Nie martw się, nie masz tasiemca.
2 godziny 36 minut — Tyle minęło od twojego ostatniego posiłku. Wiesz, bo co chwile zerkasz na zegar. Dla Ciebie, zachcianki są sposobem na życie. Twój żołądek jest bez dna. Drugi obiad jest koniecznością. „Głód” jest twoim głównym zagrożeniem.
Dlaczego tak się dzieje?
1. Masz szybki metabolizm.
Niektóre kobiety urodziły się ze szczęściem (dzięki, genetyce). Inne ciężko pracowały, aby polepszyć swój metabolizm. Oczywiście, im szybszy twój metabolizm, tym więcej paliwa potrzebujesz. Szybki metabolizm może spalić od 100 do 400 dodatkowych kalorii dziennie. To nie jest tak dużo, jak możesz mieć nadzieję, ale to wyjaśnia tę drugą porcję lazanii, która chcesz zjeść.
2. Jesz rafinowane produkty.
Żywność przetworzona — jak białe pieczywo, ciastka powodują skok cukru we krwi, powoduje, że czujesz się jeszcze bardziej głodna, niż byłaś przed jedzeniem. Badania opublikowane w International Journal of Obesity pokazują, że jedzenie z wysoką zawartością tłuszczu, cukru może przeszkadzać w regulacji substancji chemicznych w mózgu, co prowadzi do objawów depresji i przejadania się. Cukier rafinowany, ponieważ ma tak potężny wpływ ośrodek nagrody w mózgu, jest najczęstszą przyczyną apetytu.
3. Twoje hormony szaleją.
Syndrom przedmiesiączkowy to jedno, ale niektóre hormonalne zagadki mogą sprawić, że jesteś głodna przez cały czas. Nadczynność tarczycy jest jedna z przyczyn stałego głodu. Tymczasem, hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi), jak również stan przedcukrzycowy i cukrzyca (zbyt wysoki poziom cukru we krwi), może również powodować skoki głodu. Jeśli uważasz, że któreś z tych objaw dotyczy cię, porozmawiaj z lekarzem.
4. Mylisz głód z apetytem.
Niestety, ale wiele kobiet myli głód z uczuciem głodu. Głód — to fizyczny objaw pierwotny. Kiedy nie jesz, możesz odczuwać bóle głowy, drżenie i skurcze jelit, co prowadzi do tego burczenia żołądka. Apetyt — Pragnienie szczególnej żywności i poszukiwanie jej. Idealnie, jeśli pojawiają się razem, ale to nie ten przypadek.
zobacz również:
- Zdrowe i nietuczące przekąski
- Indeks glikemiczny – na czym polega?
- Dieta ryżowa
- Jak wygląda 200 kalorii? Sprawdź!