Zespół cieśni nadgarstka – co warto wiedzieć o tym schorzeniu?

12 kwietnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zespół cieśni nadgarstka to powszechnie występująca choroba, która dotyka sporą grupę osób. Rozwija się wskutek długotrwałego i intensywnego ucisku nerwu biegnącego w kanale nadgarstka, dając objawy, które trudno przeoczyć. Zespół cieśni nadgarstka najczęściej objawia się mrowieniem w obrębie dłoni i palców, trudnościami w utrzymaniu przedmiotów oraz uciążliwymi dolegliwościami bólowymi, które nasilają się z czasem. Początkowo symptomy te pojawiają się w nocy, aby następnie towarzyszyć chorym także w ciągu dnia.

ręka

Co wywołuje zespół cieśni nadgarstka? Kto jest szczególnie na niego narażony?

Zespół cieśni nadgarstka to choroba zaliczana do neuropatii uciskowych. Za jej pojawienie się odpowiedzialny jest ucisk na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Choroba ta może pojawić się w praktycznie każdym wieku i bez względu na płeć – częściej jest jednak diagnozowana u kobiet. Zespół cieśni nadgarstka dotyczy ręki dominującej, czyli tej, którą wykonujemy większość codziennych czynności. Objawia się nieprzyjemnymi doznaniami czuciowo-ruchowymi w obrębie dłoni, które w szczególności koncentrują się wokół kciuka, palca wskazującego oraz palca serdecznego.

Do najpowszechniej występujących objawów zespołu cieśni nadgarstka należy m. in. uczucie mrowienia i drętwienia palców, dyskomfort w obrębie dłoni, osłabienie mięśni prowadzące do ograniczenia precyzji ruchów oraz bolesność dłoni po przebudzeniu. Osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka często uskarżają się także na problemy z zaciskaniem pięści oraz utrzymaniem przedmiotów w dłoni. Na wystąpienie tego schorzenia szczególnie narażeni są ludzie, których codzienne aktywności intensywnie angażują dłonie – w tym m. in. pracownicy biurowi, muzycy grający na instrumentach, osoby pracujące przy taśmach produkcyjnych itp.

ręka

 

Jak wygląda leczenie zespołu cieśni nadgarstka?

W przypadku dostrzeżenia u siebie objawów mogących świadczyć o zespole cieśni nadgarstka warto jak najszybciej zgłosić się do ortopedy – przeprowadzi on szczegółowy wywiad oraz skieruje na badania diagnostyczne, które pozwolą precyzyjnie określić podłoże problemów. Operacja cieśni nadgarstka jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod walki z tym schorzeniem. Jej celem jest chirurgiczne usunięcie ucisku wywieranego na nerw pośrodkowy i tym samym usunięcie symptomów towarzyszących chorobie. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, gdyż odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na środkowej linii dłoni i odbarczeniu cieśni kanału nadgarstka.

Operacja zespołu cieśni nadgarstka to jednak niejedyna metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka, która jest stosowana we współczesnej medycynie. Wybór właściwego sposobu postępowania zależy bowiem w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby. W początkowych jej stadiach często zalecane jest leczenie farmakologiczne glikokortykosteroidami, które podaje się doustnie lub miejscowo w źródło problemu. Jeśli metoda ta okaże się niewystarczająca, przeprowadzana jest operacja zespołu cieśni nadgarstka, która gwarantuje całkowite wyeliminowanie problemu i wyleczenie.