontaktach międzyludzkich.
Z kolei posiadacze małych oczu, są sprytniejsi i egoistyczni, w szczególności, gdy oczy są nie tylko małe, ale także skośne i głęboko osadzone. Poza tym ludzie o małych oczach zdecydowanie lepiej sobie radzą w życiu niż ci, którzy mają duże oczy. Są oni większymi realistami i umieją walczyć o swoje prawa. W przypadku oczu zwraca się też uwagę na ich położenie. Oczy, które są blisko nosa mogą być charakterystyczne dla osób mających skłonności do oszustwa i kłamstwa. Natomiast oczy znajdujące się daleko od siebie świadczą o bezwzględności.
Co mówią o tobie uszy
Innym fragmentem twarzy zdradzającym naszą osobowość są uszy. Ludzie o małych uszach nie lubią ryzyka, silnych emocji, a także nie są skłonni do podejmowania decyzji. Natomiast osoby obdarzone dużymi uszami nie mogą żyć bez ryzyka i mocnej dawki adrenaliny. By się o tym przekonać, antropolodzy z Nowego Jorku, postanowili odwiedzić kasyna oraz tory wyścigów konnych. Z ich obserwacji wynika, że aż 70% graczy posiada duże uszy, przy czym w całym społeczeństwie amerykańskim takich osób jest naprawdę niewiele, bo tylko 25%. Istotna jest też wielkość płatków ucha.
Grube i duże płatki posiadają zazwyczaj osoby, które charakteryzują się silnym organizmem oraz nie mają wyczucia sytuacji. Z kolei właściciele bardzo małych płatków uszu są bardzo wrażliwi, a także potrzebują dużo czasu by wrócić do formy po przebytej chorobie bądź stresie. O charakterze człowieka dużo powiedzą również uszy odstające, które określają ludzi o silnej osobowości, lubiących mieć wszystko pod kontrolą. Nie boją się oni wyrażać odmiennych opinii i wywoływać awantur, by osiągnąć zamierzony cel. Dobrym tego przykładem jest Jerzy Urban, który dodatkowo uwielbia ryzyko, hazard i brak mu wyczucia sytuacji. Z kolei ci, którzy uszy mają blisko czaszki, sprawdzają się w roli doskonałych negocjatorów, cenią sobie niezwykle spokój i dążą do wspólnego porozumienia się.
Co mówi o tobie nos
Kolejnym elementem twarzy, którego nie da się nie zauważyć jest nos. Według badaczy im jest on większy, tym większa osobowość. Właściciele dużych nosów wiedzą czego chcą, nie boją się ryzyka. Są często bezwzględni, niezależni i za wszelką cenę dążą do osiągnięcia wyznaczonego sobie celu. Nieustannie czują potrzebę sprawdzania się w trudnych sytuacjach, nie mają też problemów z publicznym występowaniem, dlatego też doskonale radzą sobie w roli sołtysa, posła, czy aktora. Takim przykładem jest np. generał Charles de Gaulle, który odznaczał się ogromną odwagą, pragnieniem władzy i bezwzględnością. Z kolei posiadacze małych nosów, określani są jako osoby spokojne, zgodne, uprzejme i unikające niepotrzebnego ryzyka.
Co mówią o tobie usta
Charakter człowieka zdradzą nam również usta. Posiadacze dużych, szerokich, mięsistych ust, to osoby lubiące mówić, jeść, pić, śmiać się i całować. Są to ludzie otwarci, towarzyscy, gadatliwi i trochę egocentryczni. Natomiast właściciele małych ust, postrzegani są jako introwertycy, odbierani są często przez innych jako osoby oziębłe i niedostępne. Są oni również cierpliwi, dokładni i skoncentrowani na powierzonych im obowiązkach.
Takie osoby są także bardziej cenione przez pracodawców, którzy szukając odpowiedniego kandydata na odpowiedzialne stanowisko, częściej wybierają właśnie ludzi o wąskich ustach niż o pełnych i bardziej wyrazistych wargach. Jednak to, co w życiu zawodowym jest atutem, w miłości może być przeszkodą, gdyż osoby o wąskich, długich ustach zazwyczaj źle lokują swoje uczucia. Tego typu wargi mają często wielokrotni rozwodnicy, którzy nieustannie poszukują swojej drugiej połówki. Podobnie jak aktorka Julia Roberts, która zakochuje się ciągle w nieodpowiednich mężczyznach.
Istnieje również teoria, która głosi, że twarz to „samospełniająca się przepowiednia”. Człowiek, który wygląda na nieuczciwego i tak też jest postrzegany przez innych, w końcu takim się staje. Inaczej mówiąc, zaczyna on zachowywać się tak, jak się tego po nim spodziewamy.
Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne w kontaktach interpersonalnych. Zdaniem prof. Alexandra Todorova z Princeton University, ocena osoby na podstawie twarzy przebiega błyskawicznie. Odbywa się ona niezależnie zarówno od naszej woli, jak i racjonalnego myślenia. Podobno wystarczy jedna dziesiąta sekundy by do nowo poznanej osoby poczuć sympatię bądź niechęć. Według zaś Paula Eastwick’a psychologa z Northwestern University, miłość od pierwszego wejrzenia rodzi się zaledwie w ciągu kilku milisekund. Jak widać niewiele tak naprawdę potrzeba czasu by poznać drugą osobę bądź się w niej zakochać. Choć ludzka intuicja bywa czasami niezawodna, to warto jednak też pamiętać, że pozory mylą.
Źródło: www.wprost.pl, http://archiwum.polityka.pl, www.gwiazdy.com.pl, www.polki.pl.
autor: Pinkmause
Zobacz również:
-
Wampiry są wśród nas
-
Ludzie, którzy mają niebieską skórę
-
Człowiek kot – czyli jak upodobnić się do zwierzęcia
-
Najdziwniejsze rzeczy znalezione w ciele człowieka