4 mity na temat implantów zębowych

25 października 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Boimy się tego czego nieznany. Mimo, że implantologia stomatologiczna stosowana jest w naszym kraju od co najmniej kilkudziesięciu lat. to wciąż jeszcze. w obiegowej opinii. implanty zębów owiane są sporą dawką tajemnicy. Dzieje się tak zapewne dlatego, że ze względu na stosunkowo wysokie koszty leczenia, statystycznie mało osób decyduje się na tego rodzaju zabieg. Czy faktycznie jest się czego obawiać? W poniższym artykule obalamy kilka popularnych mitów dotyczących implantów zębów.

implanty zębowe

Mit 1: Instalacja implantów jest bardzo bolesna

Niestety dla większości dentysta wciąż jeszcze powoduje lęk i zimne poty. Wielu z nas zraziło się bowiem do stomatologii we wczesnej młodości, gdy środki znieczulające nie były jeszcze popularne tak jak dziś, a przez to nawet pozornie prosty zabieg stomatologiczny wiązał się niezmiernie z bólem. Dziś dentysta zaoferuje nam znieczulenie z taką częstotliwością jaką chcemy, znieczulając przy tym pól twarzy, ale sprawiając, że wizyta na fotelu dentystycznym będzie nam zupełnie obojętna. Renomowane kliniki dentystyczne w ramach szerokiej palety swoich usług coraz częściej oferują również leczenie w pełnej narkozie.

Mit 2: Reakcja alergiczna na implanty

Kolejną utartą tezą jest mit iż implanty zębów powodują silną reakcję alergiczną. Taki fakt może odwieść od tego leczenia wiele osób, którym zależy na poprawie komfortu swojego życia. W praktyce, pamiętać trzeba, że śruby mocujące koronę implantu wykonane są obecnie przeważnie z tytanu. Tytan jest materiałem obojętnym dla naszego organizmu, dlatego stosuje się go w wielu rekonstrukcjach chirurgicznych. Poza implantami zębów, wykorzystywany jest jako proteza w operacjach czaszki, nóg, bioder i innych kości. Trudno zatem by powodował reakcje alergiczną.

MIT 3: Rezonans magnetyczny wyciąga implanty z ciała

Mit rodem z krwawego horroru. Magnetyzujący się metal miałby być zabójczy. Geneza tego mitu leży pewnie w historiach dotyczących np. tatuaży. Faktycznie, tatuaże wykonywane bardzo prymitywną techniką, przed kilkudziesięcioma laty, zawierały metale ciężkie. Prze to były przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego. Dziś jednak uporano się z tym problemem. Podobnie z implantami zębów czy wypełnieniami. Wspomniany powyżej tytan, czyli materiał, z którego wykonywane są dzisiejsze implanty nie magnesuje się zbytnio. Zapewnia nam więc bezpieczeństwo w zestawieniu z magnesem.

Mit 4: Piszczące bramki lotniskowe

Od rezonansu magnetycznego przechodzimy do innego magnesu, tym razem wykorzystywanego w różnego rodzaju bramkach magnetycznych np. lotniskowych. Bez trudu spotkać można w sieci komentarze wspominające traumatyczne historię, w ramach których implanty piszczące na bramkach kierowały podróżników na rewizję osobistą na lotnisku. Jest to jednak kolejny mit. Dlaczego, z tych samych powodów, które opisane są w dwóch kolejnych akapitach powyżej.

Wiele z tych mitów powoduje, że leczenie z wykorzystaniem implantów zębowych kojarzy się z różnymi obawami. Warto jednak rozwiać je na konsultacjach ze specjalistą. Większość renomowanych gabinetów, przez instalacją implantów, umożliwia konsultację, w ramach której pacjent może porozmawiać ze stomatologiem o interesujących go aspektach leczenia.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.