Banany doskonale zaspokajają głód i dodają energii. To niezastąpione źródło potasu, magnezu, błonnika, beta-karotenu, witamin z grupy B, a także witaminy C. ich gruba skórka sprawia, że cenne składniki nie ulegają zniszczeniu. Podobnie jak w czekoladzie, jest w nich serotonina, która działa przeciwdepresyjnie i poprawia nastrój. Banany zawierają też dużo więcej węglowodanów niż inne owoce, dlatego powinny się znaleźć w diecie osób aktywnych fizycznie.
Placuszki owsiane z bananami
-12 łyżek płatków owsianych,
-14 łyżek mąki pszennej pełnoziarnistej,
-2 banany,
-3 jajka,
-2 łyżeczki proszku do pieczenia,
-3 łyżki cukru,
-szczypta soli.
Płatki wsypać do miseczki, zalać ok. 1 i 1/3 szkl. wrzątku, wymieszać i odstawić, by płatki napęczniały. Co jakiś czas zamieszać. Mąkę przesiać, zmieszać z proszkiem oraz szczyptą soli. Jajka rozkłócić, dodać cukier, wymieszać i wraz z mąką dodać do płatków. Banany obrać ze skórki, pokroić w plasterki, następnie rozgnieść widelcem na papkę i dodać do ciasta. Całość dokładnie wymieszać. Smażyć na odrobinie mocno rozgrzanego oleju rzepakowego, z obu stron na złoty kolor. Podawać oprószone cukrem pudrem.
Mleko lekko podgrzać, zalać kaszę. Dokładnie wymieszać i przestudzić. Banany obrać ze skórki, pokroić w plastry i rozgnieść widelcem. Dodać rozkłócone jajko oraz rozgniecione banany. Wsypać cukier, szczyptę soli, proszek i cynamon. Dobrze wymieszać szpatułką. Na odrobinie rozgrzanego oleju smażyć małe placuszki z obu stron na złoty kolor. Podawać np. ze śmietaną lub jogurtem i owocami.
Koktajl bananowo – gruszkowy
-2 dojrzałe gruszki
-2 banany
-miód do smaku
-około 1 łyżeczki soku z cytryny
-szczypta cynamonu
Gruszki i banany obrać, pokroić na mniejsze kawałki i wrzucić do blendera. Dodać odrobinę miodu, sok z cytryny i cynamon, zmiksować.
Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/
Koktajl bananowo – truskawkowy
-1/2 kg świeżych truskawek,
-2 banany,
-400g jogurtu naturalnego,
-300ml mleka,
-2 łyżki cukru,
-1/2 laski wanilii,
-łyżka bardzo drobno posiekanej świeżej mięty.
Truskawki umyć, usunąć szypułki i przepołowić. Banany obrać z skórki, pokroić w plastry. Owoce wraz z miętą przełożyć do blendera, zmiksować na gładkie puree. Dodać jogurt, mleko, cukier oraz nasiona z laski wanilii, ponownie krótko zmiksować. Koktajl rozlać do szklanek. Najlepiej podawać mocno schłodzony.
Smoothie jagodowo – bananowe z kawą
-banan
-100 g czarnych jagód
-100 g truskawek lub malin
-cytryna
-2 łyżki cukru z wanilią
-2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
-szklanka zimnego mleka
Banana obrać, pokroić w plastry, skropić sokiem wyciśniętym z cytryny. Schłodzić w zamrażarce przez 1/2 godziny. W tym czasie myjemy i odszypułkowujemy maliny, truskawki i jagody. Następnie wszystkie składniki umieszczamy w misie, dodajemy banana, mleko, kawę i miksujemy na gładki krem. Koktajl rozlewamy do szklanek.
Autor: http://fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com/
Banany obrać ze skórki, pokroić w plasterki. Brzoskwinie obrać ze skórki, usunąć pestkę, pokroić na cząstki. Dodać lekko rozmrożone owoce, przełożyć do blendera. Dodać cukier puder. Zmiksować. Dodać sok, wymieszać. Od razu podawać. Można też dodać po kostce lodu na szklankę.
Granola bananowo-karmelowa
-200 g płatków owsianych
-100 g płatków żytnich
-50 g mieszanki otrąb (owsianych, pszennych żytnich)
-50 g wiórek kokosowych
-25 g ziaren sezamu
-30 g ziaren słonecznika
-1 1/2 – 2 średnie banany
-2-3 łyżki miodu
-2 łyżki masy kajmakowej
-1 łyżka oleju
Po upieczeniu:
-30 g orzechów laskowych
-70 g żurawiny
Wszystkie suche składniki wymieszać w misce. W drugim naczyniu rozgnieść banany widelcem, dodać miód, olej, masę kajmakową i wymieszać. Wymieszać ze sobą zawartości obu naczyń. Taką mieszankę należy równomiernie wyłożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do nagrzanego piekarnika do ok. 150-160 st. C. Piec ok. 50 minut ( w czasie pieczenia należy granolę zamieszać kilka razy, aby się nie spiekła). Po upieczeniu odstawić granolę do ostygnięcia, następnie wmieszać do niej orzechy i żurawinę.
