Zimowe kompozycje zapachowe – te wonie Cię zachwycą!

30 stycznia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nie zapadaj w zimowy sen – mimo chłodu emanuj zmysłowością, energią i pasją. Pomoże ci w tym odpowiednio dobrany zapach. Na zimę przyda ci się wysublimowana, nieco tajemnicza, a jednocześnie dynamiczna kompozycja. Takie będą perfumy, w których główną rolę gra magiczna, nieoczywista nuta oudu. Odkryj oudowe wonie i przekonaj się, że są one strzałem w dziesiątkę na tę najchłodniejszą porę roku!

Zimowe kompozycje zapachowe

Poznaj czar oudu – drogocennego składnika perfum

Aby powstał oud, musi dojść do zaciętej biologicznej walki – między rośliną a grzybami – która toczy się zwłaszcza na terenach Azji Południowo-Wschodniej. To właśnie tam rośnie najwięcej drzew z gatunku Alquilaría. Atakuje je pleśń z rodzaju Phialophora parasitica lub grzyby z Ascomycota. Drzewa broniąc się przed tymi groźnymi organizmami, zaczynają produkować ciemną żywicę bogatą w olejki eteryczne – oud.

Żeby ten wyszukany składniki perfum nabrał pożądanego bukietu zapachowego, obrona przed infekcją musi trwać minimum dwa lata. Natomiast najpiękniej pachnie oud, który jest wytwarzany przez najstarsze drzewa.

Popularność tej żywicy sprawiła, że zaczęto kontrolować jej pozyskiwanie. Dziś drzewa, z których pobiera się oud, rosną na specjalnych plantacjach, w szkółkach leśnych. Ma to zapobiec wyginięciu zagrożonego gatunku Alquilaría.

Trudność pozyskiwania oudu i czas potrzebny do tego, aby zyskał on swój zapach, sprawiły, że jest on bajońsko drogi. 1 kg zainfekowanego drewna kosztuje od 10 do 50 tysięcy dolarów, natomiast aby powstało 20 ml ekstraktu zapachowego, potrzebnych jest jego 30 kg. To dlatego perfumy, w których pierwsze skrzypce gra oudowy akord, są tak elitarne, luksusowe i kosztowne.

Jak pachnie oud?

Natura nie pożałowała oudowi nut zapachowych. Ta wyjątkowa żywica pachnie dymem, kadzidłem, a jednocześnie można wyczuć w niej piżmo, świeżą miętę i gorzko-słodki miód. Jest ona idealną bazą perfum pasujących do zimowej aury – i to zwłaszcza takich komponowanych przez wirtuozów zapachów.

Najlepsze perfumy na zimę – otul się zapachową przyjemnością!

Mimo że oud był od stuleci wykorzystywany do produkcji perfum, to zaczął cieszyć się szczególną popularnością pod koniec XX wieku. Dziś jest to składnik najbardziej wyszukanych kompozycji zapachowych z charakterem.

Perfumy oudowe znajdziesz m.in. w Sense Dubai – i to także w warszawskim salonie na Mokotowskiej. Prowadzi go znawczyni najlepszych, wyrażając emocje zapachów – sama Nina Kowalewska Motlik.

Yas Al Malaki

Te perfumy są takie jak zima – trochę tajemnicze, mroczne, a jednocześnie bardzo charyzmatyczne. Za takim wrażeniem stoją składające się na ten bukiet zapachowy oud podkręcony nutami przypraw, charakternego dymu. To kompozycja dla silnych osobowości, która jednocześnie uwodzi i pozwala otoczyć się zagadkową, wzbudzającą zainteresowanie aurą.

Oman Luxury Oud Aquilaria

Kompozycję tę stworzył francuski arcymistrz zapachu – Dominique Ropion. W tym flakonie ukryto same sprzeczności. Szlachetna, łagodna i kwiatowa różana woń została wzmocniona przez szałwię, goździki, a następnie zestawiona z mrocznym, głębokim, intensywnym oudem, dzięki czemu zapach staje się drapieżny, ostry. Efektem tego, tak jak w przypadku innych kompozycji tego mistrza perfumiarstwa, jest kolejne zapachowe dzieło sztuki, kryjące w sobie głębię nieoczywistej zmysłowości.

Jazeel Shouq

Lekkie, radosne kwiatowe nuty i pełen tajemnic oud? Takie połączenie okazało się niezwykłym perfumiarskim odkryciem – iście kontrastową kompozycją. Z jednej strony jest to potężna dawka kwiatów, natomiast z drugiej – zaskakuje mrocznymi akordami drzewno-przyprawowymi. To niecodzienne zderzenie nut skutkuje przemyślaną, magiczną kompozycją. Zapach Jazeel Shouq jest złożony, zmysłowy i przyjemnie otula, rozbudza pożądanie – dlatego to tak dobry wybór na zimowe dni.

Zima to magiczna pora roku i taki też powinien być „zimowy” perfum. Niech zapach ten pobudza zmysły i jednocześnie otula jak najmilszy w dotyku szal.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz