Zioła na dnę moczanową

26 stycznia 2018, dodał: AnnaK00994

Stopa cierpiąca na artretyzm

Dna moczanowa to bardzo dokuczliwa i poważna w skutkach przewlekła choroba metaboliczna. Szacuje się, że cierpi na nią od 1 do 2% ludzkości. Dowiedz się jakie są jej przyczyny, objawy, przebieg oraz sposoby leczenia. Czy istnieją skuteczne zioła na dnę moczanową, a jeśli tak, to jakie?

Czym jest dna moczanowa?

Choroba ta ma wiele nazw – artretyzm, podagra, “choroba bogaczy”. Spowodowana jest ona zaburzeniami przemiany materii i objawia się bólami, zniekształceniami stawów, zmianami w obrębie narządu ruchu. W swojej zaawansowanej postaci dna moczanowa powoduje uszkodzenie nerek, kamicę moczową oraz guzki dnawe tkanek miękkich. Nieleczona nieuchronnie prowadzi do niepełnosprawności.
Bezpośrednią przyczyną rozwoju dny moczanowej jest nadmiar kwasu moczowego, który odkłada się i krystalizuje w stawach i tkankach okołostawowych. Kwas ten jest naturalnym produktem przemiany materii – pochodzi z rozpadu obumierających komórek i tkanek oraz ze spożywanych pokarmów. Problem pojawia się wtedy, kiedy organizm nie potrafi poradzić sobie z jego nadmiarem.
Często dnie moczanowej towarzyszą inne choroby zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Zaliczyć do nich należy nadciśnienie tętnicze i otyłość, cukrzyca i choroba niedokrwienna serca, a także alkoholizm.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi choroby?

 • Do czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na dnę moczanową, należą:
 • predyspozycje genetyczne, które prowadzą do zaburzeń metabolizmu, w tym gospodarki kwasem moczowym;
 • wiek – przypadki, kiedy na dnę moczanową zapadają osoby młode, należą do rzadkości;
 • płeć – statystycznie mężczyźni zapadają na dnę moczanową siedmiokrotnie częściej niż kobiety;
 • nieprawidłowa dieta – osoby spożywające duże ilości mięsa i podrobów są bardziej narażone na zachorowanie – produkty te obfitują w purynę, której powstaje kwas moczowy;
 • nadużywanie alkoholu to poważny sojusznik dny moczanowej. Osoby o stwierdzonej chorobie lub znajdujące się w tak zwanej grupie ryzyka powinny zaniechać spożywania alkoholi wszelkich rodzajów poza winem;
 • niezdrowy tryb życia i spowodowana nim otyłość lub nadwaga;
 • niedawna operacja, uraz, przeszczep lub choroba nowotworowa.

Objawy choroby

Pierwsza faza dny moczanowej przebiega bezobjawowo i polega na wystąpieniu hiperurykemii – czyli podniesionego poziomu kwasu moczowego we krwi. Dopiero w późniejszych etapach choroba daje specyficzne dla niej objawy. Zwykle dochodzi do ataku zapalenia w pojedynczym stawie – zwykle jest to staw palucha, a stan ten nazywa się podagrą. Nie jest to jednak regułą, zapaleniem mogą zostać dotknięte także inne stawy stopy lub dłoni, kolana lub staw barkowy. Zapaleniu towarzyszy opuchlizna i zaczerwienienie stawu oraz uczucie rozbicia, gorączka i dreszcze. Atak bólu najczęściej pojawia się nocą, w krótkim czasie osiągając poziom trudny do zniesienia.

W ciągu kilku lub kilkunastu dni dolegliwości te ustępują samoistnie, a choroba przechodzi w czasowy stan uśpienia. Jednak nieleczona zmienia się w chorobę przewlekłą, atakując kolejne stawy i powtarzając ataki coraz częściej.

Leczenie dny moczanowej

Konwencjonalne leczenie dny moczanowej uzależnione jest od fazy choroby, w której znajduje się aktualnie chory. W okresach napadów stosuje się zwykle kolchicynę oraz niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym albo też zastrzyki z glikokortykosteroidów podawane bezpośrednio do zajętego zapaleniem stawu.

Natomiast w okresach między napadowych stosowane są leki obniżające poziom kwasu moczowego we krwi.
Jednak konwencjonalna medycyna nadal jest bezsilna wobec dny moczanowej, a ilość skutków ubocznych terapii – ogromna.

Zioła na dnę moczanową

Z uwagi na niezadowalającą skuteczność oraz szkodliwość konwencjonalnych terapii, warto aby pacjenci dotknięci artretyzmem dowiedzieli się jak złagodzić ból za pomocą ziół. Leczenie ziołami to doskonała terapia uzupełniająca, która pozwoli pacjentowi szybciej i bezpieczniej wrócić do pełnej sprawności. Szczególnie przydatne okazują się:

 • czarci pazur,
 • liście pokrzywy,
 • skrzyp polny,
 • liście brzozy,
 • pąki topoli,
 • pąki kwiatów i liści jesionu.

Skrzyp polny

Większość z nich wykazuje działanie moczopędne i przeciwbólowe oraz pobudzające procesy przemiany materii – wszystko to prowadzi do obniżenia się poziomu kwasu moczowego we krwi, co zapobiega zajmowaniu kolejnych stawów przez chorobę.

Leczenie dny moczanowej sokiem z cytryny

Choć może się to wydawać podejrzanie proste, to jednak sok z cytryny może szybko, i co najważniejsze – bezpiecznie, przynieść ulgę choremu na artretyzm. Poza wysoką zawartością witaminy C, sok z cytryny zawiera także znaczną ilość potasu, którego rolą w organizmie jest między innymi utrzymanie prawidłowego funkcjonowania nerek, regulacja zasadowości organizmu oraz zapobieganie tworzeniu się kryształków kwasu moczowego. Aby zapewnić sobie jak najlepsze efekty, należy codziennie, około pół godziny przed śniadaniem, wypijać sok wyciśnięty z połowy cytryny i zmieszany z niewielką ilością wody.

Na pytanie “jak szybko wyleczyć dnę moczanową” mamy więc jasną odpowiedź – zdecydowaną poprawę stanu zdrowia przyniosą naturalne sposoby. Zioła i świeżo wyciśnięty sok z cytryny to bezpieczny i skuteczny sposób na opanowanie choroby.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Technologia żywej wody "Living Water Technology"
Cena:
390 zł
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Wygodne i lekkie zakupy!
Cena:
349 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

miłość czym właściwie jest
> coolinarna napisał/a:> Miłość podobno jest wtedy, kiedy bardziej dbamy o czyjeś szczęście...
miłość czym właściwie jest
Nie sądziłam, że macie tutaj takie trudne pytania... Czy można prosić o inny zestaw? Wydaje...
Z kim najchętniej poszłybyście do ł…
Seks = wyobraźniaDajcie się ponieść i opowiedzcie, kto kręci Was najbardziej i z kim...
Wyprzedaże biżuterii
Może nie są to ceny wyprzedażowe, ale... równie atrakcyjne. Sklep znam z allegro, gdzie...