Anemia a karmienie piersią: fakty i mity | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Anemia a karmienie piersią: fakty i mity

20 października 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Chociaż anemia kojarzona jest przede wszystkim z ciążą, niekiedy może pojawiać się w okresie karmienia piersią. W związku z tym wiele kobiet rezygnuje z podawania naturalnego pokarmu, obawiając się skutków niedokrwistości. Jednak nie tędy droga – warto rozprawić się z mitami wokół anemii, by bez obaw przystąpić do karmienia piersią.

Anemia (tzw. niedokrwistość) to stan chorobowy, który charakteryzuje się obniżonym stężeniem hemoglobiny, mniejszą objętością erytrocytów oraz niższą wartością hematokrytu. Jest przypadłością całkowicie odwracalną, która nie wymaga rezygnacji z karmienia piersią.

Przyczyną anemii jest karmienie piersią

Mit. Nie każda kobieta karmiąca piersią jest narażona na niedokrwistość. Dotyczy to wyłącznie tych kobiet, które nie dbają o racjonalny sposób odżywiania. Jako że w okresie karmienia rośnie zapotrzebowanie na składniki odżywcze, niewystarczająca podaż może wpłynąć na powstawanie niedokrwistości. Wpływ będzie tym większy, im mniej produktów zawierających żelazo dostarczane jest wraz z codziennymi posiłkami. Jeżeli natomiast kobieta karmiąca piersią zdrowo się odżywia, wówczas prawdopodobieństwo anemii jest znikome.

Warto przy tym pamiętać, że częstą przyczyną anemii są silne krwotoki, do których dochodzi przy powikłaniach przy cesarskim cięciu czy porodzie naturalnym.

Ilość żelaza w diecie mamy w niewielkim stopniu wpływa na poziom żelaza w mleku

Prawda. O ile dieta obfitująca w produkty zawierające żelazo jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu matki, tak nie ma większego wpływu na poziom żelaza w mleku.

Nie oznacza to jednak, że pokarm matki wcale nie dostarcza tego pierwiastka. Wręcz przeciwnie, żelazo jest bardzo dobrze przyswajalne.

W okresie karmienia piersią trzeba przyjmować preparaty żelaza

Mit. Zapotrzebowanie na żelazo wśród kobiet karmiących piersią wynosi 20 mg na dobę. Prawidłowo zbilansowana dieta jest w stanie zapewnić podaż na odpowiednim poziomie. Oznacza to, że w okresie karmienia piersią nie ma potrzeby stosowania dodatkowych preparatów zawierających żelazo.

Wyjątek stanowią sytuacje, w których anemia po porodzie spowodowana jest sporą utratą krwi, np. w wyniku cesarskiego cięcia czy nacinania krocza.

Anemia u matki karmiącej jest przyczyną anemii niemowlęcia

Mit. Mniej więcej do 6 miesiąca życia dziecka mleko matki dostarcza niemowlęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych – niezależnie od diety matki. Niedokrwistość u kobiety karmiącej pozostaje zatem bez wpływu na organizm dziecka. Warto bowiem mieć świadomość, że organizm do produkcji mleka wszystkie niezbędne składniki będzie pobiera bezpośrednio od matki – nawet kosztem jej zdrowia.

Oznacza to, że mimo anemii u kobiety karmiącej piersią, mleko podawane dziecku będzie pełnowartościowe.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

5 komentarzy do Anemia a karmienie piersią: fakty i mity

  1. avatar julia pisze:

    @dexa a ile żelaza zawierały te preparaty? może po prostu za dużo?

    • avatar dexa pisze:

      no dobrze, powiedz co brałaś i czy karmiłaś piersią, chodzi mi oto żeby nie zaszkodzić dziecku

  2. avatar julia pisze:

    ja po prostu brałam suplementy, które miały w swoim składzie żelazo i nie miałam żadnych problemów

  3. avatar dexa pisze:

    ja przez całą ciążę zmagałam się lekkim niedoborem żelaza, teraz w czasie karmienia również. dziewczyny jak radziłyście sobie z takimi problemami?

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...