Czy wiesz, gdzie są przydatki? Niemal każda kobieta odpowiadając na to pytanie kładzie odruchowo rękę na podbrzuszu, ale w bliżej nieokreślonym miejscu. Tymczasem przydatki to wspólna nazwa dla jajników oraz prowadzących do nich jajowodów. Są one rozmieszczone po obu stronach macicy. Ponieważ są „bliskimi sąsiadami”, gdy stan zapalny rozwija się np. w jajniku, niemal natychmiast przenosi się na jajowód.
Nie tylko wychłodzenie „dolnych partii” kobiecego ciała sprzyja wszelkim infekcjom. Najczęściej do zakażenia dochodzi bezpośrednio poprzez pochwę, szyjkę i błonę śluzową macicy. To właśnie tą droga bakterie chorobotwórcze np. E coli, paciorkowce, gronkowce czy chlamydie z łatwością wnikają bezpośrednio do dróg rodnych, namnażają się i powodują stan zapalny. Sprzyjające zakażeniu warunki są podczas miesiączki, w trakcie porodu i połogu, a także po większości za
U niektórych kobiet łatwiej dochodzi do stanu zapalnego przydatków, gdy mają założoną spiralę antykoncepcyjną. Ale z kolei panie, które przyjmują pigułki hormonalne, znacznie rzadziej cierpią z tego powodu. Na skutek zagęszczenia przez progesteron śluzu szyjkowego, nie tylko plemniki, ale także wszelkiego rodzaju drobnoustroje mają utrudniony dostęp do jajowodów.
Pierwsze objawy są często gwałtowne i powodują bardzo złe samopoczucie. Podbrzusze jest bolesne przy dotyku. Wysokiej temperaturze ciała towarzyszą silne bóle skurczowe w dole brzucha. Pojawiają się intensywne upławy. Gwałtownie przebiegające zapalenie przydatków (po prawej stronie) może przypominać początkowo stan zapalny wyrostka robaczkowego. Szczególnie jeśli dojdzie do podrażnienia otrzewnej i pojawią się wymioty.
Lekarz zaleca badanie krwi, aby mieć pewność, że ma do czynienia z zapaleniem przydatków. Badanie ginekologiczne może być bardzo bolesne i przez to często trudne do przeprowadzenia. Wyniki krwi (np. podwyższone OB i duża liczba białych ciałek krwi) potwierdzają istnienie stanu zapalnego. Niekiedy jest konieczne leczenie w szpitalu i podawanie dożylnie leków oraz środków przeciwbólowych. Częściej wystarczy antybiotyk, który zniszczy bakterie oraz niesterydowy lek przeciwzapalny, który pozwoli uśmierzyć ostry ból. Czasem podaje się także antybiotyk miejscowo w postaci globulek dopochwowych. Leczenie trwa zwykle 10-14 dni. Potem zaleca się lekkostrawną dietę i przyjmowanie probiotyków osłaniających przewód pokarmowy przed niekorzystnym działaniem antybiotyku. Trzeba też dużo pić, najlepiej słabej herbaty lub naparu z rumianku, dziurawca, by jak najszybciej uzupełnić stracone podczas wysokiej gorączki płyny i nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Podczas trwania kuracji aż do wizyty kontrolnej, na której lekarz s
Czasem dolegliwości nie są tak bardzo dokuczliwe, a niewielki stan podgorączkowy tłumaczymy przeziębieniem. Tymczasem w ten sposób może objawiać się przewlekły stan zapalny przydatków. Jest bardzo niebezpieczny, ponieważ nie leczona w prawidłowy sposób infekcja prowadzi do tworzenia się zrostów między jajowodami, jelitami a nawet pęcherzem moczowym. Takie pozapalne blizny sa czasem wykrywane dopiero wtedy, gdy kobieta zgłasza się do ginekologa, bo nie może doczekać się dziecka. Jest to jedna z przyczyn niepłodności lub ciąży pozamacicznej.
Nawet prawidłowo leczony stan zapalny przydatków ma tendencję do tego, by powracać. Może się to przytrafić za każdym razem, gdy spadnie odporność organizmu np. gdy go wychłodzimy. Dlatego lepiej nie ryzykować i … nie siadać na zimnym murku w cienkiej spódnicy.
Emilia