Grypa jelitowa – co pomoże na jelitówkę?

31 października 2016, dodał: niissley90
Artykuł zewnętrzny

Grypa jelitowa zwana potocznie jelitówką wywoływana jest przez wirus, z którym organizm musi sobie poradzić sam. Najważniejszą kwestią w leczeniu tej choroby jest przede wszystkim odpowiednie nawadnianie organizmu. Osoby dorosłe mogą się leczyć same w domu, łagodząc jej objawy jednak w przypadku małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku najlepiej skontaktować się z lekarzem. W jaki sposób możesz sobie pomóc, gdy dopadnie cię grypa jelitowa?

fighting-the-stomach-flu_3001

Nawadnianie organizmu

Biegunka oraz wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia, dlatego też konieczne jest nawadnianie organizmu, aby uzupełnić płyny, które ulegają wydaleniu. Zasada jest taka, aby po każdym ataku wymiotów oraz po każdym wypróżnieniu wypić szklankę ciepłej wody, gorzkiej herbaty lub herbatki ziołowej. W łagodzeniu objawów grypy żołądkowej najlepiej popijać herbatkę rumiankową lub nagietkową, a także napar z szałwii lub mięty. Wspomniane zioła posiadają właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu mają zbawienny wpływ na układ pokarmowy i skutecznie radzą sobie z objawami jelitówki.

rumianek

Uzupełnianie minerałów

W trakcie grypy jelitowej z organizmu wypłukiwane są witaminy oraz minerały dlatego niezbędne jest podawanie choremu elektrolitów, czyli mieszanki pierwiastków takich jak magnez, sód oraz potas, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Taką mieszankę można bez problemu zakupić w każdej aptece i podawać choremu zgodnie z zaleceniami, które znajdują się na ulotce opakowania. W jaki sposób można sprawdzić, czy organizm został odpowiednio nawodniony? W tym celu należy ująć w palcach fałd skóry i jeżeli podczas puszczania od razu się nie rozpręży oznacza to, iż organizm nie jest odpowiednio nawodniony, a więc konieczne jest dalsze podawanie płynów. Jeśli jednak okaże się to nieskuteczne, konieczne może być podanie kroplówki.

woda

Przyjmowanie probiotyków

Wirusy, które wywołują grypę żołądkową, wpływają bardzo niekorzystnie na jelita, przez co konieczne jest jak najszybsze odbudowanie zniszczonej flory jelitowej. W jaki sposób? Stosując probiotyki! Obecnie w każdej aptece można bez recepty zakupić preparaty probiotyczne, w których znajdują się specjalne szczepy bakterii mające zbawienny wpływ na jelita.Innym sposobem jest spożywanie jogurtów bogatych w szczepy bakterii dobroczynnie działające na nasz organizm po przebytej jelitówce.

jog

 

Odpowiednia dieta

Po ustąpieniu objawów jelitówki nie należy od razu objadać się ulubionymi potrawami, tylko stopniowo włączać je do codziennego menu. Na początek warto zdecydować się na sucharki, suchą bułkę lub chrupki kukurydziane, aby organizm nie doznał szoku. Stopniowo można wprowadzać do jadłospisu pozostałe produkty spożywcze, nie zapominając przy tym o dalszym nawadnianiu organizmu.

 

platki

zobacz również:

 

  1. Grypa żołądkowa: objawy i pierwsza pomoc
  2. Zalecenia w przewlekłym zapaleniu trzustki
  3. Czy warto stosować probiotyki?
  4. Pasożyty u ludzi