10 objawów odstawienia alkoholu

27 kwietnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W naszym kraju prawie milion osób jest uzależnionych od alkoholu. Niestety ten nałóg jest jednym z najtrudniejszych do wyleczenia, bowiem wymaga przede wszystkim odstawienia procentów, a to często jest bariera nie do pokonania przez alkoholików. Tym bardziej że zazwyczaj po odstawieniu napojów alkoholowych pojawia się mnóstwo nieprzyjemnych objawów. Jest to tzw. alkoholowy zespół abstynencyjny, który jest stanem zaburzeń somatycznych i psychicznych. Co warto o nim wiedzieć i jakie są jego objawy? Dowiedz się!

AZA – wszystko to, co powinieneś wiedzieć

Zdążyliśmy już wspomnieć, że AZA to nic innego jak zaburzenia psychosomatyczne, które wynikają ze zmian mających miejsce w organizmie alkoholika podczas terapii. Każdy doskonale wie, że alkohol działa uspokajająco na układ nerwowy oraz mózg, dlatego też, gdy go nie dostarczamy go przez krótki okres 24-48 godzin, to ich działanie zostaje zaburzone. Może to się objawiać na wiele sposobów – bardzo często występują m.in. bóle głowy, czy mdłości, które trwają nawet kilka dni.

Jakie są przyczyny AZA? Alkohol to jedna z najbardziej znanych substancji psychoaktywnej, która ma znaczący wpływ na układy neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Dlatego też, jeśli regularnie po niego sięgamy, to zmniejsza się synteza wielu neuroprzekaźników, a to natomiast przekłada się na gwałtowne zwiększenie ilości neurotransmiterów w układzie nerwowym, gdy odstawimy alkohol, czego skutkiem są objawy zespołu abstynencyjnego.

Jakie są objawy odstawienia alkoholu?

U osób, które podjęły decyzję o odstawieniu procentów, może wystąpić wiele nieprzyjemnych i uciążliwych objawów. Na szczęście jednak zazwyczaj nie stanowią one żadnego zagrożenia dla życia. Warto też wiedzieć, że najczęściej ustępują po kilkunastu godzinach, ale może zdarzyć się również tak, że znikną dopiero po kilku dniach. Oto najczęściej występujące objawy AZA:

  • drżenie i bóle mięśni;
  • bóle głowy;
  • wymioty i biegunki;
  • przyspieszona akcja serca;
  • wzmożona potliwość;
  • mdłości;
  • problemy ze snem;
  • stany lękowe;
  • osłabienie organizmu;
  • nadwrażliwość na dźwięki i światło.

Jak złagodzić objawy odstawienia alkoholu?

Mimo że wielu alkoholików chciałoby odstawić procenty, to często im się to nie udaje. Najczęściej przyczyną jest alkoholowy zespół abstynencyjny, który daje o sobie znać, gdy alkoholik nie dostarcza organizmowi alkoholu, czyli substancji mającej działanie psychoaktywne. O jego objawach wspomnieliśmy już powyżej – są bardzo nieprzyjemne, a gdy już się pojawią, to uzależniony zazwyczaj sięga po kieliszek, aby się ich pozbyć.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją inne sposoby na złagodzenie objawów AZA. Jednym z nich jest odtruwanie alkoholowe, które usuwa wszystkie te objawy wynikające z odstawienia i co więcej – zmniejsza ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego. Jego głównym celem jest odtrucie organizmu z toksyn, a także innych szkodliwych substancji, które nagromadziły się  w organizmie chorego. Warto jednak też podkreślić, że detoks alkoholowy ma duży wpływ na poprawę komfortu uzależnionej osoby.

Pamiętajmy jednak, że odtruwanie alkoholowe to jedynie jeden z pierwszych kroków, który może pomóc osobie chorej wyjść z nałogu. Aby w pełni wyleczyć się z uzależnienia, to potrzebna jest też pomoc specjalisty – psychologa lub terapeuty, który poprowadzi psychoterapię. Bez tego istnieją marne szanse na to, że uda nam się wygrać z nałogiem i odzyskać pełną kontrolę nad życiem.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...