Aparat retencyjny – czym charakteryzuje się retainer?

9 grudnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Coraz więcej pacjentów decyduje się na leczenie ortodontyczne. Chyba każdy z nas chciałby mieć piękny i prostu uśmiech. Jesteśmy gotowi na kilka lat leczenia, ale nie wiemy, że ten proces nie kończy się w momencie zdjęcia aparatu. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest jeszcze zastosowanie aparatu retencyjnego. Jego zadaniem jest utrwalenie już osiągniętych efektów.

Aparat retencyjny

Czym jest retainer?

Aparat retencyjny (retainer) ma za zadanie utrwalenie efektów osiągniętych podczas leczenia ortodontycznego. Najczęściej zakłada się go na określony czas, ale w najtrudniejszych przypadkach może być konieczność noszenia go do końca życia. Tak dzieje się w przypadku pacjentów, którzy zdecydowali się na leczenie w dojrzałym wieku. Zęby przez wiele lat pozostawały w nieodpowiedniej pozycji, więc później w łatwy sposób mogą do tej pozycji wrócić.

Aparat retencyjny – rodzaje.

Wśród aparatów retencyjnych możemy wyszczególnić dwa główne rodzaje i są to retainery stałe oraz ruchome. Oczywiście różnią się one w sposobie montażu i codziennego użytkowania. Retainer stały montowany jest na wewnętrznej stronie zębów i nosimy go przez cały czas. Nie musimy pamiętać o jego zakładaniu, ale higiena jamy ustnej jest nieco utrudniona.

W przypadku retainera ruchomego, powinniśmy przestrzegać godzin zakładania. Najczęściej na początku musimy nosić go w dzień i w nocy, ale w późniejszych etapach już tylko w nocy. Przy tym rodzaju aparatu retencyjnego higiena jamy ustnej jest znacznie łatwiejsza. Myjemy zęby szczoteczką i pastą, a aparat dokładnie w ten sam sposób, po każdym użyciu.

Jak myć aparat retencyjny?

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna zawsze, ale szczególnie podczas noszenia aparatu ortodontycznego i aparatu retencyjnego. Sprawa komplikuje się, jeżeli decydujemy się na retainer stały. Przylega on do naszych zębów od wewnętrznej strony i nie mamy możliwości zdjęcia go w dowolnym momencie. To wszystko sprawia, że często odkładają się wokół niego resztki jedzenia, które są trudne do wyczyszczenia. Najlepiej myć zęby po każdym posiłku, wspierać się nićmi dentystycznymi oraz specjalnymi szczoteczkami, które ułatwiają dotarcie w trudno dostępne miejsca.

Czy noszenie aparatu retencyjnego jest bolesne?

To pytanie pojawia się najczęściej i wiele osób najbardziej obawia się właśnie bólu. Zapewne wynika to z tego, że dla części pacjentów leczenie ortodontyczne bywa nieprzyjemne. Należy pamiętać, że dobrze dobrany i założony aparat retencyjny nie powinien sprawiać nam bólu. W ciągu pierwszych kilku dni po założeniu możemy odczuwać lekki dyskomfort, ale z czasem przyzwyczaimy się do jego obecności. Oczywiście najmniej uciążliwym aparatem retencyjnym jest aparat stały, ponieważ nie musimy o nim pamiętać.

Czy retainer prostuje zęby?

Odpowiedź brzmi nie. Aparat retencyjny nie prostuje zębów, ponieważ w przeciwieństwie do aparatów ortodontycznych, nie wywiera na nie żadnej siły. Aparat retencyjny ma tylko utrzymać nasze zęby w odpowiedniej pozycji, czyli utrwalić efekt leczenia ortodontycznego. Niestety zęby mogą stopniowo wracać do swojego dawnego położenia, więc retainer jest niezbędnym elementem w całym procesie leczenia.

Ile kosztuje aparat retencyjny?

Oczywiście ceny aparatów retencyjnych mogą różnić się w zależności od gabinetu i miasta. Jego koszt powinien zostać nam przedstawiony już na pierwszej wizycie i być wliczony w całość leczenia ortodontycznego. Zazwyczaj ceny za sam retainer zaczynają się od 350 zł, ale trzeba pamiętać, że to nie jedyny koszt związany z utrwaleniem procesu leczenia, najlepiej udać się do wybranej placówki, gdzie przyjmuje ortodonta Warszawa i udać się na konsultacje i dowiedzieć się o całych kosztach leczenia.

Powinniśmy doliczyć konieczność pobrania wycisków do wykonania modelu aparatu ruchomego, a w przypadku aparatu stałego, koszt interwencji lekarza w przypadku odklejenia się drucika. Przy aparatach retencyjnych wizyty kontrolne nie są tak częste, jak przy aparacie ortodontycznym, ale również trzeba o nich pamiętać. Oczywiście aparat retencyjny podnosi koszt leczenia, ale ten etap jest niezwykle ważny i nie powinniśmy z niego rezygnować.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Moje odkrycie kosmetyczne tego roku
Moje kosmetyczne odkrycie to olejek wonny ogrody sułtana. Bosko pachnie, jasmin, owoce, kwiaty...
botoks gdzie kupić?
Czy są tu osoby prowadzące salony medycyny estetycznej? Gdzie kupujecie botoks? Macie sprawdzone...
Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...