Wieloletnie wdychanie aromatycznego dymu z kadzidełek oraz świec zapachowych grozi zachorowaniem na raka dróg oddechowych – ostrzegają naukowcy.
Uczeni zainteresowali się kadzidełkami, bowiem wiadomo, że w unoszącym się z nich dymie znajdują się substancje rakotwórcze.
Naukowcy, którzy chcieli sprawdzić jaki wpływ ma ten aromatyczny dym na ludzkie zdrowie, wykonali badania na Chińczykach z Singapuru. Przeprowadzili wśród nich ankietę dotyczącą zdrowia, diety, warunków i trybu życia, w tym palenia kadzidełek, wśród ponad 60 tysięcy osób. Żaden z ankietowanych nie chorował wówczas na raka. Po ok. dziesięciu latach uczeni ponownie sprawdzili stan ich zdrowia. Okazało się, że osoby, które często przebywały w pomieszczeniach pełnych dymu częściej niż inne chorowały na raka dróg oddechowych.
W innym badaniu wzięło udział 3,800 dzieci w wieku gimnazjalnym. Wśród uczestników, którzy mieli regularny kontakt z dymem kadzidełka, 36% wykazało większe ryzyko rozwinięcia się astmy. U 64% dzieci zaobserwowano większe skłonności do świszczącego oddechu w trakcie wysiłku fizycznego. Około 48% uczestników nie posiadało kopii genu GSTT1, wariantu, który chroni komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Ta grupa dzieci wykazała o 43% większe zagrożenie astmą niż grupa badanych z przynajmniej jedną kopią takiego genu.
Dr Yungling Leo Lee z Narodowego Uniwersytetu Tajwańskiego w Tajpej podkreśla, że otrzymane wyniki nie są póki co wiarygodne i nie wiadomo, czy odnoszą się do innych krajów. Na razie nawet w samych krajach azjatyckich, gdzie ze względów kulturowo-religijnych kadzidełka są bardzo popularne, uzyskano mieszane rezultaty. Osoby postronne twierdzą, że zwiększona podatność na choroby układu oddechowego może mieć związek ze składem i rodzajem kadzidełka. Niemniej jednak, eksperci zalecają ostrożność i nieużywanie kadzidełek w obecności dzieci.
Wcześniejsze badania wykazały, także że spalanie pachnących fragmentów roślin, np. kory czy żywic, wiąże się z powstawaniem toksycznych związków, w tym benzenu i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.
Także opary z wosku parafinowego, najpopularniejszego i najtańszego wosku na świece, mogą być toksyczne, a podobno i rakotwórcze. W niewentylowanych pomieszczeniach stężenie szkodliwych substancji wzrasta, prowadząc m.in. do alergii i astmy. Palenie parafinowej świeczki od czasu do czasu i okazjonalny kontakt z produktami jej spalania na nikogo nie wpłynie – uspokaja jeden z autorów badania, dr Amid Hamidi z Uniwersytetu Stanowego Południowej Karoliny. Jeśli jednak świeczki palimy codziennie całymi latami albo robimy to często, np. w niewentylowanej łazience wokół wanny, mogą się pojawić problemy. Amerykanin uważa, że wiele osób uskarżających się na alergie ujawniające się w pomieszczeniach bądź narzekających na podrażnienie dróg oddechowych to ofiary związków wydzielanych właśnie przez świece.
W ramach studium w małym pomieszczeniu przez ok. 5 godz. palono świece, a produkty ich spalania wychwytywano dzięki filtrowi węglowemu. Następnie zidentyfikowane je za pomocą spektrografu. Wykryto m.in. toluen, który powoduje zawroty głowy, oraz rakotwórczy benzen. Hamidi mówi, że najlepiej i najbezpieczniej dla zdrowia byłoby, gdyby podczas spalania świec tworzyły się tylko dwutlenek węgla i woda (spalanie całkowite). Tak jednak nie jest. Palenie świec nie wytwarza na tyle wysokiej temperatury, by całkowicie spalić ciężkie cząsteczki wosku parafinowego [o wzorach sumarycznych od C20H42 do C40H82], przez co tworzą się toluen i benzen. Hamidi i Ruhullah Massoudi testowali też świece z wosku pszczelego i soi. Okazało się, że podczas ich używania nie trzeba się obawiać o szkodliwe substancje. Są droższe, ale bezpieczniejsze od swoich parafinowych odpowiedników, produkowanych – było nie było – z frakcji ropy naftowej. Wybierajmy więc świece z parafiny i aromatyzowane naturalnymi olejkami.
Materiały:
Materiały:
www.miastowformie.pl, www.kopalniawiedzy.pl, www.fakty.interia.pl.
Zobacz również:
- Jak oczyścić mieszkanie z negatywnej energii?
- Biała szałwia – najsilniej oczyszczające zioło
- Metody oczyszczania organizmu
- Zakwaszony organizm