Tak jak ludzie, zwierzęta mają różne przemiany metabolizmu. Co czwarty pies i co czwarty kot ma problemy z wagą. Nadwaga u zwierząt jest coraz częstszym problemem. Jak tego uniknąć i jak walczyć z otyłością u zwierząt?
Niektóre rasy mają większe skłonności do tycia, zaliczają się do nich na przykład jamniki, labladory, boksery czy spaniele. W przeciwieństwie do dobermanów czy seterów, które mają doskonałą przemianę materii.
Jakie są przyczyny otyłości?
Najczęściej jest to zła dieta. Do podstawowych błędów jakie popełniają właściciele czworonogów należą: podawanie zbyt kalorycznej karmy, zbyt dużej ilości smakołyków, za duże porcje posiłków oraz podawanie resztek ze stołu. Do nadmiernej wagi przyczynia się także brak ruchu. Czasami sterylizacja i kastracją sprawiają, że nasz zwierzak przybiera na wadze. Należy pamiętać też o tym, że zwierzęta tyją również wraz z wiekiem.
Nadmierna masa ciała ma wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim takie dodatkowe kilogramy są ogromnym obciążeniem dla stawów, mieści i kości. U takich zwierząt częściej pojawia się cukrzyca. Ponadto otyłe zwierzęta mają podniesione ciśnienie krwi, co negatywnie wpływa na naczynia krwionośne, nerki czy serce. Porody u otyłych suk są utrudnione i nierzadko wymagają interwencji weterynarza.
Jak możemy pomóc otyłemu zwierzęciu?
Proces odchudzania nie może przebiegać zbyt gwałtownie, a powrót do właściwej masy ciała trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy. Jedynym najskuteczniejszym sposobem na zrzucenie kilogramów jest dieta. Przed rozpoczęciem diety należy udać się do weterynarza i sprawdzić czy przypadkiem nasz pupil na coś nie choruje. Niektóre choroby mogą także być przyczyną otyłości. Jeżeli nie ma przeciwskazań należy rozpocząć dietę. Możemy zmniejszyć zwierzęciu porcje posiłków, zrezygnować z przekąsek i nadmiernej ilości smakołyków albo zastąpić dotychczasowo podawaną karmę przez jej mniej kaloryczny odpowiednik.
Na rynku dostępnych jest tez wiele karm dla zwierząt mających problemy z nadwagą. Większy problem mamy ze zwierzętami, które przyzwyczajone są do jedzenia gotowanego przez właściciela. Wtedy musimy wybrać produkty ubogie w energię. Najlepiej podawać chude mięso (na przykład drób, wołowinę), chudemleko, kefir, soję, chudy twaróg.
Oprócz diety bardzo ważna jest także aktywność fizyczna. Regularne spacery i zabawa na świeżym powietrzu z pewnością poprawią humor, kondycję i wagę naszego zwierzaka.
Trzeba pamiętać o tym, aby kontrolować masę ciała swoich zwierząt. Jest to z korzyścią dla nich, ponieważ zapewni im to dłuższe i zdrowsze życie.