Gdy wrócisz zziębnięta do domu, zrelaksuj się ciepłym zabiegiem. Poddaj zmysły i skórę działaniu aromatów i naturalnych substancji.
Zimą, kiedy jesteśmy zmarznięte lub ciągle mamy wrażenie, że jest nam zimno, proponuję zamienić łazienkę w salon wellness, np. w weekend — by doładować się energetycznie. Zabiegi lepiej podziałają, jeśli stworzymy w pomieszczeniu miły klimat. Przytłumione światło, zapachowa świeca o ulubionym aromacie od razu wprowadzą nas w odpowiedni nastrój. Zimową porą polecam wonie korzenne: imbir, cynamon, goździki, bo pobudzają zmysły. Włączmy spokojną muzykę i zajmijmy się zabiegami. Wykonujmy je powoli, starannie, traktując jak rytuał. Warto więc się do tego odpowiednio przygotować i poszukać w drogeriach z naturalnymi kosmetykami oryginalnych mikstur: pachnącego masła, egzotycznych olejków, ziół czy glinek. I relaksuj się, wyciszaj zmysły w ciepłym szlafroku z filiżanką herbaty z miodem
1. ROZKOSZE KĄPIELI
Dodaj do wanny z ciepłą wodą pachnące eliksiry i pozwól sobie na błogie lenistwo. Zimą to wręcz pożądane, bo taka kąpiel natychmiast cię rozgrzeje i poprawi złe samopoczucie. Oto przepisy na głęboki, popołudniowy relaks:
1. Grzaniec goździkowo-cynamonowy: 10 goździków i łyżkę cynamonu lub imbiru zalej 2l zimnej wody i gotuj 20 minut. Przecedź płyn, dodaj do niego 2-3 krople olejku pomarańczowego, wlej do wanny z ciepłą wodą (o temp. 38°C) i zanurz się w niej na 20 minut.
2. Sosnowe ukojenie:
3 garście igliwia sosnowego zalej 6l wody i gotuj przez 15 minut. Przecedzony płyn dodaj do kąpieli i zanurz się w niej na kwadrans.
3. Odprężenie z olejkami:
Do ciepłej wody w wannie wlej mieszankę olejków: kardamonowego, jałowcowego, rozmarynowego, pieprzowego, cynamonowego, itp. Zanurz się w niej na 15 minut.
2. ROZKOSZE NICZYM SPA
1. Kokon z alg:
Sproszkowane glony np. algi aosa, zmieszaj z ciepłą wodą i rozprowadź na ciele. Owiń się folią, przykryj kocem, po 30 minutach spłucz ciało letninim prysznicem. Będzie ci ciepło i wygładzisz skórę. 2. Pachnąca solanka:
Wsyp do wanny z ciepłą wodą 2-3 garście soli (np. iwonickiej) i wlej 5-6 kropli olejku sosnowego. Zanurz się w niej na 15 minut. Spłucz ciało — prysznicem. Cudownie się rozgrzejesz. 3. Czekoladowa maska:
Rozprowadź na ciele gęstą papkę, owiń się folią i przykryj kocem. Po 30 minutach weź prysznic. Zapach czekolady będzie ci jeszcze długo towarzyszył, działając na zmysły. 4. Maska z glinki:
Zmieszaj sproszkowaną glinkę z ciepłą wodą (w proporcjach na 2 łyżeczki glinki — 5 łyżeczek płynu) i pozostaw na chwilę, by napęczniała. Papka powinna mieć półpłynną, gęstą konsystencję. Rozprowadź ją na całym ciele i owiń się folią, po 20 minutach zmyj ciepłą wodą. Glinka zawiera minerały m.in. wapń, potas, żelazo, krzem i magnez, które oczyszczają skórę i wspaniale odprężają. 5. Masaż stemplami: Przygotuj płótno wielkości chusteczki do nosa. Rozłóż je, a na jego środek wysyp garść zielonej herbaty lub specjalnej mieszanki np. herbata z ziarnami lotosu i ryż. Skręć materiał i jego górną część owiń sznurkiem. Tak przygotuj 2 stemple, zmocz je wodą i rozgzej, umieszczając nad garnkiem z parującą wodą. Potem podczas zabiegu mocz je w rozgrzanej oliwie i używaj na przemian — raz jeden, raz drugi. Masuj ciało, lekko prykładając gorący stempel na kilka sekund do ramion, pośladków, nóg. Gdy jego temperatura spadnie, zwiększaj nacisk i przedłużaj czas masażu do 2 minut. Na zabieg przeznacz ok. 20 minut, a potem odpocznij przez 15 minut. Ten aromatyczny masaż rozgrzewa i poprawia samopoczucie.
3. KOMPRESY ROZGRZEWAJĄCE
1. Gotowe rozwiązania:
W mig zrobi ci się ciepło, jeśli skorzystasz z gotowego kompresu rozgrzewającego. Okład wyjmuje się z torebki, delikatnie rozgniata lub wstrząsa i przykłada do ciała. Po kilku minutach wydziela on ciepło dzięki reakcji, jaka zachodzi pod wpływem powietrza ze składnikami, z których jest wykonany (zawiera ziemię torfową, sproszkowane żelazo, sole potasu i aktywny węgiel). Gdy kompres ostygnie, zamykasz go w torebce na zamek i tym samym odcinasz dopływ powietrza. Ten sam kompres będziesz mogła znów użyć, gdy zmarzniesz.
2. Kuracja z masłem:
Weź szybki, gorący tusz o temperaturze 38-42°C. Nastaw silny strumień i polewaj się nim od stóp do szyi przez 1-2 minuty byś poczuła falę gorąca przechodzącą przez całe ciało. Otul się ciepłym ręcznikiem i po kilku sekundach w lekko wilgotną skórę wklep masło Karitó lub masło Avocado. Owiń się folią, przykryj kocem i poleż w cieple przez pół godziny. To zabieg, który również wspaniale wygładza i wzmacnia skórę.
3. Balsamowanie olejkiem:
Zrób pod prysznicem peeling ciała czarnym mydłem z wodą kwiatową z rozmarynu. Rozprowadź preparat na ciele i lekko wymasuj skórę. Po kilku minutach spłucz go ciepłą wodą i natrzyj ciało olejem Macadamia. Owiń się folią, kocem i odpocznij przez godzinę. Nie spłukuj oleju – wspaniale wygładza i wzmacnia skórę.