Nawracające krwotoki z nosa były przyczyną skierowania czterdziestodwuletniej pani Ewy do lekarza laryngologa. Nie były one zbyt obfite ani długotrwałe, lecz ich częstotliwość mogła niepokoić. Lekarz orzekł, że były to niegroźne krwawienia samoistne, ponieważ okazało się, że podczas nich nie zmieniało się ciśnienie tętnicze. Ich przyczyną nie była także nieodpowiednia budowa jamy nosowej. Laryngolog wyjaśnił, że takie krwawienia są wynikiem specyficznej budowy i gęstego unaczynienia śluzówki nosa. Odpowiedzialny za nie jest zwłaszcza położony w przedniej części przegrody nosowej splot Kisselbacha – podatny na urazy i wyeksponowany w łatwo dostępny miejscu.
Krwotoki z nosa to często spotykany problem. Występują zazwyczaj w dwóch przedziałach wiekowych: między 2 za 20 rokiem życia oraz między 50 a 80. Najczęściej pojawiają się u małych dzieci, które mają mało elegancki zwyczaj dłubania w nosie.
Najczęściej pojawiają się krwawienia miejscowe. Powodują je mikrourazy śluzówki, nierzadko powstające podczas zbyt intensywnego wydmuchiwania nosa. Czasem ich powodem są ciała obce w nosie, guzy jamy nosowej oraz zapalenie błony śluzowej. Rzadziej powodują je wdychane substancje drażniące nasze powonienie lub nadużywane leki i substancje obkurczające naczynia krwionośne. Te ostatnie, np. aerozole stosowane przy katarze, stają się przyczyną martwicy śluzówki nosa.
Obok krwawień miejscowych istnieją krwawienia ogólne. Pojawiają się na ogół jako towarzyszące chorobom zakaźnym, schorzeniom układu sercowo-naczyniowego, głównie przy nadciśnieniu tętniczym. Towarzyszą zaburzeniom hormonalnym, chorobom nerek i wątroby (mocznica, marskość), zaburzeniom krzepliwości krwi oraz są jednym z objawów ciąży.
jak zatrzymać krwotok? Na pewno nie należy unosić głowy do góry, gdyż może to prowadzić do zachłyśnięcia się krwią. Wystarczy lekko ucisnąć skrzydełka nosa lub zrobić zimny okład, który obkurczy naczynia krwionośne.Przy silniejszym krwawieniu trzeba włożyć tampon, najlepiej z dodatkiem substancji przyspieszających krzepnięcie. Można też zastosować maść hemostatyczną, wzmacniającą naturalne procesy krzepnięcia krwi. Pomocne jest też przyjmowanie witaminy C i rutyny. Przy bardzo obfitym krwawieniu należy skorzystać z porady lekarza laryngologa. Może on zalecić elektryczną lub laserową koagulację splotów naczyniowych.
Yoko Ono