Jest to starożytny hinduski system medyczny oparty na założeniu, że główną rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia odgrywa zależność między ciałem i duchem. Podobnie jak w innych praktykach azjatyckich, podstawowe znaczenie przypisuje się zrównoważeniu energii życiowej zwanej prana. System ten oparty jest na równowadze pomiędzy trzema podstawowymi siłami życiowymi zwanymi doshe.
Jedna z nich, tzw. vata, odpowiada za ruch w organizmie, druga, tzw. pitta, kontroluje trawienie i procesy wytwarzania energii, trzecia zaś, tzw. kapha, odpowiada za budowę organizmu i jego stabilność. O chorobie można mówić, gdy jedna z tych trzech sił życiowych zachwieje równowagę organizmu. Każdy powinien wiedzieć, która z sił życiowych jest w jego przypadku dominująca i stosować odpowiednią dietę oraz prowadzić styl życia pozwalający utrzymać ją w stanie równowagi z pozostałymi.
Ajurweda w sanskrycie oznacza naukę o życiu i długowieczności i należy do najstarszych systemów medycznych, liczy sobie bowiem ok. 5 tys. lat. Dwa klasyczne podręczniki ajurwedy mają ponad 2 tys. lat. Wraz z wpływami religii buddyjskiej system ten dotarł również do Chin i innych krajów azjatyckich.
Praktyki ajurwedy stanowią element codziennego stylu życia. Zasady te rządzą wszystkimi aspektami życia, takimi jak odżywiania, ruch fizyczny.. W klinikach ajurwedy w USA chorych leczy się zarówno metodami tradycyjnymi, jak i praktykami ajurwedy.
Każdy człowiek rodzi się z charakterystyczną dla swojego organizmu relacja trzech sił życiowych, z których jedna dominuje. Dominująca siła doshe decyduje o typie osobowości, jak również o podatności organizmu na określone choroby. Tak np. osoby pitta wykazują skłonności do zachowań wybuchowych i w związku z tym są podatne na rozwój nadciśnienia tętniczego i zaburzeń trawiennych, dlatego należy je leczyć dieta lekką, nie podrażniającą jelit oraz preparatami ziołowymi. Ponieważ umysł postrzegany jest jako siła integrująca, decydująca o stanie zdrowia i pozwalająca przezwyciężyć chorobę, zleca się również medytacje oraz ćwiczenia jogi.
Istotnym elementem kuracji jest oczyszczanie organizmu z toksyn. pomagają w tym zabiegi, np. kąpiele parowe, lewatywy, płukanie nosa, upuszczanie krwi i masaże z użyciem olejków.
Zobacz również:
- Ajurweda a trądzik
- Dekoracja mieszkania w stylu indyjskim
- Joga Asan – co nam daje i jak ćwiczyć?
- Kuchnia ajurwedyjska: podstawowe wiadomości