Mimo rozpowszechnionej, zdawałoby się, wiedzy na temat raka, wiele osób prezentuje poglądy, które już dawno trafiły do lamusa medycyny. Warto o nich jednak wiedzieć, by w momencie krytycznym umieć właściwie ocenić, czy coś nam grozi.
Wiele kobiet wpada w panikę po wyczuciu w piersiach niewielkich zgrubień. Tymczasem aż 90 procent takich zmian to niegroźne torbiele, gruczolaki lub włókniaki. Zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Podobne wątpliwości rozwieje on również w przypadku złych wyników badania cytologicznego. Ogólnopolska kampania na rzecz rozpowszechnienia tych badań sprawiła bowiem, że kobiety obawiają się zachorowania na raka szyjki macicy. Nie wiedzą one, że nieprawidłowości wykryte wówczas najczęściej wiążą się ze zwykłą infekcją w drogach rodnych. O zmianach rakowych informuje dopiero 3. lub 4. grupa w cytologii ocenianej metodą Papanicolau. Zdarzają się również osoby (choć jest ich niewiele), które wierzą, że rakiem można się zarazić, że powodują go antyperspiranty blokujące wydostanie się toksyn z organizmu przez kanaliki potowe, oraz biustonosze z fiszbinami, zakłócające krążenie w okolicach piersi.
Inną grupą mitów są te, które powodują, że kobieta nigdy nie zaliczy siebie do grupy osób zagrożonych zachorowaniem na raka. Są one bardzo szkodliwe, gdyż taka osoba nie poddaje się badaniom profilaktycznym, niejednokrotnie ratującym życie. Pamiętajmy, że wcześnie wykryte zmiany nowotworowe to większe szanse na szybkie podjęcie leczenia i powrót do zdrowia. Nie należy więc myśleć, że badaniom powinny poddawać się jedynie osoby, które uskarżają się na jakieś dolegliwości. W początkowym stadium większość nowotworów nie daje żadnych objawów. W błędzie są również ci, którzy uważają, że nie grozi im czerniak, gdyż się nie opalają. Każdy jest narażony na działanie promieni UV, a szczególnie narażone na raka skóry są osoby posiadające znamiona – plamy, pieprzyki itp. Nie chroni przed nowotworem również przyjmowanie preparatów zawierających witaminy i minerały – lepiej po prostu jeść warzywa i owoce o potwierdzonym działaniu antynowotworowym.