Znamiona na skórze – co warto o nich wiedzieć i kiedy je badać?

21 sierpnia 2017, dodał: PeggyB
Artykuł zewnętrzny

Lato to czas, kiedy częściej wychodzimy na zewnątrz, uprawiamy sporty na wolnym powietrzu lub po prostu wylegujemy się na słońcu. Warto więc przypomnieć sobie o tym, że nasza skóra potrzebuje odpowiedniej ochrony przed szkodliwym działaniem słońca, a znamion, które się na niej pojawiają lub zmiana wyglądu tych, które już mieliśmy, mogą być oznaką zmiany nowotworowej. Nowotwory skórne to najczęściej występujące choroby onkologiczne. Co więc warto wiedzieć o znamionach?

Według naukowców znamiona to grupy komórek barwnikowych, które rozpoczęły zmianę nowotworową, ale jej nie zakończyły, przestały się dzielić. Choć może się to wydać przerażające, nie ma powodów do obaw. Każde znamię to guz, ale taki, który nie może uczynić niczego złego naszemu organizmowi. Może być w kolorze skóry lub zabarwiony, np. na brązowo, czarno czy niebiesko. Początek powstawania czerniaka jest taki sam jak powstawanie znamienia, jednak czerniak nie zatrzymuje się w procesie rozwoju. Tak więc plamki na naszym ciele są dowodem na to, że wykształciło ono mechanizm zdolny powstrzymać rozwój nowotworu i jest on skuteczny, o czym świadczy ilość znamion, jakie każdy z nas ma. To jet dobra wiadomość. Jaka jest zła?

czerniak

Znamiona mogą dać początek czerniakowi złośliwemu. Nie jest to zjawisko częste, jednakże występuje. Może się to stać między innymi jeśli znamię wystawione jest w nadmiarze na działanie szkodliwych promieni UV. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia ochrona naszej skóry przed słońcem. Kluczowe jest także obserwowanie znamion. U osób, u których zaobserwowano dużo zmian skórnych kontrola powinna odbywać się raz na 6-12 miesięcy. Co powinno nas zaalarmować i skłonić do badań?

Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to, czy w wyglądzie naszych znamion nie zaszła jakaś zmiana. Jeśli zaś wystąpią takie objawy, natychmiast powinniśmy się udać do lekarza. Zaalarmować powinna nas zmiana koloru znamienia, jego wzrost, zaczerwienie, pieczenie, czy swędzenie. Wszystko to może świadczyć o tym, że w obrębie znamienia właśnie toczy się proces nowotworowy. Również znamiona o asymetrycznym kształcie i odstające wyglądem od innych powinny zwrócić naszą uwagę. Te, które wzbudzają jakiekolwiek podejrzenia mogą być profilaktycznie usunięte, a następnie przebadane histopatologicznie.

Zobacz również:

  1. Czerniak – dlaczego jest tak niebezpieczny?
  2. Solarium: fakty i mity
  3. Jak rozpoznać raka?
  4. Dieta antyrakowa



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...