Dość z milczeniem, dość z fałszywym wstydem, trzeba głośno apelować i dzielić się otwarcie ze swoim lekarzem rodzinnym, ze swoją mamą, koleżanką z problemem jakim jest zapalenie pęcherza moczowego. To przeważnie bakteryjny stan zapalny dróg moczowych. Choć z pozoru niegroźny, potrafi uprzykrzyć życie.
Medyczne statystki są porażające, co czwarty Polak cierpi na tę dolegliwość, praktycznie co druga kobieta. A to dlatego, że u kobiet cewka moczowa jest krótka i bakterie łatwiej przedostają się z niej do pęcherza, i to właśnie one są najczęstszą przyczyną zapalenia. Schorzeniu sprzyjają również przeziębienia i przemarznięcia.
Otwieramy kalendarz, mamy okres przedwiosenny. Apteki pracują pełną parą. Ból głowy, wzrost temperatury, ból w podbrzuszu, osłabienie organizmu, fatalny nastrój. Wielu ludzi bagatelizuję pierwsze objawy zapalenia pęcherza. Kiedy to w nocy budzi nas potrzeba oddania moczu, idziemy do toalety i tu przeżywamy mękę tzw. trzy kropelki, pieczenie. Wracamy do łóżka, ale niestety za chwilę znów musimy iść do toalety. Poranek to refleksja i pytanie co się dzieje?
Kiedy tylko pojawią się te pierwsze objawy zapalenia pęcherza, nie czekajmy – sięgnijmy po domowe sposoby, które pomogą nam w walce z tą dolegliwością.
Najważniejszym elementem w walce z zapaleniem jest picie dużej ilości płynów, ponieważ częste oddawanie dużych ilości moczu pomoże wypłukać czynniki chorobotwórcze z dróg moczowych.
I to nie tylko klasyczna woda mineralna ma zbawienny wpływ na pęcherz. Do wody możemy dodać sok z cytryny, który zakwasi środowisko w pęcherzu i zahamuje namnażanie się bakterii. Warto również sięgnąć po ziołowe herbaty ze skrzypu, brzozy, pokrzywy, które działają moczopędnie i łagodzą objawy zapalenia.
Pozytywny wpływ na nasz pęcherz ma również żurawina. Ten malutki, czerwony owoc, króluje w postaci soków i herbatek. Zakwasza mocz i zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii.
Gdy zaatakuje nas zapalenie pęcherza, warto poleżeć w łóżku i rozgrzewać się termoforem albo poduszką elektryczną.
Kiedy te wszystkie domowe sposoby nie przynoszą efektu, musimy udać się do lekarza i laboratorium w celu zrobienia podstawowego badania moczu, które posłuży lekarzowi do wstępnej oceny zapalenia. Lekarz powinien zlecić również posiew moczu, który określi skalę zapalenia i bakterię odpowiedzialną za nie. Leczenie pozostawiamy specjalistom medycznym, jednak bardzo często zmuszeni jesteśmy do leczenia antybiotykowego.
Zapalenie pęcherza to temat morze, ale w tym zimowym okresie kłania się profilaktyka. Ubiór powinien być dopasowany do panujących warunków atmosferycznych. Niech każdy poranek zaczyna się od witaminy C, ciepłej żurawinowej herbaty. Bo jak sami dobrze wiemy, lepiej zapobiegać niż leczyć.
zobacz również:
Ziele przywrotnik – jak działa na organizm?
Zbilansowana dieta – porady dietetyka
Detoks organizmu – jak pozbyć się toksyn na wiosnę?