Wiele osób cierpi na tę nieprzyjemną i dość uciążliwą dolegliwość. Co to jest halitoza, jakie sa jej przyczyny występowania i jakimi sposobami ją zwalczyć?
Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust
jest problemem bardzo rozpowszechnionym wśród dorosłej części społeczeństwa. Szacuje się, że choruje na nią od 25-50% ludzi na świecie. Naukowcy z USA podają, że z powodu nieprzyjemnej woni oddechu cierpi nawet 90 milionów Amerykanów.
Do częstego ignorowania tego problemu wpływa również fakt, że nasz zmysł powonienia ma pewne niedoskonałości, to znaczy często nie czujemy zapachu wydzielanego przez nasz oddech.
Usta to miejsce, w którym zbiegają się dwa szlaki- drogi oddechowe oraz przewód pokarmowy. Halitoza może być wywoływana przez nieprawidłowości w obu układach. Problem przykrego zapachu wydobywającego się z ust zazwyczaj nie jest związany z poważną chorobą, ale może w istotny sposób uprzykrzyć nam życie, spowodować, że trudniej będzie nam nawiązywać relacje z ludźmi. Nieprzyjemny zapach może nawet w zaawansowanym stadium utrudniać nam podejmowanie pracy, bo skutecznie odstraszy pracodawcę.
W aptekach dostępne są tabletki, które w swoim składzie zawierają cynk w postaci helatu. Pomaga on likwidować przykry zapach, poprzez wiązanie związków siarki, wytwarzanych w jamie ustnej przez bakterie. Tabletkę należy umieścić na języku i pozwolić się jej rozpuścić. Trwa to około dwóch minut, po tym czasie oddech staje się świeży i pozostaje taki przez kilka godzin. Trwają również badania nad stosowaniem w leczeniu halitozy preparatów pro biotycznych, które zazwyczaj łykamy po terapii antybiotykiem. Ich działanie miałoby polegać na zasiedlaniu przez „dobre” bakterie języka, a tym samym uniemożliwiać tak liczne namnażanie się bakterii produkujących związki siarki.
Jeśli mimo zmian w diecie, wyleczeniu wszystkich problemów stomatologicznych nie udaje nam się pozbyć halitozy, należy wybrać się do lekarza gastrologa albo laryngologa, gdyż źródło przykrego zapachu może występować zarówno w żołądku lub przełyku, albo w drogach oddechowych, w których np. rozwinęła się jakaś infekcja.
Drugą najczęstszą przyczyną powstawania halitozy są choroby migdałków. Jest także dość często obserwowana w przebiegu zapalenia oskrzeli lub ich rozstrzeni. Zdarza się, że przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest choroba wrzodowa żołądka, albo refluks żołądkowo- przełykowy, czyli przedostawanie się kwaśnej treści żołądka do przełyku. Niejednokrotnie przyczyn halitozy szuka się także w bakterii Helicobacter pylori –występuje ona u wielu osób, prowadząc do rozwinięcia się choroby wrzodowej. Aby ją wykryć konieczne jest przeprowadzenie badań, a następnie przejście kuracji antybiotykami. W podejrzeniu zakażenia bakterią oraz przy objawach sugerujących chorobę wrzodową, zalecane jest wykonanie gastroskopii, podczas której ogląda się ściany żołądka i określa się ich stan. Inne choroby układu pokarmowego, w którym może towarzyszyć halitowa to uchyłki przełyku, zespól złego wchłaniania, Halitoza może także stanowić objaw poważniejszych problemów zdrowotnych, miedzy innymi cukrzycy. Przy wysokim poziomie glukozy we krwi, organizm może znaleźć się w stanie nazywanym kwasicą, dla którego charakterystyczne jest wydzielanie przez organizm zapachu przypominającego aceton. Innym schorzeniem przebiegającym wraz z halitozą jest mocznica i choroby wątroby. W organizmie w zbyt dużej ilości zatrzymywane są białkowe produkty przemiany materii, takie jak np. mocznik. Zaawansowana choroba nowotworowa przewodu pokarmowego lub dróg oddechowych również może objawiać się między innymi halitozą, ponieważ rozpadająca się tkanka nowotworowa wydziela nieprzyjemną woń.
Halitoza jest przykrą dolegliwością, problemem kosmetycznym, który w poważny sposób może rzutować na relacje międzyludzkie i utrudniać codzienne życie.
Każdy z nas kiedyś cierpiał z powodu halitozy, ale jeśli objawy nie mijają mimo odpowiedniej higieny jamy ustnej, zmianach diety, możemy potrzebować bardziej specjalistycznej porady.
Zobacz również:
- Kobieta i alkohol: mity i fakty
- Pestycydy w żywności – czy wiesz co jesz?
- Co kryje w sobie light?
- Czy potrawy z grilla są zdrowe?