Zatkane ucho – jak je odetkać?

18 maja 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Jeśli odczuwasz zatkane ucho, być może odpowiada za to nadmiar woskowiny. Dyskomfort w uszach może jednak powstawać również z wielu innych przyczyny, jak obrzęk spowodowany infekcją, czy przedostaniem się wody do ucha. W niektórych przypadkach wystarczą domowe sposoby na odetkanie ucha. Innym razem warto sięgnąć po krople do uszu, a nawet skorzystać z pomocy lekarza. Dowiedz się więcej!

Ucho zatkane woskowiną – objawy

W większości przypadków uczucie zatkanego ucha spowodowane jest nagromadzeniem woskowiny usznej. Wbrew pozorom zbyt częste czyszczenie uszu sprawia, że wydzielina tworzy się w nadmiarze i może stopniowo zalegać w przewodzie słuchowym, tworząc korek (czop). 

Zatkane ucho zwykle nie jest jedynym objawem, który wskazuje na nadmiar woskowiny usznej. Może występować również swędzenie w uszach, a przy znacznym zamknięciu światła kanału słuchowego nawet ból, pieczenie, kłucie i szumy uszne, czy zaburzenia słuchu. Dolegliwości często nasilają się po zamoczeniu ucha, kiedy czop woskowinowy pęcznieje. 

Gromadzeniu się woskowiny usznej sprzyja niewłaściwa higiena, a także stosowanie urządzeń zewnętrznych, np. aparatów słuchowych i słuchawek dousznych. 

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie próbować odetkać ucha mechanicznie, np. przy użyciu patyczków higienicznych. Może to spowodować wepchnięcie czopu głębiej do przewodu słuchowego, a nawet uszkodzenie delikatnej błony bębenkowej.

Wosk należy łagodnie i stopniowo rozpuścić, najlepiej stosując leki na zatkane ucho dostępne bez recepty, takie jak spraye i krople do uszu, które zmiękczają woskowinę. Preparaty należy stosować kilka razy dziennie, zgodnie z zaleceniami na ulotce. Jeśli działania takie nie przyniosą efektów w ciągu kilku dni lub gdy dolegliwości się nasilą, należy udać się do lekarza, który fachowo odetka ucho.  

Ucho zatkane przy katarze 

Bardzo często zatkane ucho jest jednym z objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Zatkane ucho przy katarze to częsta przypadłość u dziecka, ponieważ trąbka słuchowa najmłodszych pacjentów, która łączy jamy nosa z uszami, jest jeszcze nierozwinięta. Z tego powodu drobnoustroje wywołujące infekcje górnych dróg oddechowych mogą z łatwością przedostawać się do uszu.  

W przebiegu infekcji obrzęk śluzówki nosa lub gardła może zajmować również przewód słuchowy. Podrażnione tkanki puchną, co jest powodem dyskomfortu, zatkanego ucha, a nawet bólu. Często przy bólu gardła pojawia się również swędzenie w uszach, zwłaszcza podczas przełykania. Z kolei katar spływający po tylnej ścianie gardła dodatkowo drażni tkanki, dlatego można odczuwać zatkane ucho zwłaszcza po nocy.   

Aby odetkać ucho zatkane przy katarze, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie leczenie pierwotnej przyczyny, czyli infekcji. Ulgę zwykle przynoszą krople do nosa o działaniu obkurczającym śluzówkę. Pomocne są także krople do uszu o działaniu przeciwobrzękowym, np. wyrób medyczny LIX. W trakcie leczenia należy także zadbać o intensywne nawilżenie tkanek. W tym celu można stosować spraye do nosa i syropy. Z kolei domowe sposoby na ucho zatkane przy katarze to przede wszystkim inhalacje, które łagodzą podrażnienia. Warto je przeprowadzać zwłaszcza u dzieci. 

Domowe sposoby na usunięcie wody z ucha

Zdarza się, że ucho jest zatkane wodą. I w takich przypadkach należy je odetkać, ponieważ długo zalegająca wilgoć w uchu stwarza idealne warunki do namnażania się drobnoustrojów, co może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego ucha zewnętrznego lub środkowego. 

W celu usunięcia wody z ucha warto:

  • pochylić głowę i delikatnie pociągać za płatek uszny;
  • żuć gumę lub ssać cukierki, co wyzwala ruchy żuchwy i wzmaga produkcję śliny;
  • ziewać i brać głębokie wdechy, dzięki czemu dochodzi do ruchów w okolicy ucha;
  • stosować krople do uszu zawierające glicerol, który pochłania cząsteczki wody z tkanek.   

LIX/08359/05/21

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz