Dolegliwości jelitowe i ich objawy

21 listopada 2016, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym samopoczuciem. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Życie w ciągłym stresie, zła dieta oraz nawyki sprawiają, że często zaczynamy odczuwać dolegliwości układu trawiennego. Bardzo często są to dolegliwości jelitowe. Warto poznać je i nauczyć się jak je rozpoznawać oraz radzić sobie z nimi.

Guy with a beard feeling unwell with a stomach ache while sitting in a couch at home

Wzdęty brzuch i uczucie pełności

Nie ma chyba wśród nas osoby, która od czasu do czasu nie zmagałaby się z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Wystarczy obfity świąteczny posiłek, lub suty obiad by poczuć nieprzyjemne rozpieranie w brzuchu, któremu towarzyszą często gazy oraz uczucie ciążenia. Z czego wynika uczucie pełności? Mówiąc wprost – z naszej łapczywości. Gdy na stole pojawiają się wykwintne, smakowite dania często pochłaniamy je w znacznie większej ilości niż zazwyczaj. Co więcej, często jemy szybko, nie gryząc dokładnie pokarmu. A przecież to w jamie ustnej rozpoczyna się proces trawienia. Skutkiem tego do jelit trafia pokarm, z którym nie poradził sobie nasz żołądek, a więc nie do końca niestrawiony. W połączeniu z jego dużą ilością nie trudno o przykre dolegliwości takie jak np. wzdęty brzuch (http://www.iberogast.pl/pl/twoje-dolegliwosci/). W takich wypadkach warto zastosować doraźnie leki na wzdęcia, dzięki którym szybko poczujemy się lżej. Na rynku nie brakuje obecnie ziołowych preparatów, które są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne w stosowaniu.

Dyspepsja – tajemniczy termin, znane dolegliwości

Jednym z częstych problemów jelitowych, które są niezwykle często występujące jest dyspepsja. Czym jest? W skrócie, pod tą tajemniczą nazwą nie kryje się nic innego jak występowanie w nadbrzuszu przewlekłego lub nawracającego bólu, który trwa przynajmniej przez 4 tygodnie. Jest to więc niestrawność, która wynika z poważniejszych niż jednodniowe pokusy przyczyn. Przyczyną tych dolegliwości może być zarówno nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego jak i nasze nieprawidłowe, codzienne nawyki. Gdy na co dzień jemy niezdrowo, nasz organizm nie jest w stanie poradzić sobie z obciążeniem jakie mu fundujemy. Właśnie wtedy warto nie tylko zmienić codzienne nawyki i zadbać o zdrową dietę, ale również zadbać o to, by zapewnić układowi pokarmowemu wsparcie. Pomóc nam w tym mogą leki na wzdęcia, które dzięki swojemu składowi ułatwiają trawienie i usprawniają pracę jelit. Tutaj dowiesz się więcej o najpopularniejszych dolegliwościach jelitowych.

Kiedy mocno boli

Kolejnym problemem, z którym zmaga się naprawdę spora ilość osób są bóle jelit. Ból jelit, częściej określany jako ból brzucha, może sygnalizować w zależności od towarzyszących mu objawów drobne lub poważne dolegliwości. Warto nie lekceważyć tego bólu, ponieważ może on być sygnałem poważnych schorzeń takich jak np.  grypa jelitowa lub zatrucie pokarmowe. Jeśli dolegliwości bólowe trwają przez dłuższy czas może oznaczać to, że zmagamy się z zespołem drażliwego jelita lub zapaleniem jelit. Dolegliwości bólowe, które się przedłużają mogą również świadczyć o nietolerancji laktozy. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady lekarza.