Każda z nas chce wyglądać pięknie. Bycie zadbaną to klucz do tego, by czuć się komfortowo i być pewną siebie, zadowoloną kobietą. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie, urodę i wygląd zewnętrzny, taki jak odpowiedni ubiór czy kolor włosów. Oprócz zdrowej diety i ćwiczeń istotny element pielęgnacji stanowią kosmetyki. To na nie potrafimy wydać sporo pieniędzy. W urodę trzeba inwestować, ale w mądry sposób. Często bowiem tracimy pieniądze na rzeczy zbędne, przez co cierpi domowy budżet. Warto zapoznać się z zasadami, które pomogą nam zaoszczędzić wydawane na kosmetyki pieniądze.
1. Zaplanuj zakup produktu. Robienie listy zakupów jest dobrym pomysłem, nie tylko jeśli chodzi o produkty spożywcze, ale także w przypadku kosmetyków. Dzięki temu kupimy to, czego naprawdę potrzebujemy unikając spontanicznych decyzji. Zakup pod wpływem emocji może okazać się nietrafionym i zupełnie niepotrzebnym.
2. Uważaj na promocje. Drogerie i supermarkety kuszą nas cięciami cen. Promocja często jest tylko działaniem marketingowym mającym przyciągnąć klienta i ma niewiele wspólnego z rzeczywistym spadkiem ceny. Bywa bowiem, że cena wyjściowa jest na początku zawyżana, aby potem jej spadek został nazwany promocją. Zanim kupimy kosmetyki w promocji zastanówmy się czy naprawdę potrzebujemy danego produktu, czy tylko ulegamy niekiedy wmówionej nam okazji. Sprawdźmy również rzeczywistą wartość produktu porównując ją z cenami w innych sklepach.
3. Nie ulegaj reklamom. Fachowcy od marketingu wiedzą w jaki sposób przedstawić produkt, by był on pożądany przez konsumenta. Reklama często budzi w nas potrzeby, których wcześniej nie mieliśmy, a także przedstawia produkt w samych superlatywach. Z tych powodów ulegamy jej „magii” i możemy kupić coś czego zupełnie nie potrzebujemy.
4. Poznaj swoje potrzeby. Istotną sprawą jest, aby dobierać kosmetyki odpowiednio do zapotrzebowań naszej skóry czy włosów. Aby kupić produkt służący naszej urodzie trzeba wiedzieć, czego potrzebuje nasze ciało. Rozpoznaj to, jaki rodzaj cery posiadasz ( tłusta, mieszana, sucha), czy masz skórę skłonną do alergii , zmarszczki a może trądzik. Dzięki tym informacjom kupisz odpowiedni kosmetyk do twarzy, unikając błędnych decyzji. Pamiętaj też, aby wybierać kosmetyki przeznaczone dla twojej grupy wiekowej. Inne problemy ma skóra nastolatki, a inne skóra dojrzałej kobiety. Wybierając puder czy podkład oprócz typu cery, weź pod uwagę także koloryt skóry. Inne kosmetyki do ciała również wybieraj w zależności od potrzeb. Aby dokonać dobrego wyboru kosmetyków, pamiętaj o uważnym czytaniu informacji na opakowaniu. Zanim kupisz kosmetyki kolorowe dowiedz się jakie barwy najbardziej pasują do twojej urody. Przed zakupem przemyśl to, czy rzeczywiście użyjesz różowych cieni do powiek czy może zupełnie do ciebie nie pasują, a ty skusiłaś się tym, że ładnie prezentowały się na sklepowej wystawie.
5. To co najdroższe nie musi być tym co najlepsze. Dobry kosmetyk wcale nie musi być drogi. Nie warto zatem przepłacać. Często składy np. kremów są bardzo podobne, a kosmetyk znacznie różni się ceną, gdyż płacimy za jego markę. Z tego też powodu należy porównywać składy kremów. Często można znaleźć dobre jakościowo produkty w przestępnej cenie. Oczywiście nie należy przesadnie oszczędzać na kosmetykach, jednak istnieją takie, których tanie wersje będą równie dobrze spełniać swoje zadanie co te droższe. Są to np. : pomadka do ust, mydło w płynie, żel pod prysznic, płyn do demakijażu czy lakier do paznokci. Nie oszczędzaj natomiast na pudrze czy podkładzie, gdyż te tanie mogą po kilku godzinach wyglądać na twarzy nie najlepiej (skóra się świeci, podkład rozwarstwia się).
