Ten niepozorny kilku metrowy krzaczek rosnący w dzikich zaroślach, na skrajach lasów czy rumowiskach można coraz częściej spotkać także w przydomowych ogródkach. Swą popularność zawdzięcza on nie tylko swym walorom wizualnym, ale i zdrowotnym. Już starożytni Rzymianie w czasach Pliniusza Starszego stosowali bez czarny w celach leczniczych.
Jak wtedy, tak i dzisiaj po upływie prawie 2 000 lat bez czarny nadal ma miejsce w medycynie ludowej wielu krajów. We Francji jest on składnikiem popularnej „herbaty zdrowia”, zaś w Czechach, Anglii i Szwecji odnalazł on swoje miejsce w lemoniadach.
Czemu bez czarny cieszy się takim uznaniem?
Sekret tkwi w jego wnętrzu, a dokładnie w jego zasobności w elementy cenne dla ludzkiego organizmu. W kwiatach bzu czarnego znajduje się rutyna, kwasy organiczne, cholina, garbniki, sole mineralne i związki fenolowe, które działają przeciwgorączkowo. Owoce bzu czarnego są z kolei pełne antocyjany, kwasów organicznych, witamin z grupy B i C oraz karotenoidów. Dzięki nim, są one zarówno dobrym lekiem przeciwbiegunkowym, jak i cennym środkiem regulującym przemianę materii, przydatnym dla osób prowadzących siedzący tryb życia.
Różne choroby, różne zastosowanie
Bez czarny jest doskonałym, naturalnym lekiem mogącym przynieść ulgę przy wielu dolegliwościach. Każde schorzenie wymaga, jednak nieco innego zastosowania tej rośliny, co obrazują poniższe receptury:
Migrena – zagęszczony odwar z owoców bzu
Przy leczeniu dolegliwości związanych w bólem głowy, wskazane jest zastosowanie zagęszczonego odwaru z owoców bzu czarnego. By go przygotować wlej do garnuszka 1 szklankę wody. Gdy woda się zagotuje dodaj 4 łyżki owoców i gotuj je przez 15 minut. Po tym czasie przecedź sporządzony odwar i pij go 1-2 razy dziennie.
Powracający katar – inhalacje
Przygotuj napar z 1-2 garści kwiatów. Wdychaj tak przygotowaną gorącą parę, a zanim się obejrzysz katar zniknie.
Gorączka i przeziębienie – napar z kwiatów
W sytuacji podwyższonej temperatury idealnie sprawdza się działanie napotne bzu czarnego. By go sporządzić zalej łyżkę kwiatów wrzącą wodą i pozostaw pod przykryciem przez około 15 minut. Tak sporządzony napar odcedź i wypij. Zaleca się by ten zabieg powtarzać 3-4 razy dziennie.
Problemy skórne – napar z kwiatów bzu do użytku zewnętrznego
Zewnętrznie zastosowany napar z kwiatów bzu przyjmowany w postaci okładów czy substancji przemywającej to dobry lek na wypryski skórne, oparzenia oraz stany zapalne skóry.
Zła przemiana materii – powidła
W poprawie przemiany materii pomocne są powidła z czarnego bzu. Chcąc je przygotować trzeba zagotować owoce z miodem lub z cukrem bądź dla ułatwienia skorzystać z wersji dostępnej w sklepie. Łyżeczkę powideł należy rozpuścić w szklance ciepłej wody i taki napój pić codziennie w okresie nasilonych objawów złej przemiany materii.
zobacz również: