Skleroterapia piankowa – zdrowe nogi bez żylaków

28 września 2009, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Najczęstszym powodem powstawania żylaków jest siedzący tryb życia, otyłość, przegrzewanie skóry nóg, uwarunkowania genetyczne.

Co prawda najskuteczniejszym i najszybszym pozbyciem się żylaków jest operacja chirurgiczna, ale istnieją metody zapobiegawcze i profilaktyczne w celu uniknięcia tej bolesnej przypadłości.
Najbardziej znana metodą leczenia żylaków jest skleroterapia. Jest to metoda likwidująca drobne żylaki oraz śródskórne poszerzone naczynia krwionośne. Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu do chorej żyły specjalnego preparatu.
Istnieją 2 grupy leków sklerotyzujących:

roztwory na bazie detergentów, które działają przez uszkodzenie śródbłonka naczyń żylnych
roztwory hipertoniczne – zawierające wysokie stężenie soli kuchennej lub glukozy, które przez odwodnienie doprowadzają do uszkodzenia ściany naczynia.
Proces gojenia po takim zabiegu trwa od 1 miesiąc do pół roku.
Nowe odkrycie i bardzo skuteczne w leczenie żylaków to ablacja wewnątrznaczyniowa dużych żył, czyli termoblacja laserowa lub falami o  wysokiej częstotliwości.

W Polsce dośc popularna jest już skleroterapia piankowa dużych żył Tessariego, wykonywana pod kontrolą USG. Wskazane jest jednak dodatkowe chirurgiczne usunięcie żylaków. Efekety uboczne tych zabiegów to: siniaki, alergia, przebarwienia, które jednak sa widoczne przez krótki okres. Tak więc dbaj o swoje nogi pamiętając, że chcoiaż w tym sezonie Panie  będą nosiły niebotycznie wysokie szpilki – to jednak rozsądek w modzie też jest pożądany.

Zobacz również:

  1. Skleroterapia kompresyjna
  2. Usuwanie żylaków bez operacji
  3. Jak zapobiegać żylakom?
  4. Pomoc dla spuchniętych nóg