Zapobieganie odparzeniom skóry u niemowlaka

9 kwietnia 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Odparzenia u dziecka to niemiły widok: skóra jest podrażniona i zaczerwieniona, mogą pojawić się na niej krosty i pęcherze. Niepokojące jest także zachowanie maluszka, który doświadcza swędzenia i pieczenia skóry. Nic dziwnego, że rodzice szukają skutecznych sposobów, które zmniejszają ryzyko wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry. Faktycznie, odpowiednia pielęgnacja oraz stosowanie się do kilku zasad pozwala w większości przypadków na uniknięcie problemu, jakim są odparzenia.

odparzenia dziecka

Zapobieganie odparzeniom – o czym trzeba pamiętać?

Odparzenia u niemowląt są najczęściej wynikiem zbyt długiego kontaktu skóry dziecka z wilgotną lub zanieczyszczoną pieluszką. Dochodzi wówczas do namnażania się bakterii i stanu zapalnego. Nie pomaga także tarcie pieluszki, co dodatkowo podrażnia skórę. Dlatego profilaktyka odparzeń polega przede wszystkim na regularnej i częstej zmianie pieluch. Ten rytuał powinien być także związany z odpowiednią higieną okolic intymnych dziecka. Przed nałożeniem nowej pieluszki, skórę trzeba oczyścić oraz nałożyć na nią odpowiednią maść, która będzie miała właściwości chroniące.

Jaka maść na odparzenia jest najlepsza?

W aptece znaleźć można najróżniejsze kremy na odparzenia dla niemowląt. Po który z nich jednak sięgnąć? Dobrym wyborem będzie Sudocrem Expert, który posiada pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, a także Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. Produkt jest hipoalergiczny i odpowiedni dla delikatnej skóry dziecka. Zawiera on tlenek cynku, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodząco na skórę. Jego zadaniem jest stworzenie na skórze warstwy ochronnej, która wzmocni delikatny i podatny na podrażnienia naskórek. Co ciekawe, krem może być stosowany również na odparzenia u niemowląt, redukując je i łagodząc odczuwany przez dziecko dyskomfort. Maść przywraca odpowiednie nawilżenie skóry, ma właściwości kojące i antyseptyczne. Sudocrem to produkt wydajny i prosty do stosowania – wystarczy kolistymi ruchami wmasować go w skórę, a następnie pozostawić do wchłonięcia.

Profilaktyka odparzeń

Niestety, przyczyny odparzeń nie zawsze są oczywiste. Istnieją czynniki, które mogą zwiększać ryzyko ich wystąpienia jak biegunka czy długotrwała terapia antybiotykiem. Skórę dziecka trzeba więc na bieżąco monitorować. Oprócz częstej zmiany pieluszki warto zadbać także o odpowiednią pościel i ubranka. Powinny być one wykonane z naturalnych i miękkich tkanin, które pozwalają skórze oddychać. Warto również przyjrzeć się samym pieluszkom i sięgnąć po te lepszej jakości – będą one przepuszczać więcej powietrza, a jednocześnie zmniejszać ryzyko otarć naskórka. Porady dla rodziców znajdziesz na: https://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/

W powstawaniu odparzeń dużą rolę odgrywa również temperatura powietrza. Jeśli jest za gorąco, dzidziuś się poci, przez co szybkiej tworzy się na skórze wilgotne środowisko, idealne do rozwoju bakterii. W profilaktyce odparzeń bardzo ważne jest, aby dziecko mogło codziennie pobyć bez pieluszki. Skóra wówczas odpoczywa, ulgę czuje także dzidziuś. Należy zwrócić uwagę na sposób osuszania skóry niemowlaka po kąpieli. Wielu rodziców pociera energicznie skórę dziecka ręcznikiem, co naraża ją na powstawanie lub zwiększanie występujących już podrażnień. Co robić w zamian? Wystarczy delikatnie przykładać ręcznik do skóry dziecka, tak aby mógł on wchłonąć wilgoć. Nie warto używać tłustych maści, oliwek czy pudrów, które utrudniają skórze dostęp do świeżego powietrza.

Jak widać, istnieje wiele czynników, które mogą obniżać ryzyko pojawienia się odparzeń u dziecka. W dużej mierze jest to kwestia odpowiednich nawyków, które są na ogół przez rodziców szybko przyswajane. Bardzo ważne jest, aby z głową podejść do zakupywania różnych maści i kosmetyków, specjalnie tych tłustych. Co za dużo to niezdrowo, zwłaszcza jeśli chodzi o niezwykle wrażliwą skórę niemowlaka. Na szczęście można znaleźć produkty lecznicze jak Sudocrem, które tworzą na skórze rodzaj bariery – poznaj produkt na: https://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/. Najważniejsza w profilaktyce jest czujność rodzica i częste zmiany pieluch.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Na czym dobrze wyglądają kwiatowe m…
Na szafkach w kuchni w stylu rustykalnym czy vintage. Mi się marzy taki malowany...
Co kupić na prezent dla mężczyzny -…
Można kupić fajny zestaw do wina, jeśli oczywiście facet lubi takie trunki,...
Czy dokarmiacie gołębie?
Są po prostu uciążliwym sąsiedztwem, a za dokarmianie odpłacają się zasyfionym balkonem i...
Masz jakiś URODOWY PROBLEM, którego…
U mnie nos jest ewidentnie do poprawki, jest zbyt duży w stosunku...