Wyrostek robaczkowy

15 grudnia 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kształtem wyrostek przypomina „robaka” i temu zawdzięcza swoją nazwę. Jest uwypukleniem jelita, ma około 8 cm długości oraz 3-7 mm średnicy i w zasadzie nie jest nam do niczego potrzebny. Można bez niego żyć bez szkody dla zdrowia. Częstą przyczyną ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest infekcja bakteryjna.

Przyczyną ostrego stanu zapalnego jest skręcenie wyrostka, zatkanie go przez twarde resztki pokarmowe. Powodem bywa także zakażenie bakteryjne, które może do niego dotrzeć z inne partii jelit a nawet z innych narządów wraz z krwią.

Objawy: zazwyczaj najpierw pojawia się nieokreślony ból, który stopniowo staje się coraz silniejszy. Ostatecznie najsilniej jest odczuwany po prawej stronie brzucha tuż poniżej kości biodrowej. Nasila się znacznie przy kaszlu i ruchu, szczególnie przy próbie podniesienia do góry prawej nogi. Towarzyszą mu wysoka gorączka, dreszcze, często też wymioty. Metody leczenia: trzeba natychmiast udać się do szpitala. Konieczna jest operacja, w której to wyrostek zostanie usunięty. Zanim to nastąpi można osłabić ból, leżąc w pozycji z podkurczonymi nogami. Weź lek przeciwbólowy w czopku. Uwaga: nie wolno w tym czasie pić ani nic jeść! Nieleczone zapalenie wyrostka prowadzi do jego przedziurawienia, co objawia się silnym bólem. Rozwija się wówczas ograniczone lub rozlane zapalenie otrzewnej, które jest zagrożeniem dla życia.

Kasjopeja

Zobacz również:

  1. Jak pokonać czkawkę?
  2. Prawdy i mity o śnie
  3. Jak zatamować krwotok z nosa?
  4. Sposoby na bóle brzucha