Na czym polega pilates i jakie przynosi efekty?
Na pewno już słyszeliście o ćwiczeniach o tajemniczo brzmiącej nazwie-pilates. Zastanawialiście się, na czym polegają? Jakie korzyści Wam przyniosą uprawiając je? Na wszystkie te pytania odpowiem ale na początek troszkę historii Pilates’a.
Ćwiczenia te opracowano w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Twórcą jest Joseph Hubertus Pilates, który urodził się w pobliżu Dusseldorfu w Niemczech w 1880r. Jako dziecko chorował na astmę, krzywiznę i grypę reumatyczną. Swoje życie poświęcił ćwiczeniom, aby wzmocnić swoje ciało.
Niewiele wiadomo o wczesnych latach praktykowania przez niego metody „pilates”, ale wiemy, że przed rokiem 1940 zostały one docenione w środowisku tancerzy. Ćwiczenia te pomagały wrócić do formy kontuzjowanym tancerzom a przede wszystkim pozwalały zachować im kondycję.
Ćwiczenia te są bardzo bezpieczne o ile wykonuje je się prawidłowo. Zaleca się trening pod okiem wykwalifikowanego instruktora, ale jeśli wolicie ćwiczyć sami w zaciszu swojego domu lub ogrodu pamiętajcie o kilku bardzo ważnych sprawach. Podczas ćwiczeń powinniście całą swoją uwagę skierować na to jak wykonujecie poszczególne ćwiczenia. Skoncentrujcie się. Pilates jest dobry dla każdego. Nie jest to metoda polegająca na gwałtownych skokach, skrętach. Wręcz przeciwnie. Nie wykonuje się w pilatesie podskoków. Wszystkie ruchy są powolne, co pozwala na precyzyjne ich wykonanie. Dzięki temu ta metoda jest doskonała dla osób z bólami stawów, kręgosłupa, dla osób z nadwagą lub ograniczoną w inny sposób możliwością do aktywnych ćwiczeń. Trening składa się z zestawu ćwiczeń trwających nie dłużej jak 90 minut. Na lekcjach z instruktorem trening trwa zazwyczaj około 60minut. Zaleta tej metody jest fakt, że nie musimy powtarzać w nieskończoność tych samych ruchów. Nie ilość powtórzeń a jakość się tutaj liczy. Każde ćwiczenie powtarzamy około 8-12 razy, dzięki czemu unikamy znudzenia i zmęczenia. Podczas treningu ważna jest dbałość o poprawne oddychanie. Opiera się ono na wzmocnieniu mięśni „środka” i stabilizacji tułowia. Przy wydechu z otwartymi ustami wciągamy pępek ku kręgosłupowi na około 30%.Dzięki temu oddychanie brzuszne nie jest możliwe. Do oddychania używamy żeber i klatki piersiowej. Nie mniej ważna jest prawidłowa postawa. Miednica nie może być pochylona w przód tak, że pośladki są wypchnięte, a kręgosłup w wyolbrzymionym łuku lędźwiowym, ani tez pochylona za bardzo w tył tak, że brzuch jest wypięty, a kręgosłup wyprostowany. Pierwsze efekty pojawiają się szybciej niż w innych systemach, bo już po pierwszych 10-20 sesjach ćwicząc 2 do 3 razy w tygodniu.
Jakie korzyści daje pilates? Przede wszystkim poprawia elastyczność ciała. Zwiększa siłę mięśni, w szczególności brzucha, dolnej części pleców, bioder i pośladków. Wysmukla sylwetkę i „wyciąga” ciało. Poprawia stabilność kręgosłupa. Stajemy się bardziej świadomi swojego ciała, rozluźnieni i bardziej energiczni. Pilates uczy również prawidłowego, pełnego oddechu, dzięki czemu dotleniamy całe nasze ciało i umysł.
Poniżej 12 reguł metody Pilatesa:
1. Zawsze zaczynajcie od rozgrzewki
2. Nie śpieszcie się. Im wolniej wykonujecie ćwiczenia tym bardziej jesteście się wstanie na nich skupić.
3. Ćwiczcie zgodnie z rytmem Waszego oddechu
4. Wkładajcie cały wysiłek w wydech
5. Przy wydechu wciągajcie pępek ku kręgosłupowi
6. Kontrolujcie swoją postawę
7. Skoncentrujcie się na tym, co i jak robicie
8. Siłę mięsni brzucha rozwijajcie powoli – jeżeli uwypuklają się one podczas ćwiczeń, zróbcie przerwę
9. Ruch ramion zaczynajcie od mięśni najszerszych grzbietu i czworobocznych, a nie od samych ramion
10. Ważna jest jakość a nie ilość
11. Ćwiczcie regularnie, najlepiej codziennie
12. Tylko dzięki wytrwałości uzyskacie ładną, zgrabną sylwetkę i poczujecie się lepiej
Anna Podsiedlik Ciebiera
Dyplomowany Trener Metody Pilates
www.personalpilates.pl
www.facebook.com/PersonalPilatesStudio
zobacz również:
-
Czy ćwiczenia powodują zmniejszenie biustu?
-
Jak trenować z hula hop?
-
ZUMBA – ćwiczenia i muzyka
-
Ćwiczenia i trening z Mel B