Katar sienny, problemy alergiczne

6 czerwca 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Katar sienny znany jest także jako alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i jest niezwykle częstą chorobą. Współcześnie alergie są tak powszechne, że już około 25% populacji europejskiej cierpi na tę dolegliwość.

Bardzo łatwo pomylić go z powszechnym katarem wynikającym z przeziębienia. Jednak każdy cierpiący na tego typu alergię musi być świadomy, że jej profilaktyka stanowi podstawę zachowania zdrowia – bowiem nieleczona alergia wziewna może przerodzić się nawet w astmę. Niestety objawy kataru siennego są niezwykle uciążliwe i uprzykrzają życie (nie tylko choremu), bowiem towarzystwo ,,zasmarkanej” osoby nie jest z pewnością dla nikogo przyjemne. Dodatkowym elementem, który stanowi duży problem jest kwestia jej leczenia, które nie jest łatwe ani szybkie (niestety skuteczność także czasem stoi pod znakiem zapytania).

CZYM JEST I SKĄD SIĘ BIERZE KATAR SIENNY?

Katar sienny wynika najczęściej z alergii na pyłki określonych roślin, zatem ma charakter sezonowy. Jest to związane wprost z okresami roku kiedy kwitną i pylą określone gatunki traw, drzew, kwiatów czy krzewów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dotyczy to także grzybów, których zarodniki są przenoszone drogą powietrzną. Należy w tym momencie rozgraniczyć pojęcie kataru siennego od całorocznego – bowiem pierwszy wynika z uczulenia na pyłki, podczas gdy drugi najczęściej dotyczy uczulenia na roztocza kurzu domowego bądź na alergeny pochodzące z sierści zwierząt domowych.

Podstawą rozwinięcia się alergii wziewnej, a tym samym zaistnienia kataru siennego są dwa czynniki: kontakt z określonym alergenem oraz genetyczna podatność na rozwój alergii (niestety, współcześnie niewielki odsetek ludzkości jest całkowicie wolny od tego typu obciążeń genetycznych). Ryzyko zachorowania na alergie wzrasta gdy rodzice cierpią na któryś jej typ i nie mamy na to praktycznie żadnego wpływu.

JAKI JEST MECHANIZM DZIAŁANIA KATARU SIENNEGO I JAKIE SĄ JEGO OBJAWY?

Mechanizm działania jest relatywnie prosty i analogiczny jak w przypadku praktycznie każdej alergii. Jeżeli do organizmu przedostają się alergeny, na które jest uczulony, dochodzi do pobudzenia komórek tucznych i uwolnienia histamin – wynikiem czego jest niemal natychmiastowe powstawanie stanu zapalnego, a gruczoły znajdujące się w błonie śluzowej rozpoczynają aktywnie produkować problematyczny śluz (stąd nazwa: zapalenie błony śluzowej nosa). Inną oznaką może być zapalenie spojówek, któremu może towarzyszyć wstręt do światła, obfite łzawienie oraz swędzenie oczu. Oczywiście trudno nie wspomnieć o ciągłym wrażeniu obrzmienia i zatkaniu nosa, kichaniu, a w konsekwencji nawet bólu głowy. Wspomniane objawy są charakterystyczne dla tego typu alergii w okresie pylenia roślin, na które dana osoba jest uczulona.

UWAGA: w skrajnym przypadku może nawet dojść do napadów podobnych do astmy – jeżeli miałyby miejsce, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem by podjąć działania zaradcze.

LECZENIE

Pierwszym krokiem jest wykonanie testów alergicznych by ustalić na co konkretnie dana osoba jest uczulona. Współcześnie poza próbą odczulania pod czujnym okiem alergologa stosuje się leczenie objawowe polegające na niwelowaniu nieprzyjemnych i problematycznych objawów. Często stosuje się leki antyhistaminowe oraz kortykosteroidy w postaci aerozolu. Ograniczają one ilość produkowanej wydzieliny z nosa co zdecydowanie ułatwia oddychanie.

 

Źródło:

Alergie na pyłki Alsos.pl

Alergia na pyłki Blog-Antyalergiczny.pl