Czego nie lubią storczyki? Zobacz co robić aby kwitły jak szalone
Pielęgnacja storczyków wbrew wielu opiniom wcale nie jest trudna. Może być wręcz banalnie łatwa, jeśli poświęcimy trochę czasu na poznanie ich potrzeb. Storczyki nie są bowiem tradycyjnymi roślinami doniczkowymi, są epifitami, co oznacza, że nie rosną w ziemi, lecz przyczepiają się do kory drzew. Dobra pielęgnacja storczyków wymaga jedynie podstawowej wiedzy o storczykach i odpowiedzi na pytanie czego storczyki nie lubią.
Storczyki cieszą się opinią trudnych w uprawie, choć w rzeczywistości większość odmian tworzy doskonałe rośliny domowe. Przy odpowiedniej pielęgnacji orchidea może kwitnąć przez kilka miesięcy w roku i żyć przez czas nieokreślony. Osobiście przetestowałam, że orchidee mogą żyć i kwitnąć przez wiele lat, u mnie na parapecie stoją storczyki, które dostałam jako pierwsze, a było to ponad 15 lat temu. Dobra pielęgnacja kolekcji storczyków może zapewnić ciągłe kwitnienie każdego dnia w roku.
zdj. własne
Storczyki potrzebują wody ale nie nadmiernego podlewania
Właściwe podlewanie storczyków jest prawdopodobnie najtrudniejszym aspektem pielęgnacji. Większość storczyków potrzebuje podlewania tylko raz w tygodniu. Zatem po pierwsze i najważniejsze, chcąc mieć piękne storczyki należy unikać nadmiernego podlewania, ponieważ prowadzi to do gnicia korzeni, które są sekretem zdrowych storczyków. I o ile zwykłe rośliny doniczkowe ocenia się po wzroście liści w przypadku storczyków wzrost korzeni, w tym korzeni powietrznych, jest najlepszym wskaźnikiem zdrowia rośliny. Wybitni znawcy tych roślin wyraźnie podkreślają: jeśli uważasz, że nadszedł czas na podlanie storczyka, poczekaj jeszcze jeden dzień…
Storczyki uprawiane w domu często umieszcza się na tacach zapewniających wilgotność. Tace te umożliwiają gromadzenie się wody w podstawie, podczas gdy roślina jest zawieszona nad wodą, czyli korzenie nie są zalewane. W ten sposób orchidea korzysta z parowania wody. To dobra metoda jednak mało praktyczna. Dlatego wiele osób wkłada storczyki do zlewu lub miednicy, aby zalać je wodą. Osobiście przetestowałam i stosuję kąpanie storczyków w wannie. Zbieram rośliny do wanny, robię im prysznic i zostawiam w wodzie na kilka godzin, a następnie pozwalam naturalnie wyschnąć (zazwyczaj przez noc). Uważam, że jest to najlepszy sposób na podlewanie. Storczyk jest podlewany obficie, ale przy zapewnieniu, że woda wyleje się z doniczki, a następnie następuje całkowite nasycenie wodą i rośliny i podłoża. W bardzo upalne dni, latem nawadniam storczyki mgiełką z atomizera, ale także nie przesadzam z tym zabiegiem.
Storczyki nie lubią przeprowadzki
Wybierając miejsce na postawienie storczyka powinniśmy się dobrze zastanowić. Storczyki są piękną dekoracją jednak nie lubią być przestawiane z miejsca na miejsce, potrącane czy obracane. Dlatego stawiając storczyka powinniśmy zapewnić mu „święty spokój”. Te kwiaty naprawdę to docenią pięknym kwitnieniem przez wiele tygodni i odradzaniem się raz a nawet dwa razy do roku.
Wiele artykułów na temat storczyków wskazuje, że storczyki nie lubią pełnego słońca i wystawy południowej. Osobiście nie zgadzam się z tym poglądem. W moim domu storczyki zajmują parapety na wszystkich oknach i najpiękniej kwitną właśnie na oknach południowych i wschodnich, a najmniej chętnie zakwitają na parapetach północnych. Warto więc wybrać odpowiedni parapet, pamiętając, że jest to jednak kwiat tropikalny i zapewnić mu spokój i możliwość rozwoju bez konieczności przenoszenia i przestawiania kwiatka z miejsce na miejsce.
Ważną informacją jest także fakt, że storczyki nie lubią ziemi, zatem przesadzenie orchidei do ziemi kwiatowej uniwersalnej oznacza rychłą śmierć kwiatka. Samego przesadzania storczyki też nie lubią Jeżeli już zdecydujemy się przesadzać storczyka pamiętajmy aby kupić odpowiednią mieszankę właśnie do orchidei. Tylko specjalna mieszanka z kory, mchu i perlitu, albo łupin kokosa, łupin cedrowych czy wemikulitu lub korka jest w stanie zapewnić storczykom odpowiedni dopływ powietrza do korzeni i ich prawidłowy rozwój. I przenigdy nie przykrywajmy ani nie wycinajmy storczykom korzeni powietrznych, gdyż w ten sposób pozbawiamy je naturalnej powierzchni do wymiany gazowej i wodnej.