Aromaty są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym. Ich odpowiednie dobranie i dozowanie w recepturach przekłada się na walory sensoryczne produktów, czyli smak i zapach naszego jedzenia.
Wysoko rozwinięta świadomość konsumencka współczesnego człowieka przekłada się na jego decyzje zakupowe. Zanim coś trafi do naszego koszyka, dokładnie analizujemy skład produktu spożywczego. Im dłuższa jest etykieta, tym mniejsze szanse, że go wybierzemy. Pod lupę bierzemy również wszelkiego rodzaju dodatki i stawiamy na te niezbędne i jak najbardziej naturalne.
Najwyższej jakości olejki spożywcze są w 100% bezpieczne dla człowieka i odpowiedzialne za przyjemność płynącą z jedzenia. A z tej ostatniej przecież nie chcemy rezygnować, prawda?
Aromaty spożywcze – po co nam one?
O atrakcyjności jedzenia decyduje nie tylko smak, ale również wygląd danej potrawy (w końcu „je się oczami”) oraz… zapach! Ten ostatni powinien idealnie współgrać ze smakiem potrawy, podbijać go i intensyfikować przyjemność płynącą ze spożywania posiłku.
O mocy zapachu łatwo się przekonać. Przecież wystarczy poczuć aromat pierniczków, by wpaść w świąteczny nastrój!
Producenci żywności sięgają po olejki spożywcze w celu podniesienia atrakcyjności swoich wyrobów. I nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że są to aromaty tworzone na bazie bezpiecznych, dokładnie przebadanych substancji – przede wszystkim naturalnych oraz specjalnie wyselekcjonowanych substancji zapachowych.
Naturalne aromaty spożywcze w płynie i proszku – GBD Aromaty
Jak powstają olejki spożywcze?
Wszystko zaczyna się w laboratorium. To tutaj doświadczeni technolodzy projektują i testują kompozycje zapachowe oraz opracowują powtarzalne receptury.
Nowoczesne aromaty spożywcze powstają w ramach zaawansowanych procesów biotechnologicznych, chemicznych i fizykochemicznych.
Ostateczny charakter każdej kompozycji zależy od ilości i proporcji zastosowanych w recepturze substancji zapachowych (olejków eterycznych i syntetyków) oraz rodzaju nośnika.
Aromaty w proszku i płynne olejki spożywcze
Aromaty spożywcze mogą mieć formę proszku lub postać płynną. Jedne i drugie powstają poprzez nałożenie ciekłych substancji aromatycznych na sypkie lub płynne nośniki.
W przypadku aromatów w proszku, po dokładnym wymieszaniu substancji zapachowej z nośnikiem, całość jest suszona w suszarniach rozpyłowych. Nośnikiem aromatów spożywczych w płynie są najczęściej oleje i alkohole.
Zarówno aromaty w proszku, jak i płynne olejki spożywcze mogą być skutecznie aplikowane do różnego rodzaju potraw. W zależności od rodzaju i przeznaczenia danej substancji zapachowej, aromaty spożywcze są stosowane między innymi do ciast, jogurtów, dżemów, serów czy wędlin.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Produkcja i stosowanie aromatów spożywczych są uregulowane przepisami unijnymi. Najważniejsze wytyczne znajdują się w Rozporządzeniu nr 1334/2008 w sprawie środków aromatyzujących i składników o właściwościach aromatyzujących.
Substancje zapachowe stosowane w produkcji żywności powinny być całkowicie bezpieczne dla człowieka i neutralne dla zdrowia wszystkich konsumentów.