Zła praca jajników – jakie objawy?

10 kwietnia 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Za brzydką cerę, nieregularne miesiączki, kłopoty z zajściem w ciążę najczęściej są odpowiedzialne jajniki. Dlatego warto mieć je pod kontrolą.

W organizmie kobiety, u której cykl przebiega prawidłowo, jajniki produkują estrogeny i progesteron. Pod wpływem tych hormonów śluzówka macicy staje się coraz grubsza. W taki sposób przygotowuje się na zagnieżdżenie zapłodnionego jaja. Jeśli jednak do zapłodnienia nie dojdzie, poziom hormonów po owulacji zaczną spadać. Powoduje to złuszczanie się i odrywanie śluzówki. Następnie jest ona wydalana podczas menstruacji.

Obfite miesiączki

Gdy śluzówka wyścielająca macicę staje się nadmiernie gruba, to powoduje, że miesiączki, które nie były dotychczas kłopotliwe, zaczynają pojawiać się nieregularnie, a krwawienia są bardzo obfite i zawierają skrzepy. Często przypominają krwotok.
Przyczyny: Na skutek zbyt wysokiego poziomu estrogenów a za niskiego progesteronu owulacja jest nieprawidłowa. Możliwe nawet, że w ogóle do niej nie dochodzi. To jedna z przyczyn przerostu, czyli nadmiernego zgrubienia śluzówki macicy.
Na czym polega leczenie: Jeśli silne krwawienia stają się problemem i powtarzają się co miesiąc, mogą doprowadzić do rozwoju anemii. Konieczna jest wizyta u ginekologa. Lekarz zleci wówczas przezpochwowe badanie USG. Dzięki niemu oceni grubość wyścielającej macicę śluzówki. Gdy okaże się, że przekracza 7 mm, zastosuje leczenie hormonalne. Przepisze pigułki z progestagenem i tak wyrówna jego niski poziom w organizmie. Jeśli jednak taka kuracja nie pomoże, konieczny może okazać się zabieg wyłyżeczkowania macicy. Chirurgicznie zostanie wówczas oczyszczona z nadmiaru śluzówki.

Nadmierne owłosienie

Niepokoi cię i coraz bardziej krępuje nadmiar włosków, które pojawiają się w nietypowych dla kobiety miejscach np. na twarzy (brodzie), piersiach. udach. Jeśli towarzyszy temu jednocześnie przerzedzanie się włosów na głowie, kłopoty z cerą i nieregularne miesiączki, przyczyną może być tzw. hirsutyzm.
Przyczyny: Jednym z częstszych powodów hirsutyzmu jest nieprawidłowa praca jajników. Na skutek zaburzeń hormonalnych produkują one zbyt dużo androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Ich nadmiar w organizmie staje się widoczny m.in. w postaci pojawienia się męskiego typu owłosienia.
Na czym polega leczenie: Jeśli winna jest zła praca jajników, lekarz po zrobieniu badań przepisze ci pigułki hormonalne. Aby obniżyć poziom androgenów i przywiócić prawidłową pracę jajników, trzeba je przyjmować min. 3 miesiące.

Bóle w dole brzucha

Silne bóle w dole brzucha, którym towarzyszy gorączka i obfite upławy świadczą o zapaleniu przydatków, czyli jajników i jajowodów. Są one położone w bliskim sąsiedztwie, więc gdy stan zapalny rozwija się w jajniku, bardzo szybko przenosi się też na jajowód. Ostre objawy trudno przeoczyć. Ale zapalenie przydatków, może też przebiegać łagodnie, z niewielkim stanem podgorączkowym. Jest wówczas jeszcze bardziej niebezpieczne, bo nieleczone prowadzi do tworzenia się zrostów, uniemożliwiających w przyszłości zajście w ciążę.
Przyczyny: Do zakażenia dochodzi bezpośrednio przez pochwę, szyjkę i błonę śluzową macicy. Sprzyjające infekcji warunki mogą pojawić się podczas miesiączki, porodu i połogu oraz po zabiegach ginekologicznych np. usuwaniu mięśniaków, nadżerki czy łyżeczkowaniu jamy macicy.
Na czym polega leczenie: Przez kilka dni trzeba poleżeć w łóżku, w cieple. Lekarz przepisze antybiotyk, który zniszczy bakterie oraz niesterydowy lek przeciwzapalny.
Dzięki temu ból ustąpi. Kuracja trwa około 2 tygodni. Trzeba też przyjmować probiotyki osłaniające przewód pokarmowy, przed niekorzystnym działaniem antybiotyków. Po zakończeniu leczenia konieczna jest wizyta kontrolna.

Nie udaje się zostać mamą

Tyjesz, mimo że jesz to co zwykle, miesiączki spóźniają się nawet o kilka tygodni. Mimo starań, nie możesz doczekać się na dziecko. Wybierz się koniecznie do ginekologa endokrynologa.
Przyczyny: Zdarza się, że w jajnikach zalega większa ilość drobnych pęcherzyków Graafa, ale żaden z nich nie dojrzewa, uwalniając jajeczko. Nie dochodzi wówczas do owulacji, dlatego nie zachodzisz w ciążę. Pęcherzyki gromadzą się w jajnikach i zamieniają w tzw. cysty (małe torbielki). Wypełniają jajnik i zakłócają jego pracę. Schorzenie nosi nazwę zespołu policystycznych jajników (PCOS).
Na czym polega leczenie: Im szybciej rozpoczniesz terapię hormonalną, tym masz większe szanse na ciążę. Lekarz przepisze leki, które zapobiegną powstawaniu kolejnych torbieli. Niekiedy potrzebne jest podanie leków pobudzających jajeczkowanie. Leczenie PCOS może trwać kilka lat.

Zobacz również:

  1. Progesteron umożliwia zajście w ciążę
  2. Infekcje intymne – jakie są objawy?
  3. Menopauza czyli przekwitanie
  4. Niedoczynność jajników



FORUM - bieżące dyskusje

Moje odkrycie kosmetyczne tego roku
Moje kosmetyczne odkrycie to olejek wonny ogrody sułtana. Bosko pachnie, jasmin, owoce, kwiaty...
botoks gdzie kupić?
Czy są tu osoby prowadzące salony medycyny estetycznej? Gdzie kupujecie botoks? Macie sprawdzone...
Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...