Bezsenność – porady. Jak poprawić jakość snu?

22 września 2020, dodał: Adrianna Kaczuba
Artykuł zewnętrzny

Sen jest jedną z elementarnych potrzeb każdego człowieka. Choć różnimy się pod względem zapotrzebowania na sen, to jednak nie ma osoby, która nie potrzebuje go wcale. Dlatego warto wiedzieć, że istnieją wskazówki, których świadomość i zastosowanie we własnym życiu sprawi , że czas przeznaczony na sen, będzie czasem niezwykle wartościowym i pozwalającym na pełną regenerację.

pobrane

Fakty o śnie

Na początek warto zaznaczyć, że nie istnieje zamiennik dla zdrowego, całonocnego snu! Sztuczne „wspomagacze” jak kawa czy napoje energetycznie mogą na krótko sprawić, że poczujemy się nieco mniej ospali i zirytowani, jednak jest to efekt bardzo krótkotrwały i nie służący naszemu organizmowi w żaden sposób.

Zgodnie z badaniami, optymalna liczba godzin snu, to 8h. Przy zmniejszeniu tej liczby do 6h, osoby biorące udział w badaniach, wykazywały zachowania typowe dla osób będących pod wpływem alkoholu, a już przy 4h snu nie byłby w stanie normalnie funkcjonować.

wakinguphappy

Każdorazowo zarwana noc, to także zmiany, do których dochodzi w naszym mózgu. Łatwo jest nam jednak zregenerować komórki podczas kilku porządnie przespanych nocy. Oczywiście, im dłużej nie śpimy, tym więcej czasu będziemy potrzebować na całkowitą regenerację.

Nie należy jednak przesadzać również w drugą stronę, ponieważ nadmiar snu (powyżej 11h/dobę każdej nocy) jest dla naszego organizmu równie szkodliwy, co jego niedobór. Szkodliwe skutki niedoboru/nadmiaru snu, to m.in. otyłość, obniżenie odporności organizmu czy choroby serca.

young woman on diet

Jak poprawić nasze nawyki związane ze snem?

Powinniśmy przyzwyczaić organizm do regularnych godzin snu. Zasypianie i wstawanie o tej samej porze każdego dnia, to dobry sposób na ułatwienie zasypiania.

Gdy nie możesz zasnąć, nie leż bezczynnie w łóżku. Jeśli po 15 minutach leżenia w łóżku, nadal nie będziesz spać, spróbuj wstać i zrobić coś relaksującego i dopiero wtedy ponownie połóż się do łóżka.

Nie idź do łóżka ani zbyt najedzony ani głodny! Zarówno uczucie przejedzenia jak i głodu utrudnią Ci zaśnięcie oraz zaburzą sen… nie wspominając nawet jak niekorzystnie wpływać to może na wagę.

Spróbuj traktować swoje łóżko, tak jakby było twoją „świątynią snu”. Nie jedz w nim, nie oglądaj telewizji, nie ucz się. To powinno sprawić, że będzie się ono kojarzyło jedynie z relaksującym snem.

Ogranicz drzemki w ciągu dnia. Naukowo udowodniono, że jeśli chcemy zrobić sobie drzemkę w ciągu dnia, to nie powinna być ona dłuższa niż 0,5h. Najkorzystniej na nasz organizm, wpływa podobno 26 minutowa drzemka!

zobacz również:

  1. Jak się wyspać w czasie upałów?
  2. Zdrowy sen
  3. Kobieta i alkohol – mity i fakty
  4. Problem z bezsennością – sposoby na szybki sen