Banany obrać ze skórki, pokroić w plastry i zmiksować przy pomocy blendera na gładkie puree. Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dodać zmiksowane banany i nasiona wanilii. Wlać mleko. Stale ucierając, bardzo powoli wlewać wódkę. Gdy masa będzie gładka, przecedzić i przelać do butelki. Zakręcić. Likier można przechowywać w lodówce do 2 tygodni.
Muffiny kokosowo – bananowe
12 sztuk
-250 g mąki pszennej
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-łyżeczka sody oczyszczonej
-1/2 łyżeczki cynamonu
-50 g wiórków kokosowych + 2 łyżki do obsypania
-100 g cukru trzcinowego + łyżka do obsypania
-2 jaja
-75 g oleju
-150 g jogurtu naturalnego
-2 banany
-cukier puder do oprószenia
Formę na muffiny wyłożyć papilotkami. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną i cynamonem. Dodać wiórki kokosowe. Jajka rozkłócić z cukrem, wlać olej i jogurt. Dokładnie połączyć. Banany rozgnieść widelcem i dodać do mokrych składników. Wsypać suche składniki. Wymieszać do połączenia. Ciasto rozłożyć do papilotek. Każdą porcję oprószyć cukrem i kokosem. Piec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni, ok. 20 minut – do suchego patyczka. Upieczone muffiny pozostawić na 5 minut w formie, po czym je wyciągnąć i ostudzić na kratce.
Autor: http://fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com/
Banany miksujemy w blenderze na jednolitą masę. W dwóch osobnych miskach łączymy składniki mokre (jogurt, banany, jajko, olejek waniliowy, oliwa) i suche (mąka, płatki owsiane, cukier, bakalie, soda, kakao, cynamon). Składniki mokre dokładnie mieszamy widelcem żeby jajko było dobrze „rozbełtane”. Łączymy zawartość obu misek razem ze sobą. Wylewamy gotową masę do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki. Pieczemy w 180 st. ok. 60 minut. Po ostygnięciu możemy posypać cukrem pudrem ale i bez posypki ciasto jest pyszne.
Na dno trzech pucharków pokruszyć ciasto. Śmietankę ubić na sztywno. Nałożyć po 2 łyżki do pucharków. Ułożyć trochę bananów pokrojonych w plasterki i serek homogenizowany waniliowy. Posypać przyprawą do kawy i deserów.
Ponownie posypać pokruszonym ciastem, nałożyć warstwę śmietanki i bananów. Posypać przyprawą do deserów. Pokruszyć resztę ciasta, nałożyć pozostałą śmietankę i banany. Posypać pokruszonymi bezami oraz posiekanymi orzeszkami.
Na koniec oprószyć przyprawą do kawy i deserów.
Tarta bananowo – czekoladowa
Ciasto: -200 g mąki -50 g zmielonych migdałów -100 g cukru trzcinowego -150 g masła -1 jajko -szczypta soli
Nadzienie :
-3 banany
-100 g czekolady mlecznej albo gorzkiej
– 150 ml mleka
-1 jajko
-1/2 łyżeczki cynamonu
-1 łyżeczka masła
Forma do tarty 20 cm
Mąkę przesiać, dodać masło i pokroić. Dodać pozostałe składniki, zagnieść ciasto, zawinąć w folię i włożyć do lodówki na godzinę.
Ciasto rozwałkować najlepiej pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Przenieść na formę, docisnąć do brzegów i po nakłuwać ciasto widelcem. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 *C na 15 minut.
Banany obrać, pokroić w plasterki. Na patelni rozpuścić masło wrzucić banany, posypać cynamonem i chwilę podsmażyć.
Nad garnkiem z gotującą się wodą umieścić miskę z połamana czekoladą, mlekiem i jajkiem. Podgrzewać cały czas mieszając do rozpuszczenia czekolady.
Wyjąć z piekarnika ciasto, wyłożyć banany, polać masą czekoladową i włożyć do piekarnika na 20 minut.
Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/
Ciasto bananowo – szpinakowe
Składniki na formę 28×10 cm + foremki na babeczki:
-250 g obranych bananów
-250 g serka mascarpone
-2 duże garści liści młodego szpinaku (ok.120 g)
-4 jajka
-250 g cukru
-300 ml oleju
-460 g mąki pszennej
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-kolorowa posypka do dekoracji
Dodatkowo:
-szklanka cukru pudru + łyżeczka soku z cytryny i odrobina gorącej wody – całość dokładnie wymieszać, tak by powstał dość gęsty lukier. W razie potrzeby dosypać cukru lub dolać gorącej wody.
Wykonanie
W jednym pojemniku rozdrobnić blenderem banany, w drugim liście szpinaku. Jajka ubić z cukrem na jasną, puszystą masę. Stale miksując stopniowo dodawać serek mascarpone. Następnie dodać rozdrobnione banany, cienkim strumieniem olej oraz przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Całość dokładnie wymieszać. 2/3 ciasta przelać do formy wysmarowanej masłem i wysypanej kaszą manną. Do pozostałej 1/3 ciasta dodać szpinak i dokładnie wymieszać. Część zielonego ciasta przełożyć do foremek na babeczki, a resztę wylać na jasne ciasto i widelcem delikatnie zamieszać gdzieniegdzie obydwa kolory ciasta, tak aby utworzyły się esy floresy. Ciasta piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni. Ciasto w dużej formie około 50-60 minut, do tzw. suchego patyczka, a babeczki przez 15-20 minut. Upieczone, po 5 minutach wyciągnąć z formy i ostudzić na kratce. Wystudzone babeczki pokruszyć na drobne kawałki. Natomiast ciasto posmarować lukrem i obsypać zielonymi okruszkami i kolorową posypką.
Nagrzewamy piekarni na 175 stopni. Blendujemy banany. Następnie łączymy je ze stevią, mlekiem, oliwą z oliwek, jajem i masłem orzechowym, całość dokładnie miksujemy. Do tak powstałej masy przesiewamy mąkę, dodajemy proszek do pieczenia, cynamon i szczyptę soli. Miksujemy ponownie, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Wg upodobań wrzucamy do środka pokruszoną czekoladę, rodzynki itp. Masę przekładamy do wypełnionej papilotkami foremki i pieczemy przez około 20 – 25 minut. Pozostawiamy do ostygnięcia.
Autor: http://kuchcikola.blogspot.com/
Placek bananowy
Spód:
-200g herbatników,
-3 łyżki masła lub margaryny,
-2 łyżki wody.
Herbatniki połamać na małe kawałki, przełożyć do pojemnika od blendera. Dodać wodę oraz stopione masło. Zmiksować na jednolitą masę. Wyłożyć na dno przygotowanej tortownicy o śr. 23cm. Piec ok. 15 min w temp.180st.
Banany obrać, pokroić w plastry i ułożyć na podpieczonym, wystudzonym spodzie. Do mleka dodać utarte żółtka, cukier, nasiona z laski wanilii oraz mąkę. Dokładnie wymieszać, następnie stale mieszając, zagotować i gotować ok. 3 min na małym ogniu. Żelatynę rozpuścić w 3 łyżkach wrzątku, dodać do masy. Lekko przestudzić. Letnią masą zalać plastry bananów. Schładzać przez ok. 2 godz. Śmietankę ubić z cukrem pudrem, udekorować przy pomocy szprycy. Przechowywać w lodówce.
Bananowy song
Ciasto:
-3 szklanki mąki
-2 jajka
-180 g masła
-3/4 szklanki cukru
-szczypta soli
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-skórka z jednej cytryny
Nadzienie:
-350 g białego sera
-2 średnie banany
-1 budyń o smaku bananowym
-2 czubate łyżki cukru pudru
-1 jajko
-100 g czekolady
-2 łyżki masła
-jajko+ łyżka wody do posmarowania
-forma do tart 21-22 cm
-fasola albo groch
Mąkę przesiewamy, dodajemy masło i siekamy. Łączymy z pozostałymi składnikami ciasta i zagniatamy. 3/4 ciasta wałkujemy. Najlepiej i najwygodniej jest rozwałkować ciasto miedzy dwoma arkuszami pergaminu. Przenosimy do foremki i dociskamy do brzegów. Wkładamy do lodówki na 30 minut. Pozostałą część ciasta wałkujemy i wycinamy małe serduszka.Nadzienie: Banany rozgniatamy widelcem. Jeśli używamy białego sera w kostce najpierw powinniśmy go zmielić. Banany łączymy z serem, budyniem, jajkiem i cukrem. Czekoladę z masłem roztapiamy w kąpieli wodnej.
Wyjmujemy ciasto z lodówki, przykrywamy pergaminem, wysypujemy fasolę i wkładamy na 10 minut do piekarnika nagrzanego do 180 *C. Po upływie tego czasu wyjmujemy fasolę i na podpieczony spód wylewamy czekoladę następnie masę bananowo-serową. W koło tarty układamy serduszka jedno obok drugiego. Smarujemy rozkłóconym jajkiem i wkładamy do piekarnika na około 40 minut.
Przed podaniem można posypać cukrem.
Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/
Sernik bananowy z masłem orzechowym
Składniki na spód:
-można piec w tortownicy o średnicy 24 cm, lub jak ja w kwadratowej formie 24×24 cm
-250 g ciasteczek zbożowych
-80 g miękkiego masła
Dno formy wyścielić papierem do pieczenia. Ciasteczka rozdrobnić blenderem i wymieszać z miękkim masłem. Masą ciasteczkową wylepić dno formy.
Banany, masło orzechowe, śmietankę i ekstrakt waniliowy zmiksować blenderem.
W misie miksera umieścić ser i cukier, miksując na wolny obrotach dodać masę bananową. Następnie dodawać po jednym jajku, za każdym razem krótko miksując. Wsypać proszek budyniowy i zmiksować. Masę serową wylać na spód ciasteczkowy. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 170 stopni, ok. 65 minut. Poziom niżej umieścić foremkę z gorącą wodą. Po upieczeniu piekarnik wyłączyć i zostawić sernik jeszcze na 5 minut. Następnie uchylić drzwiczki piekarnika i zostawić w nim sernik do całkowitego wystudzenia. Zimny schłodzić w lodówce, najlepiej przez noc. Przed podaniem udekorować roztopioną w kąpieli wodnej czekoladą i plasterkami banana.
(blaszka ok.25×28 cm)
Masa serowo- bananowa:
-4 dojrzałe banany
-500 g twarogu sernikowego
-2 łyżki żelatyny plus 3 -4 łyżki mleka
-stewia lub cukier puder (jego ilość należy dostosować do dojrzałości bananów – im bardziej dojrzałe, tym bardziej słodkie i należy dodać mniej cukru)
Banany zblendować i wymieszać z twarogiem. Dodać cukier puder, wymieszać. Żelatynę rozpuścić w mleku. Odstawić, aby lekko ostygła. Następnie wlać do masy bananowej i dokładnie wymieszać. Przełożyć do blaszki wyłożonej herbatnikami i wstawić do lodówki.
Masa a’la straciatella:
-2 opakowanie śnieżki
-400 ml mleka
-100 g czekolady gorzkiej
-2 łyżki żelatyny plus 3-4 łyżki mleka
Czekoladę zetrzeć na tarce. Żelatynę rozpuścić w mleku. Śnieżkę zmiksować z mlekiem według instrukcji na opakowaniu, kiedy będzie już gotowa dodać letnią żelatynę i dokładnie, ale szybko połączyć mikserem. Na koniec wsypać wiórki czekolady i wymieszać. Blaszkę z masą bananową wyjąć z lodówki i dokładnie rozsmarować masę straciatella. Wstawić do lodówki na około 20 minut.
Dodatkowo:
-herbatniki
-6 czubatych łyżek masy kajmakowej
-50 g czekolady startej na małych oczkach
-2-3 banany
Herbatniki wyłożyć na spód blaszki. Masę kajmakową rozsmarować równomiernie na schłodzony torcik. Schłodzić dodatkowo około 15-20 minut. Przechowywać w lodówce. Przed podaniem na wierzchu poukładać plasterki banana i obsypać startą czekoladą.
Autor: http://kuchcikola.blogspot.com/
Zakręcone ciasto bananowe
Biszkopt:
-5 jajek,
-6 łyżek mąki pszennej,
-6 łyżek drobnego cukru do wypieków,
-1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
-3/4 słoiczka dżemu z czarnej porzeczki.
Białka ubić z cukrem na sztywną pianę, dodać żółtka oraz przesianą mąkę z proszkiem. Ciasto wylać na przygotowaną blaszkę o wym. 37x42cm. Piec ok. 15-20 min w temp. 190st. Jeszcze ciepłe wyłożyć na ściereczkę cienko wysypaną cukrem oraz cukrem waniliowym. Zrolować i ostudzić. Nastepnie rozwinąć, posmarować dżemem i zwinąć ponownie, ale już bez ściereczki. Pokroić na plastry. Obręcz od tortownicy o śr. 24 cm ułożyć na paterę. Następnie na dno patery i boki obręczy ciasno ułożyć pokrojone plastry ciasta.
Krem:
-1 l mleka,
-2 budynie waniliowe (40g każdy),
-200 g masła lub margaryny,
-7 łyżek mąki pszennej,
-9 łyżek drobnego cukru do wypieków,
-4 duże banany.
Połowę mleka zagotować. W reszcie rozrobić budynie z mąką i cukrem. Wlać na gotujące się mleko, gotować, aż zgestnieje. Przestudzić. Masło utrzeć na puch, dodawać po łyżce zimnego budyniu. Połowę kremu wyłożyć na ciasto, ułożyć pokrojone w plastry banany, przykryć resztą kremu.
Śmietanka:
-400 ml śmietany 30%,
-2 łyżki cukru pudru.
Śmietankę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać cukier puder. Masą posmarować wierzch ciasta, dowolnie udekorować.