Ból kręgosłupa, a praca siedząca – podejście osteopatyczne – wywiad | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Ból kręgosłupa, a praca siedząca – podejście osteopatyczne – wywiad

30 marca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Rozmawiamy z Krzysztofem Pać – Absolwentem kierunku Fizjoterapii, Wydziału Wojskowo – Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uczestnikiem wielu szkoleń z zakresu Osteopatii (terapia czaszkowo – krzyżowa, manipulacje krótko- dźwigniowe stawów, mobilizacje stawów, mobilizacje i manipulacje powięzi, neuromobilizacje, terapia narządów trzewnych, badanie kliniczne, radiologia, dietetyka osteopatyczna) w międzynarodowej szkole Osteopatii Flanders International College of Osteopathy.

K1

Proszę opisać w kilku zdaniach czym różni się osteopatia od klasycznej rehabilitacji w tym masażu kręgosłupa?

Osteopatia to system opieki zdrowotnej wykorzystujący wiedzę kliniczną oraz diagnostykę i leczenie manualne. Podczas leczenia kładzie się nacisk na rozwiązanie problemów związanych z zaburzeniami funkcjonalnymi organizmu człowieka w celu przywróceniu pełnego zdrowia. Zabiegi mają za zadanie likwidację ogólnych dysfunkcji ruchomości w obrębie stawów i tkanek, mających wpływ na pojawienie się choroby lub jej podtrzymanie. Medycyna Osteopatyczna (Osteopatia) istnieje w systemie opieki zdrowotnej od 125 lat.

K2

Jakie wskazówki ma Pan dla osób pracujących w większym wymiarze czasu w pozycji siedzącej?

Zanim udzielę wskazówek osobom prowadzącym siedzący tryb życia, które zwykle zgłaszają się z problemami dyskowymi wytłumaczę dlaczego powinni wykonywać zalecane przeze mnie ćwiczenia, jest to bardzo ważne w celu zrozumienia dlaczego ruch jest tak ważny.

siedzio
Za wyjątkiem obszarów peryferyjnych unaczynionych przez sąsiadujące naczynia krwionośne krążek międzykręgowy jest awaskularny (beznaczyniowy), a jego odżywianie następuje poprzez dyfuzje i osmozę z sąsiadujących kręgów. Wymiana drobnych cząsteczek takich jak tlen, aminokwasy, glukoza, siarczany oraz produkty uboczne np. mleczany następuje poprzez dyfuzje i osmozę szybciej w sposób uniezależniony od transportu wody. Krążek między kręgowy posiada także właściwości lepkosprężyste, co implikuje przemieszczanie się wody( płynu tkankowego) wewnątrz dysku z obszarów o wyższym ciśnieniu w obszary o niższym. Zachodzi również obustronna wymiana substancji między dyskiem a trzonem kręgu. W chwili kiedy ustępuje działanie kompresyjne na dysk wywołane siłą ciężkości krążek zostaje wypełniony płynem pochodzącym przede wszystkim z sąsiadujących trzonów kręgów = hydratacja ( nawodnienie). Kiedy zaś siła ciężkości ponownie oddziałuje na dysk płyn zostaje znów wypchnięty = dehydratacja (odwodnienie).
Zasadniczo około 70% Wody z krążka międzykręgowego bierze udział w tym procesie podczas zmian obciążeni. Wymiana dużych cząsteczek takich jak enzymy, hormony, czynniki wzrostu oraz produkty uboczne w ramach krążka międzykręgowego jest możliwa wyłącznie za pośrednictwem transportu płynów. RUCH , INNYMI SŁOWY NIEPRZERWANA WYMIANA POMIĘDZY OBCIĄŻENIEM, A ODCIĄŻENIEM MA POZYTYWNY WPŁYW NA UTRZYMANIE W DOBRYM STANIE ORAZ FUNKCJONOWANIE KRĄŻKA MIĘDZYKRĘGOWEGO.
Każda osoba, która prowadzi siedzący tryb życia powinna mniej więcej co 30 minut wstawać np. od biurka i przejść się kilka metrów, ważna jest systematyka aby robić to co 30 minut, a nie przez 15 min raz na 4 godziny. Po za tym w czasie tego krótkiego spaceru np. po biurze, który powinien trwać około 1-5 minut, w zależnie od tego na ile umożliwiają to warunki pracy wykonać skłony do przodu, do tyłu i na boki, wykonać kilka głębokich wdechów i wydechów unosząc w górę przy tym kończyny górne. Jeżeli pracują przy biurku z komputerem, monitor powinien znajdować się na wprost osoby pracującej. Pozycja ze skręconym tułowiem jest wykluczona! Jeżeli jest to możliwe monitor musi być mniej więcej na wysokości oczu ( co jakiś czas powinna być zmieniana jego wysokość o około 1 cm w celu zaangażowania innych struktur mięśniowo – powięziowych i zmianę obciążenia powierzchni stawowych).  Krzesło musi posiadać wypustkę na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa, jeśli jej nie ma można podłożyć pod plecy ,,półwałek” . Osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny również przynajmniej 3 razy w tygodniu wykonać godzinny trening na basenie, sali fitness lub inne tego typu zajęcia zalecone przez terapeutę. Wskazany jest także codzienny 30 minutowy spacer na powietrzu.

