URODA I ZDROWIE

Zalety picia kawy – sprawdź, czy o nich wiesz!

20 listopada 2017, dodał: EKSPERTKA

Kawa, od początku swojej historii, budzi wiele kontrowersji. Jej zwolennicy przekonują o jej niezwykłych właściwościach na organizm i psychikę człowieka, a zagorzali przeciwnicy obwiniają ją o większość chorób cywilizacyjnych. Prawda zapewne leży pośrodku, choć coraz więcej badań wskazuje na to, że większość ludzi nie powinna bać się picia kawy. Porozmawiajmy więc o zaletach filiżanki małej czarnej każdego dnia.

Według statystyk na świecie wypija się każdego dnia aż 2,25 miliarda filiżanek kawy, co czyni ją najchętniej pitym napojem na całym świecie. Jej miłośnicy podkreślają niepowtarzalny aromat kubka małej czarnej oraz zapewniają, że jej regularne picie poprawia im nastrój. Dotychczas uważano, że takie opinie to mity, jednak najnowsze badania potwierdzają wiele kontrowersyjnych tez. Wśród niewątpliwych zalet picia kawy jest bowiem zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji. W czym jeszcze może pomóc ulubiony napój? Przekonajcie się sami.

Kłopoty trawienne? Nie z kawą te numery!

Masz kłopoty z trawieniem, a jednocześnie w twoim domu stoi ekspres ciśnieniowy do kawy? Swój problem możesz rozwiązać błyskawicznie! Czy wiesz, że regularne picie kawy wspomaga pracę układu trawiennego? Okazuje się bowiem, że zawarta w ulubionym napoju ludzi na całym świecie kofeina przyspiesza krążenie krwi (również to mikrokrążenie), a to z kolei wspomaga pracę układu trawiennego. Jedna czy dwie filiżanki kawy dziennie sprawiają, że jelita przestają być leniwe i na bieżąco radzą sobie z wydalaniem resztek pokarmowych. Warto jednak pamiętać, że nadmierne ilości kofeiny mogą zaszkodzić nie tylko układowi trawiennemu (zbyt duża ilość kawy może doprowadzić do rozwolnienia), ale także układowi krążenia. Jak zawsze najważniejsze jest zachowanie umiaru.

Picie kawy a leczenie raka

Liczne badania potwierdziły tezę głoszącą, że kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na różnego typu nowotwory. Według danych ekspertów prowadzących analizy, regularne picie małej czarnej pozwala uchronić się przed rakiem sutka czy jelita grubego. Okazuje się bowiem, że diterpeny zawarte w napoju mogą hamować genotoksyczny wpływ substancji karcenogennych. Prawdopodbnie nie bez znaczenia jest również wzmożona perystaltyka jelit spowodowana częstym piciem kawy – dzięki temu szkodliwe toksyny są na bieżącą usuwane z organizmu człowieka. Działanie przeciwnowotworowe wykazują także zawarte w ziarnach kawowca polifenole oraz kofeina. Ta ostatnia chroni przed rakiem skóry wywołanym promieniowaniem UV. Według zespołu japońskich naukowców dzieje się tak dlatego, że kofeina blokuje kinazę odpowiadającą za zatrzymywanie cyklu komórkowego. Naukowcy dowiedli też, że wpływ kawy na tolerancję insuliny i hormonów płciowych oraz jej właściwości antyoksydacyjne zmniejszają zachorowalność na raka prostaty u mężczyzn. Wyniki badań prowadzonych w latach 1986-2006 wykazały, że picie minimum sześciu filiżanek małej czarnej dziennie obniża aż o 20% ryzyko zachorowania na wszystkie rodzaje nowotworów prostaty. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że ta dawka kawa znacznie (bo aż o 60%) zmniejsza zachorowalność na najgroźniejszą, złośliwą odmianę raka prostaty.

Problemy z koncentracją? Pij kawę!

Wspomniana wcześniej kofeina należy do grupy substancji psychoaktywnych. Badania potwierdziły jej działanie analeptyczne oraz możliwość aktywowania receptorów dopaminy. Ta z kolei (wraz z produktami swojej przemiany: teofiliną i teotrombiną) stymuluje wydzielanie neuromediatorów, co pobudza natomiast ośrodkowy układ nerwowy oraz korę mózgową. Według naukowców te właściwości sprawiają, że kofeina może zwiększać sprawność myślenia oraz zmniejszać zmęczenie fizyczne i psychiczne, jednocześnie poprawiając nastrój. Badacze zauważają, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo podnoszenia możliwości skupienia i uwagi oraz wydłużania czasu koncentracji, co z kolei, dla niektórych badaczy, jest dowodem na możliwość poprawiania pamięci i zdolności logicznego myślenia.

Pozytywne opinie dotyczące picia kawy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzeń, dzięki którym przygotowanie ulubionego cappuccino czy espresso nie będzie najmniejszym problemem. Jednymi z często wybieranych są ekspresy do kawy Krups, które cechuje solidna jakość w przystępnej cenie. Dzięki temu każdy z nas może korzystać z dobroczynnego wpływu ulubionego napoju na co dzień, a przygotowanie filiżanki kawy, jakiej nie powstydziłaby się najlepsza kawiarnia w mieście to prawdziwa pestka. Pijmy kawę na zdrowie.

Źródła:

  • http://laboratoria.net/artykul/12207.html
  • https://www.pfm.pl/artykuly/depresja-a-kofeina/1685
  • http://www.ekomedycyna.net.pl/?p=280
  • http://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/depresja-objawy-napoje-gazowane-kawa-a-depresja,artykuly,100265,1,1,1.html
  • https://www.pocztazdrowia.pl/artykuly/tego-nie-wiesz-o-kawie

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Katering z Warszawy
Kiedyś korzystałam z gotowych zestawów cateringowych na obiad, ale jak mam więcej czasu...
Kod rabatowy 50zł w Dutch House
Obecnie w dutch house mają wyprzedaż do -70%, ale jak patrzę na...
Choroba lokomocyjna
Okropna przypadłość, ja miałam ją do ok. 25. roku życia...
Zabawa - odgadnij reklamę (produkt …
Każdy jogurt (poza słodzonym) wspiera odporność bo zawiera dobre bakterie:)