Nawilżacze powietrza – jak działają i jakie są efekty stosowania?

10 marca 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Wysuszona śluzówka, to prosta droga do infekcji układu oddechowego. Kiedy w mieszkaniu dużo się grzeje, to powietrze się wysusza i staje się nie odpowiednie dla naszego organizmu. Jak wybrać idealny nawilżacz powietrza? Jak z niego korzystać? Czy faktycznie, to działa?

Śluzówka gardła i nosa chroni nas przed wszelkimi bakteriami, wirusami, kurzem, zanieczyszczeniami, czy pleśnią.Jeżeli chcemy trzymać odpowiednią wilgoć w pokoju, to nie wystarczy rozłożone pranie, czy mokry ręcznik na grzejniku. Idealny natomiast jest nawilżacz powietrza.

Rodzaje

W sklepach można dostać przeróżne wersje nawilżaczy. Od elektrycznych poprzez manualne. Dodatkowo mogą być albo odwapniające wodę, albo cyrkulacyjne. Niektóre nawet mają regulację stopnia pracy oraz higrometr ( urządzenie mierzące wilgotność powietrza w pomieszczeniu i same dostosowują do niej swoją pracę ). Wydajność takiego urządzenia zależy od jego mocy np. 200-400 W, oraz od pojemności. Dla przykładu posiadając nawilżacz o pojemności 5 litrów, nasze powietrze będzie ideale nawet do 16 godzin. Gdzie najlepiej ustawić takie urządzenie? W centralnym punkcie pokoju, ale nie na wykładzinie, czy wydanie.

Jonizator

Duże znaczenie dla zdrowia mają ładunki elektryczne znajdujące się w powietrzu. Wszystkie urządzenia elektryczne znajdujące się w mieszkaniu ( telewizor, komputer, telefon) sprzyjają powstawaniu jonów dodatnich. ( naturalne znajdują się w promieniach słonecznych,czy falach morskich).

Ich nadmiar powoduje pogorszenie się naszej kondycji. Natomiast jony ujemne poprawiają nasze funkcjonowanie. I w nie właśnie wyposażone są niektóre nawilżacze powietrza.

Cechy, które ma dobry nawilżacz powietrza

  • jest dostosowany wielkością do pomieszczenia,
  • posiada minimum jeden filtr
  • jest zautomatyzowany – czyli sam dostosowuje poziom nawilżenia do warunków jakie panują w mieszkaniu
  • posiada odpowiednie zabezpieczenia

 

zobacz również:

  1. Domowe sposoby na inhalacje
  2. Jak podnieść poziom żelaza we krwi?
  3. Jak podnieść poziom żelaza we krwi?
  4. Wzdęcia – skuteczne porady i dieta