„Podręczny słownik terminów AAC” – recenzja

23 października 2015, dodał: snoove
Artykuł zewnętrzny

B.B. Kaczmarek, A. Wojciechowska: ” Podręczny słownik terminów AAC (komunikacji wspomagającej i alternatywnej)”

1a

Źródeł zaburzeń czy braku komunikacji jest  wiele, a odsetek dzieci z tym zaburzeniem ciągle rośnie. Warto więc wiedzieć, jak z nimi postępować, by choroba nie pogłębiała się, a ich socjalizacja przebiegła w sposób zadowalający.

Prezentowany tu słownik to długo wyczekiwana nowość na polskim rynku – zawiera ok. 1600 pojęć usytuowanych w kontekście logopedycznym i pedagogicznym. Wyjaśnia wiele spraw związanych z sytuacją i sposobem funkcjonowania osób niemówiących, ułatwiając pracę ich nauczycielom oraz opiekunom. Dzięki temu łatwiej im zdiagnozować problem i znaleźć jego optymalne rozwiązanie, także w porozumieniu z odpowiednim specjalistą. Dlatego ta publikacja ma też misję poprawy bytu osób, które nie mogą porozumiewać się z nami w konwencjonalny sposób.

Znajdujemy tu wiele informacji na temat różnych sposobów usprawnienia komunikacji z nimi. Autorzy opierają się tu na najnowszych ustaleniach badawczych, odwołując się do licznych prac z zakresu tej tematyki. Efektem jest praca o doniosłym znaczeniu teoretycznym – szczególnie cenna dla wszystkich tych, których droga zawodowa jest związana z pracą na rzecz osób z zaburzeniami komunikacji. Jest także inspiracją do wyboru właściwej metody przezwyciężania trudności komunikacyjnych na linii: nauczyciel/opiekun – osoba niemówiąca. Polecam ją szczególnie studentom pedagogiki oraz logopedom. Również rodzice znajdą tu pomoc, kiedy poszukują najlepszej drogi do porozumienia się z dzieckiem, które na co dzień wykazuje niemożność interakcji. To bardzo ważne w terapii, która powinna się uzupełniać w procesie edukacyjnym i wychowawczym, jakim jest ono poddawane.

To wyjątkowo cenna pozycja naukowa, porządkująca pojęcia z dziedziny, która dotąd nie była zbyt usystematyzowana. Warto, by poznali ją też bliscy chorych, których zadaniem jest pomóc na co dzień osobom z tymi dysfunkcjami i tym samym uczynić łatwiejszym ich funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie. Zapraszam do jej poznania.

Książkę poleca Oficyna Wydawnicza Impuls – można kupić ją TUTAJ

Dziękujemy za udostępnienie egzemplarza do recenzji –
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...