K8

Jakie są efekty korzystania z terapii i czy są długofalowe i wszechstronne?

W Odróżnieniu od klasycznej rehabilitacji i medycyny, osteopatia podchodzi do problemu holistycznie (ciało jest całością). Np. U pacjenta przychodzącego z dolegliwościami dolnej części kręgosłupa( tylno-boczna wypuklina krążka międzykręgowego na poziomie L4-L5) leczy się nie tylko miejsce problemu lub bólu ale i powiązane strukturalnie inne części ciała, które mogą mieć wpływ na wyżej wymienioną patologię.
Techniki manipulacji i mobilizacji stawów, manipulacji i mobilizacji powięzi, terapia czaszkowo – krzyżowa, neuromobilizacje i techniki trzewne są zdecydowanie bardziej wyspecjalizowane i nastawione na leczenie konkretnych patologii niż masaż klasyczny. Ponad to leczenie trwa krócej i jest bardziej skuteczne.

K3

 Z jakimi schorzeniami najczęściej zwracają się do Pana pacjenci?

Najczęstszym problemem z jakim zgłaszają się do mnie pacjenci są dolegliwości bólowe kręgosłupa. W dzisiejszych czasach problem ten dotyka coraz większą część populacji,przyczyną tego stanu rzeczy jest między innymi siedzący tryb życia i stres. Oczywiście przychodzą do mnie pacjenci z dolegliwościami bólowymi barku, kolana, stopy , biodra , ale jak wczesniej wspomniałem osteopatia patrzy na problemy całościowo i tak dla przykładu problem z prawym barkiem bardzo często połączony jest z problemem części szyjnej kręgosłupa wątrobą i przeponą. Tak tak to prawda. Staw biodrowy lub kolanowy z problematyką rejonu miednicy.

K7

Czy rehabilituje Pan również osoby niepełnosprawne?

Tak miedzy innymi pracuje z pacjentami z mpd( mózgowe porażenie dziecięce), i po urazach rdzenia. Takimi pacjentami zajmuje się przede wszystkim w Nadomorskim Centrum medycznym w Darłówku Piramida 1 , z którym współpracuje od kilku lat (prowadzę tam miedzy innymi specjalistyczne turnusy dla pacjentów z mpd)

Jak wygląda odsetek osteopatów w innych krajach na świecie i czy terapie cieszą się powodzeniem?

Z tego co wiem w krajach takich jak np. Francja jest około 20000 osteopatów, i jest to bardzo popularny powszechnie ceniony rodzaj medycyny. Podobnie jest w Belgii, Anglii, Niemczech, USA Osteopatia w Polsce nie jest popularna i jest bardzo mało dyplomowanych Osteopatów, bądź osób uczęszczających na szkolenia z jej zakresu.. Prawdopodobnie dlatego, żę dopiero od kilku lat jest możliwość podyplomowego studiowania tego kierunku w Polsce. Studiowanie jest możliwe tylko i wyłącznie po ukończeniu jednego z kierunków medycznych). Wcześniej można było studiować tylko za granicą. Studia z zakresu Osteopatii trwają 5 lat, są bardzo drogie i trudne.

K4

Proszę opisać na czym polegają zabiegi? Czy stosuje się też jakieś terapie pomocnicze?

Pierwsza zasadniczą rzeczą jest badanie pacjenta, na które składa się wywiad i badanie kliniczne, które polega na wykonywaniu testów funkcjonalnych (testy wskazujące na określoną patologie podstawowe i różnicujące), dodatkowo czytanie RTG, MRI , CT lub USG w zależności od potrzeby.
Następnie po postawieniu diagnozy zaczyna się terapia lub odsyłam pacjenta np. do neurochirurga gdy podczas badania okaże się, że pacjent ma tak zaawansowany problem dyskowy, że doszło do ubytków motorycznych (opadająca stopa). Jeżeli badanie wskazuje na patologie którą może leczyć terapeuta rozpoczynam terapie w której skład wchodzą: mobilizacje, manipulacje stawów, mobilizacje, manipulacje powięzi, techniki wisceralne, terapia czaszkowo-krzyżowa,likwidacja densyfikacji powięziowych.  Oczywiście można wspomóc terapie metodami fizjoterapeutycznymi takimi jak Fizykoterapia (laser, UD, Elektroterpia…)

K6

Jakie są najlepsze ćwiczenia dla osób ze schorzeniami kręgosłupa, jak zapobiegać i dbać o profilaktykę?

