Ajurweda a trądzik

11 maja 2010, dodał: Helfy.pl

Ajurweda a trądzik

aloesAjurweda postrzega problem trądziku nieco szerzej niż medycyna zachodnia. Widzi go nie tylko jako dolegliwość dorastających nastolatków, ale jako problem osób, które prowadzą nieuregulowany tryb życia oraz posiadają niewłaściwe nawyki żywieniowe.

W starożytnych tekstach ajurwedyjskich wymienia się 3 warunki zachowania urody, młodości i zdrowej skóry: zrównoważona, zdrowa dieta odpowiednia do pory roku, konstytucji ciała, wieku i aktywności danej osoby; głęboki, przynoszący wypoczynek sen oraz regularna pielęgnacja ciała i umysłu. Osoby cierpiące na trądzik powinny unikać tłustych, ostrych i słodkich potraw, zwrócić uwagę na dostateczną ilość ruchu na świeżym powietrzu i uregulowany tryb życia, pić regularnie gorącą wodę.

Ponadto można się wspomóc stosowaniem maseczek z wyciągów i sproszkowanych roślin(np:drzewa sandałowego, tulasi, kurkuma, neem), które od wieków znane są ze swego dobroczynnego wpływu na skórę. Rośliny te stosowane są jako doskonały środek leczniczy i antybakteryjny. Mogą być wykorzystywany do leczenia ostrych stanów zapalnych skóry. Mają natychmiastowe działanie bakteriobójcze, ściągające, antyseptyczne, regulują gospodarkę lipidową skóry.

Oto kilka prostych ajurwedyjskich przepisów pomocnych w uzyskaniu czystej skóry:

  • Kąpiel mydłem sandałowym – piana ściąga pory, chłodzi i łagodzi stany zapalne podrażnionej skóry oraz wyprysków trądzikowych. W misce z zimną wodą zrób pianę z alkalicznego mydła sandałowego i umyj nią twarz. Można stosować kilka razy dziennie.
  • Woda triphala – zabieg otwiera pory, oczyszcza je, zabija drobnoustroje i pobudza przemianę materii Dodaj 5 – 10 gramów przyprawy triphala do 0,5 litra świeżej wody i wygotuj ją do połowy objętości. Zrób z niej parówkę twarzy. Następnie ułóż ciepłe i wilgotne kompresy z przegotowanej wody na zmienionych trądzikiem miejscach.
  • Tonik do twarzy z triphala – zabieg intensywnie oczyszcza i usuwa toksyny. Zagotuj 5-10 gramów sproszkowanej przyprawy triphala w 50 ml(1/5 szklanki) wody i myj nią twarz oraz zmienione trądzikiem miejsca.
  • Ghee z kurkumą – pasta działa bakteriobójczo i hamuje stany zapalne wymieszaj zmieloną kurkumę i sklarowane masło (ghee) na pastę i posmaruj nią dotknięte trądzikiem miejsca. Po 10 minutach możesz ją zmyć. Zamiennie możesz przyrządzić pastę z połowy łyżeczki kurkumy i połowy łyżeczki sproszkowanego drzewa sandałowego wymieszanych z wodą i stosowanych zgodnie z powyższym opisem.

Polecamy produkty takie jak:

Maseczka Neem-Tone 14zł/50g
http://www.helfy.pl/maseczka-ajurwedyjska-tonizujaca-oczyszczajaca-antybakteryjna-skora-twarz

Ajurwedyjska Maseczka do Twarzy 25zł/100 g
http://www.helfy.pl/ajurwedyjska-maseczka-do-twarzy

Glinka Multani Mati 17zł/100g
http://www.helfy.pl/multani-mati-glinka-maseczka-wybielajaca

Mydło na Trądzik 25zł/100g
http://www.helfy.pl/mydlo-na-tradzik-cera-tlusta

file1273589687Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
STOP