Jak powiedział Monteskiusz „Medycyna zmienia się, gdy zmienia się kuchnia”. Wielu naukowców w dzisiejszych czasach twierdzi, że sposób naszego odżywiania się, może wpłynąć na długość naszego życia. Doba śmieciowego jedzenia i potraw smażonych na głębokim tłuszczu, źle wróży naszej populacji. Każdy z nas może jednak zmienić nawyki i przejść na ‘’zdrową stronę mocy’’. Warto spróbować już dzisiaj.
Oto pięć zasad zdrowszej kuchni:
1. Ogranicz spożywanie soli. Nadmierna ilość sodu jest przyczyną nadciśnienia. Mimo, że chlorek sodu poprawia smak potraw, jak najszybciej pozbądź się solniczki ze stołu. Kiedy gotujesz, używaj przypraw i ziół, zamiast ,,białej śmierci’’, ewentualnie wybierz sól himalajską, która jest bogata w związki mineralne i cechuje się niską zawartością szkodliwego w dużych ilościach sodu.
2. Unikaj tłuszczów utwardzonych. Podwyższają one poziom cholesterolu we krwi oraz są częstą przyczyną miażdżycy, cukrzycy, chorób serca, otyłości. Zrezygnuj m.in. z margaryny, masła ,batonów, chipsów. Stosuj zdrowy olej kokosowy najlepiej nierafinowany.
3. Gotuj na parze zamiast smażyć. Ta najzdrowsza forma obróbki termicznej żywności, pozwala zachować maksymalną ilość witamin i składników mineralnych, przy jednoczesnym braku zmiany naturalnego smaku. Zrezygnuj z tłuszczu na rzecz zdrowia. Pamiętaj, żeby nie używać soli!
4. Ogranicz biały cukier. Dieta bogata w rafinowany cukier może przysporzyć wielu problemów zdrowotnych. Powoduje także próchnicę zębów i dostarcza jedynie pustych kalorii. Gdy masz ochotę na coś słodkiego, wybierz owoce. Do herbaty dodawaj stewię.
5. Ogranicz białą mąkę. Uboga w błonnik, może powodować problemy z jelitami. Zastąp ją pełnoziarnistą, która jest bogata w składniki odżywcze i błonnik.
Zastosuj powyższe zasady w swojej kuchni, a Twój organizm Ci podziękuje. Pamiętaj, żeby zdrowe posiłki spożywać regularnie i nigdy w pośpiechu.
zobacz również:
- Rozgrzewający imbir – przepis na zimową herbatkę
- Alkohol – czy szkodzi?
- Prawdziwa dieta antyrakowa
- Dieta wątrobowa – usuwanie toksyn