URODA I ZDROWIE

Jak zadbać o naturalną odporność w czasach pandemii?

27 kwietnia 2021, dodał: Redakcja

Co warto jeść, aby czuć się lepiej?

Od czego zacząć zakupy zdrowej żywności? Jak zapewnić sobie zdrowe menu na każdy dzień, a przez to wzmocnić organizm? Początki tej drogi mogą być nieco chaotyczne, jednak wraz z biegiem czasu, zdrowe zakupy staną się coraz prostsze. Przeglądanie internetu jest o tyle korzystne, że można dać sobie czas.

Nikt nas nie goni. Możemy zajrzeć na każdą stronę, w każdą zakładkę, poczytać o interesujących nas produktach a nawet nawiązać kontakt z prośbą o pomoc. Można także znaleźć dietetyka, który pomoże w ułożeniu planu żywienia na pierwszy miesiąc. Później można podziałać już bardziej intuicyjnie, na bazie zebranych doświadczeń i wiedzy na temat osobistych preferencji smakowych czy samopoczuciu po spożyciu określonej rzeczy. Polecamy sklep ekologiczny – stragan zdrowia.

Jeśli przez lata nie dbaliśmy o to, co jemy, warto zrobić sobie kompleksowe badania krwi, które dadzą jasny sygnał, czy wszystko jest w normie. Osoby, które jedzą wyłącznie przetwarzane jedzenie, często mają niedobory żelaza i magnezu. Dodatkowo, z uwagi na klimat w którym żyjemy, możemy również potrzebować suplementacji witaminą D3. Najlepiej spożywać ją w połączeniu z witaminą K2.

Tutaj nie trudno się domyślić, że poza ekologicznym jedzeniem, pomocne będzie również wdrożenie suplementów diety. Poza standardowymi kapsułkami lub tabletkami, niektóre witaminy są dostępne również w wygodnej formie proszku. Warto również zwrócić uwagę na tzw. superfoods, które stanowią istną skarbnicę witamin oraz składników mineralnych czy na żywność bezglutenową.

Coraz częściej mówi się także o konieczności ograniczenia potraw mięsnych. Bo chociaż mięso samo w sobie jest ogromną wartością dla organizmu, obecnie spożywamy go zdecydowanie zbyt dużo. W konsekwencji dochodzi do obciążenia pracy układu pokarmowego, zwłaszcza wątroby i jelit. Wszelkie przeciążenia organizmu nie wpływają pozytywnie na jego zdrowie, ponieważ zabierają mu cenną energię, którą mógłby spożytkować na coś zupełnie innego. Co dla przykładu?

Wolne rodniki – dlaczego są szkodliwe?

Każdy z nas słyszał choćby raz hasło: “wolne rodniki”. Tylko czy każdy wie czym one w istocie są? To ważne, ponieważ nasz organizm zmaga się z nimi niemal każdego dnia. W dużym skrócie, wolne rodniki uszkadzają nasze zdrowe komórki. Uderzają wszędzie – w komórki nerwowe, komórki budulcowe itp. W konsekwencji narażają nas na wielopłaszczyznowe szkody.

Przyspieszenie procesu degradacji kolagenu, osłabienie układu immunologicznego. To tylko część konsekwencji ingerencji wolnych rodników. Nasz organizm nieustannie się z nimi mierzy, ale gdy brakuje mu mocy, przegrywa. Dlatego ważne jest, aby zarówno w diecie, jak i stosowanej pielęgnacji ciała i włosów były obecne tzw. antyoksydanty.

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) neutralizują wolne rodniki i uniemożliwiają im penetrację zdrowych komórek. Składniki o działaniu przeciwrodnikowym można znaleźć m.in. w żurawinie, borówce, aronii, owocach dzikiej róży, czarnej porzeczce a nawet kakao. Są także obecne w niektórych roślinach, jak: pokrzywa, lukrecja, pietruszka, zielona herbata, szpinak czy sałata.

Składniki o silnym działaniu antyrodnikowym są obecne m.in. w: witaminach (C,E), karotenie, likopenie, luteinie, kwasie ferulowym, rutynie, kwasie kawowym, luteolinie, kwercetynie, cyjanidynie czy kwasie galusowym.

Zadbaj o zdrowie psychiczne

Kolejnym i w tym momencie ostatnim czynnikiem, będącym składową holistycznego podejścia do zdrowia, jest psychika. Żyjąc w nieustannym stresie, nasz organizm po prostu słabnie. Początkowo daje niewinne sygnały, aż w końcu zupełnie “odpuszcza”. Dlatego to bardzo ważne, jak żyjemy na co dzień, z kim mamy do czynienia i jaką wymieniamy między sobą energię.

Szczególnie w czasach pandemii powinniśmy zadbać o tzw. higienę psychiczną. Dlatego czasem warto odpuścić, przeprowadzić się, zmienić towarzystwo lub dać sobie chwilę na wejrzenie w siebie. To nie jest łatwe, aby zauważyć, że niepowodzenia mogą mieć swój początek… w nas.

Jesteśmy skomplikowanym konstruktem duchowo-cielesnym. Wszelkie, nawet z pozoru nieistotne zaniedbania, mogą przełożyć się na mocno odczuwalne konsekwencje. Warto o tym pamiętać i zadbać o siebie. Zwłaszcza teraz, gdy szczegóły mogą kompletnie zdominować nasze życie. Jak ten mały, niewidoczny gołym okiem wirus, który poruszył całym światem.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy depilatory laserowe do uż. domo…
Miałam kiedys taki depilator ;) Ahh te czasy ;) Bolało ;) Dzisiaj jednak wolę...
Ile już udało Wam się schudnąć?…
Wasze wpisy napełniły mnie optymizem, że dam radę zrzucić nieco kilogramów.Szukam fajnego programu...
Dieta podczas karmienia piersią
Niestety przytyłam znacząco po ciąży, jeszcze karmię mojego bobaska i szukam jakieś dobrej...
Onko-bieg
Dla mnie lepsze są inicjatywy, z których kobiety chore na raka wynoszą jakąś...