Jak urządzić pokój dla nastolatka – najciekawsze trendy

9 lipca 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Nastolatek to wymagający lokator. Jego pokój musi pełnić wiele różnych funkcji jednocześnie. A przy tym nastolatki chcą, by ich pokoje były ładne i modne. Chcą się nimi chwalić. Podpowiadamy, jak zaaranżować pokój nastolatka.

Nastolatek to indywidualista

Okres dojrzewania to czas, gdy krystalizują się pierwsze trwałe pasje i zainteresowania. I nie ma nic dziwnego w tym, że młody człowiek chce, by jego pokój to odzwierciedlał. Nie próbujmy przekonywać na siłę naszego dziecka, że „jeszcze mu się odmieni” i lepiej by pokój był bardziej uniwersalny. W oczach nastolatka uniwersalny pokój to nijaki pokój. Jeśli mamy w domu młodego komputerowca, stwórzmy mu warunki do pracy – dobrym rozwiązaniem będzie biurko w kształcie konsoli. Jeśli dziecko przejawia talent do gry na instrumencie, musi się znaleźć miejsce na ów instrument, nawet jeśli będzie to fortepian. Ale to nie wszystko. Dekoracyjne dodatki, fototapeta na ścianę, a nawet pościel z motywem przewodnim pokoju nie będzie przesadą. W poszukiwaniu idealnej pościeli i dodatków warto zajrzeć na stronę eurofirany.com.pl.

Jeden pokój – wiele funkcji

Nastolatkom bardzo zależy na poczuciu niezależności i intymności. Jest wielce prawdopodobne, że w swoim pokoju będą nie tylko spać, ale także jeść, uczyć się i przyjmować gości.

Trudno sobie wyobrazić pokój nastolatka bez wygodnego biurka do nauki i ergonomicznego krzesła. To absolutne minimum. Przyda się też przepastna szafa na powiększający się zapas ubrań i nastoletnich skarbów. Dla wygody użytkowania warto pomyśleć o komodzie. Łatwiej znaleźć coś w szufladzie niż na półce w szafie. Nawet jeśli pokój jest nieduży, powinno znaleźć się w nim miejsce na dodatkowe siedziska, wygodne pufy lub choćby składane krzesła. Nie możemy wymagać od naszego nastolatka, by przyjmował gości na podłodze, a sadzanie ich na łóżku nie jest ani wygodne, ani higieniczne.

W pokoju nastolatków zazwyczaj panuje pewien rozgardiasz. Trzeba to potraktować jak rzecz przejściową, przywilej wieku. Jednak dobrze zaprojektować pokój tak, by bałagan zanadto nie rzucał się w oczy. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie takich artykułów dekoracyjnych, które niejako odwrócą uwagę – wielobarwna fototapeta, wzorzyste zasłony, oryginalny obraz na ścianie lub duże lustro” – radzi Łukasz Stucki, dekorator marki Eurofirany z Galerii Kaskada w Szczecinie. Doskonałym sposobem na odwrócenie uwagi od niedbale rzuconych ubrań jest urządzenie pokoju w stylu hi-tech. Mocne kolorowe akcenty na tle szarości i złamanej bieli skutecznie przyciągają wzrok i odciągają uwagę od innych przedmiotów.

Okno w pokoju nastolatka

Chociaż nastolatki przyjmują świat takim, jaki jest i często nie zwracają uwagi na ich zdaniem nieistotne szczegóły, warto dobrze przemyśleć dekorację okna w ich pokoju. To nie tylko kwestia wyboru koloru zasłon i firan. Ważny jest ich rozmiar, faktura, geometria i wzornictwo. Warto porozmawiać z dzieckiem na ten temat i wspólnie podjąć decyzję. Jeśli nastolatka uprze się przy firankach z kryształkami, trzeba uświadomić ją jak dbać o firanki i upewnić się, czy będzie w stanie samodzielnie to robić. Jeśli zaś usłyszymy, że najlepsze będą rolety, bo fajnie mieć ciemno w pokoju, można zaproponować powieszenie zasłon zaciemniających (znajdziemy je w ofercie salonów Eurofirany), które mogą poszczycić się całkowitą nieprzepuszczalnością światła słonecznego. Taka opcja przyda się, gdy nasza pociecha zechce zaprosić kolegów na wspólne oglądanie filmu lub maraton gier.

Eurofirany to rodzinna firma, która przez dwadzieścia siedem lat istnienia przeszła spektakularną metamorfozę. Dziś to sieć salonów stacjonarnych w całej Polsce oraz sklep internetowy. Mimo to firma pozostała wierna swym pierwotnym ideałom – na pierwszym miejscu jest klient i jego potrzeby. Stąd fachowe doradztwo własnych dekoratorów, oferta szycia firan i zasłon na wymiar, szeroki wybór tekstyliów i artykułów do dekoracji wnętrz. W wybranych sklepach stacjonarnych i sklepie internetowym można dokonywać zakupów w systemie ratalnym.