Comiesięczne krwawienie to zjawisko fizjologiczne i dotyczy ono każdej kobiety w wieku rozrodczym. Jest to objaw, który dla wielu kobiet kojarzy się z dyskomfortem. Jednak niektóre z nich w czasie krwawienia odczuwają ból, który w dużym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak można sobie poradzić z bolesną miesiączką?
Z czego wynika ból menstruacyjny?
Ból ten ma związek ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie kobiety, czego przyczyną jest działanie hormonów płciowych. W czasie każdego cyklu menstruacyjnego organizm przygotowuje się na zajście w ciążę. W związku z tym ze względu na zwiększone stężenie progesteronu dochodzi do rozrostu błony śluzowej, czyli tzw. endometrium. Kiedy jednak nie dojdzie do zapłodnienia, to endometrium złuszcza się i przy tym pojawiają się skurcze macicy, których działanie ma na celu wspomóc wydalanie zbędnego nabłonka.
Bolesne miesiączki
Ból menstruacyjny jest to charakterystyczny objaw, który towarzyszy comiesięcznemu krwawieniu. Pojawia się on na początku menstruacji, a czasami nawet już na kilka dni przed jej rozpoczęciem. Do tego dochodzą bolesne skurcze umiejscowione w podbrzuszu, które następnie promieniują na okolicę lędźwiową pleców. Poza tym mogą pojawić się następujące objawy:
- ogólne rozbicie,
- zaburzenia nastroju,
- bóle oraz zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- biegunka,
- wzrost masy ciała, co ma związek z zatrzymaniem wody w organizmie,
- zmęczenie, a także senność.
Zazwyczaj ból miesiączkowy występuje przez 1-2 dni. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że miesiączka staje się na tyle bolesna, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i dochodzi do nasilenia się towarzyszących jej objawów.
Sposoby na bolesne miesiączki
Ból menstruacyjny można spróbować złagodzić domowymi sposobami. Tutaj mogą pomóc ciepłe okłady, które złagodzą ból brzucha, a do tego zmniejszą występujące skurcze. Można również sięgnąć po napary ziołowe, które mają działanie rozkurczowe, np. herbatka z mięty, melisy, rumianku oraz nagietka.
Do tego warto dołączyć umiarkowaną aktywność fizyczną. Jeśli ból nie jest bardzo silny, to lekkie rozciąganie może pomóc złagodzić bolesne miesiączki. Aktywność fizyczna pobudza krążenie, dotlenia organizm oraz rozluźnia spięte mięśnie. Ważne znaczenie ma również relaks i odpoczynek, gdyż stres może być przyczyną większych dolegliwości bólowych. Ponadto warto zastosować lekkostrawną dietę, która zredukuje wzdęcia, gdyż bardzo często pojawiają się one podczas miesiączki.
Na złagodzenie bólu menstruacyjnego pomóc mogą leki rozkurczowe, a także lek przeciwbólowy. Bardzo dobrze sprawdzają się preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Pomóc może Dexak, który w swoim składzie zawiera substancję czynną deksketoprofen. Jest to szybko działający lek przeciwbólowy. W przypadku bolesnej miesiączki ważne jest, aby taki lek zastosować od razu, a nie czekać, aż ból bardzo się nasili.
Ponadto dla kobiet, które zmagają się co miesiąc z bardzo bolesnymi miesiączkami, lekarz ginekolog może zaproponować wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej. Antykoncepcja nie tylko chroni przed niechcianą ciążą, ale również łagodzi bolesne objawy miesiączkowania, a w tym ból oraz obfite krwawienia.
Referencje:
- B. Trybulec, E. Wyżycka, Zastosowanie wybranych technik terapii manualnej w leczeniu zachowawczym bolesnego miesiączkowania [w:] „Medical Review”, 2016, 14(2), s. 162-172.
- Teul, K. Kliś, K. Jarzębak, I. Wronka, Częstość występowania oraz czynniki skorelowane z bólem miesiączkowym u zdrowych studentek [w:] „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie”, 2014, 60, 2, s. 89-94.