Rośnie w lasach, parkach, przy drogach. Jesienią kusi czerwonymi koralami. Należy do roślin ozdobnych, jednak aż grzech nie skosztować jej owoców bogatych w tak wiele właściwości zdrowotnych!
Kwiaty jarzębiny są koloru białego i są bogate w karotenoidy, antocyjany oraz kwasy organiczne o delikatnych właściwościach moczopędnych i rozwalniających.
Owoce przypominają kształtem maleńkie jabłuszka o barwie pomarańczowo-czerwonej i mają zdecydowanie szersze zastosowanie zarówno w kuchni jak i medycynie naturalnej. Poza kwasami organicznymi oraz karotenoidami są one źródłem garbników, witaminy C i A oraz sorbitolu. Dzięki takiemu składowi czerwone owoce są stosowane w leczeniu i profilaktyce chorób układu krążenia, mają działanie moczopędne, stymulują pracę jelit, działają przeciwzapalnie oraz wspomagają pracę wątroby. Są także pomocne przy leczeniu kamicy nerkowej i żółciowej oraz w przewlekłych zaburzeniach trawienia.
Wykorzystywać możemy zarówno kwiaty jak i owoce tej rośliny. Kwiaty zbieramy na początku kwietnia, w ciepłe, suche, słoneczne dni. Owoce natomiast w na jesieni, gdy są w pełni dojrzałe. Można je wysuszyć w temperaturze 45 stopni lub zamrozić na 1-2 dni co złagodzi nieco ich cierpkość.
Uwaga! Surowe owoce jarzębiny mogą powodują zatrucia ze względu na zawartość kwasu parasorbinowego (rozkłada się podczas suszenia oraz mrożenia jarzębiny).
Konfitura z jarzębiny
Potrzebne będą:
- 1 kg jarzębiny
- 1,5 kg cukru
- 5 dużych jabłek
- szczypta kwasku cytrynowego
- 2 szklanki wody
Jarzębinę myjemy, obieramy z szypułek i wrzucamy na wrzącą wodę. Gotujemy 10 – 15 minut i odlewamy wodę. Owoce zalewamy świeżą wodą i ponownie gotujemy dodając stopniowo cukier. Jabłka obieramy i kroimy w kostkę albo trzemy na tarce na dużych oczkach, dodajemy do jarzębiny i mieszamy. Kiedy całość zawrze zdejmujemy z ognia i studzimy. Po czym gotujemy ponownie i powtarzamy tę czynność 3 razy.
Gorące konfitury przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy.
Takie konfitury to idealny dodatek do dań mięsny, zamiast żurawiny.
Potrzebne będą:
- 2 kg jarzębiny
- 100 g suszonych śliwek
- 2,5 l wódki
Jarzębinę ułożyć na blasze i podpiekać w piekarniku, uważając żeby się nie przypaliła, ani nie przywarła do blachy. Jak owoce będą gotowe przesyp je do naczynia, dodaj śliwki i zalej wódką. Alkohol z owocami odstaw w ciepłe miejsce na 3 miesiące, po tym czasie przefiltruj przez gazę i rozlej do butelek.
Justyna Marszałkowska, dietetyk medyczny – www.e-prolinea.pl
Zobacz również:
-
Soja alternatywą dla mięsa?
-
Cykoria – różne sposoby przygotowania
-
Smaczne potrawy z soczewicy
-
Dania z kiełkami