Ile kosztuje wesele?

27 kwietnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Jedną z kwestii, nad którą zastanawiają się pary planujące ślub w niedalekiej przyszłości, są koszta związane z organizacją ślubu i wesela. Niestety nie da się jednoznacznie określić, ile może to kosztować, ponieważ w dużym stopniu jest to zależne od tego, czy planujemy ten wyjątkowy dzień zorganizować w stolicy, czy też w niewielkim miasteczku. Poza tym pamiętajmy, że korzystanie z usług renomowanych fryzjerów, czy kosmetyczek również swoje kosztuje. Zatem jak rozsądnie zaplanować budżet na wesele – powiedzmy na 50 osób? Na jaki wydatek powinniśmy się nastawić? Sprawdźmy to!

wesele 2021

Ile musimy wydać na wynajem sali weselnej?

Jednym z najważniejszych i największych wydatków, który czeka przyszłe pary chcące wziąć ślub, jest wynajem sali. Tego typu uroczystości najczęściej odbywają się w salach weselnych, ale niektórzy decydują się też na organizację tego wydarzenia w hotelach, czy restauracjach. Niezależnie od tego, jak zdecydujemy, cena zapewne będzie zależeć też od lokalizacji, w której znajduje się sala (drożej będzie w Warszawie aniżeli w mało znanej mieścinie), jak i również istotna będzie wielkość sali, czy chociażby menu. Cena za osobę zazwyczaj waha się od 150 zł do 250 złotych, ale bez problemu da się znaleźć oczywiście droższe oferty. Ustalmy zatem cenę 200 złotych/osobę – wynajem sali, organizując wesele dla 50 osób, wyniesie nas 10 000 złotych.

Ile pieniędzy pochłaniają stroje?

Kolejnym drugim największym wydatkiem są stroje – zarówno dla Panny Młodej, jak i Pana Młodego. Każda kobieta chciałaby mieć jak najpiękniejszą suknię ślubną, ale jednak te potrafią być niezwykle drogie! Za nową suknię, w której wyborze może nam pomóc stylista,  musimy wydać mniej więcej 2500 – 3000 złotych. Tańszą alternatywą jest zakup używanej sukienki na ślub – tutaj to już wydatek w okolicach kilkuset złotych. Do tego oczywiście dochodzą buty i inne rozmaite dodatki, za które na pewno zapłacimy w okolicach 500 złotych. Załóżmy zatem, że Panna Młoda na strój wyda 3500 złotych.

Wbrew pozorom strój dla Pana Młodego wcale nie jest dużo tańszy – a tak jednak wiele osób uważa! Doskonałej jakości garnitur bez problemu można kupić już za 2000 złotych. Do tego wystarczy dodać oczywiście koszulę, buty i dodatki – koszt tych rzeczy powinien zamknąć się w 2500 złotych. Wiemy już, że kreacje wyniosą mniej-więcej 6 000 złotych, a co z pozostałymi wydatkami?

Ile kosztuje wynajem samochodu do ślubu?

Zdecydowana większość decyduje się na wynajem auta do ślubu. W końcu to wyjątkowy dzień, a więc warto pojechać na niego wymarzonym samochodem, który niekoniecznie trzeba kupować. Możemy go wynająć – za to zapłacimy mniej-więcej 2000 złotych.

Ile kosztuje wynajem fotografa i kamerzysty?

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że wesele to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego człowieka, zatem powinno ono zostać uwiecznione. Najlepiej to zadanie pozostawić doświadczonemu fotografowi i kamerzyście, którzy zadbają o to, aby pamiątki z wesela były jak najlepsze! Ile to natomiast kosztuje? Zazwyczaj za fotografa trzeba zapłacić w okolicach 3000 złotych i tyle samo za kamerzystę – jest to więc koszt w okolicach 6000 złotych.

Inne wydatki, które czekają na przyszłą Młodą Parę.

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie wesela bez tortu. W zależności od tego, jaki chcemy, aby był, to zapewne zapłacimy kilkaset złotych. Na 50 osób najlepiej zamówić około 6 kg tortu – powinien na spokojnie starczyć. Za taką “porcję” powinniśmy zapłacić około 300 złotych – choć oczywiście w dużym stopniu jest to zależne od cukierni, w której dokonamy zakupu.

Ważnym elementem każdego wesela jest też alkohol. Większość przyszłych Młodych Par decyduje się na zakup jednej butelki wódki 0,5 L na osobę. Dobrym jednak pomysłem jest też zakup innych alkoholi – w końcu nie każdy lubi ten trunek. Zatem powiedźmy, że kupimy 50 butelek wódki oraz 20 win – pochłonie to około 2000 złotych.

Zarówno Panna Młoda, jak i Pan Młody chcą wyglądać w dniu ślubu jak najlepiej. Fryzjer ślubny, kosmetyczka i makijażystka to osoby, które mogą w tym pomóc, dlatego to obowiązkowy element budżetu weselnego. Mężczyźni zazwyczaj udają się jedynie na strzyżenie, które pochłania kilkadziesiąt złotych. Ten wydatek jest znacznie większy w przypadku kobiet, które często decydują się na piękne fryzury ślubne, profesjonalny makijaż i usługi kosmetyczne. Za wszystko zapewne wydamy maksymalnie 1000 złotych.

Niemniej istotne jest to, aby zadbać o dobrą oprawę muzyczną. Tutaj mamy dwa rozwiązania: DJ, który kosztuje około 3000 złotych lub orkiestra ok. 5000 złotych – powiedzmy, że zdecydujemy się na orkiestrę. Sporym wydatkiem są też obrączki, które kosztują ok. 2000 złotych. Poza tym musimy pamiętać o kosztach ozdób, zaproszeń i innych drobiazgów, które zazwyczaj pochłaniają ok. 500 złotych. Ostatnim już  elementem, który musimy uwzględnić, licząc koszty wesela, są opłaty, które musimy uiścić w kościele – za ślub około 400 złotych, za dekorację około 500 złotych, natomiast za organistę ok. 600 złotych.

Podsumowując, koszty wesela są dość duże. Organizując wesele na 50 osób, musimy nastawić się na wydatek w okolicach 40 000 złotych. Czy to dużo? To zależy. Oczywiście te koszty można zmniejszyć rezygnując z niektórych elementów – wszystko jest uzależnione od oczekiwań i potrzeb przyszłej Pary Młodej.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Romans z żonatym
Czasem wystarczy mała intryga i facet daje się okręcić wokół palca...
Sklep a jego reklama ?
Ale dobrej firmie też trzeba pomóc w promocji oferty....
Rewolucyjne technologie i high-tech
A ja nawet lubię jak technologia ulatwia mi życie, pamięta za mnie...
Jak dokończyć budowę domu przy rosn…
Wykończyć kuchnię, pokój i łazienkę i zamieszkać -a resztę robić wg możliwości....