6. Warto postawić na kosmetyki z apteki. Ta zasada sprawdza się szczególnie w przypadku kłopotów z cerą takich jak trądzik czy skłonność do podrażnień. Nie warto eksperymentować, kiedy mamy problemy ze skórą, a zwykłe kosmetyki wywołują podrażnienia lub nie widać efektów ich działań. Preparaty kupione w aptece mogą okazać się bezpieczniejsze i skuteczniejsze.
7. Zwracaj uwagę na wielkość opakowania. Często zdarza się, że nie zdążymy wykorzystać kosmetyku zanim straci on termin przydatności. Jeśli wiemy, że nie będziemy zbyt wiele korzystać z danego produktu lepiej kupić go w małym opakowaniu. W przypadku, kiedy używamy danego kosmetyku często np. żel pod prysznic czy szampon , warto kupić go w dużym ekonomicznym opakowaniu. Zdarza się, że za większe opakowanie produktu zapłacimy mniej, niż za dwa małe. Należy przeliczyć, która opcja bardziej się opłaca.
8. Nie kupuj kosmetyków na zapas. Nie warto gromadzić kosmetycznych zapasów ponieważ nie zdążymy ich zużyć przed upływem terminu ważności, przez co wyrzucimy pieniądze w błoto. Środki do pielęgnacji najlepiej kupować kiedy kończy nam się opakowanie produktu lub w razie zapotrzebowania. Nie kupuj pięciu bezbarwnych pomadek czy kilku balsamów do opalania bo nie dasz rady ich wykorzystać.
9. Kosmetyki dwa w jednym. Zamiast dwóch produktów kupujemy jeden co w efekcie pozwala nam zaoszczędzić. Szampon z odżywką, czy żel pod prysznic, posiadający właściwości balsamu nawilżającego mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Jednak uważajmy na tego typu „wynalazki”, ponieważ nie zawsze są one w stanie sprostać swoim zadaniom i nie łudźmy się, że jeden preparat będzie w stanie zastąpić kilka.
10.Domowe kosmetyki. Niektóre kupne środki do pielęgnacji z powodzeniem możemy zastąpić domową recepturą. Wyjdzie to na korzyść nie tylko naszemu portfelowi, ale także urodzie. Oczywiście nie zrobimy w domu szamponu czy mydła, ale maseczkę do twarzy czy peeling jak najbardziej ! Często te domowe sposoby pielęgnacji okazują się o wiele bardziej skuteczne, niż drogie kosmetyki kupione w sklepie.
11. Korzystaj z próbek. Zanim kupisz dany produkt najlepiej będzie, jeśli wcześniej go przetestujesz. Darmowe próbki bywają dołączone do kosmetyków lub pism; można je także dostać w sklepach, drogeriach, u kosmetyczki oraz u konsultantek rozprowadzających kosmetyki sprzedawane drogą wysyłkową. Darmowe próbki są szczególnie pomocne w wyborze podkładu, gdyż możemy sprawdzić jak będzie on prezentował się na naszej skórze. Wybór odpowiedniego koloru oraz sprawdzenie tego jak będzie wyglądał na twarzy, w warunkach sklepowych może okazać się niemożliwe. Dzięki próbkom upewnimy się czy na pewno warto kupić dany produkt i nie popełnimy błędu.
12. Uważaj na sprzedaż wysyłkową. Piękne, kolorowe zdjęcia i zachwalający opis produktu zachęcają nas do jego kupna. Pamiętajmy jednak, że zapach czy kolor mogą odbiegać od informacji przedstawionych w ofercie. Warto dobrze przemyśleć taki zakup, szczególnie jeśli nie mieliśmy okazji wypróbować kosmetyku, a jego cena jest wysoka.
Dbanie o urodę wcale nie musi być kosztowne, wystarczy zorientować się czego naprawdę potrzebujemy i nie podejmować pochopnych decyzji. Wyżej wymienione wskazówki pozwolą zaoszczędzić niemałą kwotę pieniędzy, które można wykorzystać w lepszy sposób, niż wydając je na zbędne kosmetyki.
zobacz również:
Szkodliwe składniki kremów do twarzy – parafina, parabeny i inne
Czym charakteryzuje się prawdziwie naturalny kosmetyk?
Alergia na konserwanty i inne substancje dodawane do żywności
Kozie mleko – jest zdrowe?
Woda z cytryną – korzyści i działanie na organizm