Odp: Jeżeli chodzi o profilaktykę każdy powinien udać się do Osteopaty lub fizjoterapeuty w celu zbadania i przeprowadzenia badania i usunięcia podstawowych problemów. Ból jest dopiero wtedy gdy mamy do czynienia z patologia. Napięcie tkanek miękkich( mięśnie,torebki stawowe), zablokowany staw odbywa się znacznie wcześniej i dopiero przewlekły taki stan prowadzi do bólu.
Ćwiczenia też są dobierane indywidualnie do pacjenta. oczywiście są grupy pacjentów (np. osoby pracujące w pozycji siedzącej jak powyżej opisałem), dla których większość ćwiczeń będzie taka sama. Każda jednak osoba wymaga indywidualnego podejścia. Każda osoba powinna być przez mnie zbadana i otrzymać oprócz powyżej wymienionych wskazówek dodatkowe kilka ćwiczeń dobranych indywidualnie.
W krajach takich jak np.jak Francja czy Belgia z usług osteopatów bardzo często korzystają osoby bez dolegliwości bólowych w celu zminimalizowania napięć tkanek, co może w przyszłości zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

K5

Gdzie można skorzystać w Łodzi z Pana usług. Proszę wspomnieć o Darłówku…

Obecnie współpracuje z Retkińskim Centrum Medycznym w Łodzi przy ulicy Wyszyńskiego 72 blok 287, gdzie prowadzę prywatny gabinet (www.osteopatialodz.pl).
Od 7 .05.2016 r do 23.09. 2016 będę prowadził specjalistyczne turnusy rehabilitacyjne:,,Zdrowy kręgosłup”, Zdrowe Stawy” , dla Pacjentów Poudarowych” i „Dla dzieci z MPD”w Nadmorskim Centrum Medycznym Piramida 1 w Darłówku( informacje o turnusach są na mojej stronie internetowej) i stronie ośrodka.

Od 1.10. 2016roku  ponownie będę przyjmował pacjentów w gabinecie w Łodzi. ZAPRASZAM!

Dziękuję za rozmowę Panie Krzysztofie i życzę dalszego rozwoju w dziedzinie osteopatii!

K9

OsteoMedica/Retkińskie Centrum Medyczne


Fizjoterapeuta mgr Krzysztof Pać
ul. Wyszyńskiego 72 blok 287
94-047 Łódź

tel.: 535 258 820

 

zobacz również:

 

  1. Jak siedzieć w ciąży żeby kręgosłup nie ciążył
  2. Poduszka na kręgosłup – jak zdrowo spać? Innowacyjna prozdrowotna poduszka enVy®
  3. Rewolucja w zajęciach fitness. Zadbaj o zdrowy kręgosłup
  4. Gimnastyka w czasie wolnym

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Ból kręgosłupa, a praca siedząca – podejście osteopatyczne – wywiad

  1. avatar Ola pisze:

    Nie wiedziałam wcześniej nic o osteopatii, ale chyba zacznę się tym interesować. Wygląda na to, że może pomóc w bólach kręgosłupa, z którymi walczę. Jeszcze myślę nad kupnem sprzętu do elektrostymulacji http://www.elektrostymulatory.com/ też podobno skutecznie pomaga.

  2. avatar Przemysław pisze:

    Od kiedy jestem pod opieką mgr K. Pacia przeszły mi bóle kręgosłupa. Dzięki.
    Przem

  3. avatar Joanna pisze:

    Jestem dumna z p . Krzysztofa za udzielony wywiad. Moja mama jest pod opieką p.Krzysztofa od kilku sezonów jest osobą chorą przykutą do łóżka i rehabilitacja pozwala jej utrzymać stabilny stan, zapobiega odleżyną i przykurczą. To prawdziwy specjalista i profesjonalista.

  4. avatar Agnieszka pisze:

    Najlepszy w swoim fachu, korzystałam z pomocy Pana Krzysztofa i mogę chodzić huraaa;) Jest to ogromna poprawa komfortu życia, polecam każdemu, kto choć trochę się waha ;)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...