Wypadanie włosów – różne metody, domowe sposoby na radzenie sobie z wypadającymi włosami
Wiele kobiet zmaga się z wypadającymi włosami. Przyczyn może być naprawdę wiele zaczynając od poru roku, a kończąc na diecie. Czy jest jakiś sposób, aby zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów? Co możemy dla nich zrobić? Jak odpowiednio o nie dbać?
Przyczyny wypadania włosów
Istnieje mnóstwo przyczyn wypadających włosów i należy dokładnie przeanalizować swój stan zdrowia oraz tryb życia. Co prawda w niektórych przypadkach dopiero szczegółowe badania odpowiedzą na pytanie: dlaczego wypadają włosy? Jednak bardzo często powód można określić samodzielnie.
Niewłaściwa pielęgnacja włosów powoduje mechaniczne uszkodzenia i osłabia cebulki. Głównie dzieje się tak przy pewnych fryzurach typu kok, czy warkocz. Podczas ich tworzenia upinamy włosy ciasno, tapirujemy je a nawet szarpiemy. Z kolei farbowanie i trwała ondulacja to zabiegi stylizacyjne, które również negatywnie wpływają na stan naszych cebulek.
Inną przyczyną może być źle zbilansowana dieta, palenie papierosów, zatrucie toksynami, a także zażywanie niektórych leków. Powinnyśmy też unikać stresu, nieprawidłowej gospodarki hormonalnej oraz wszelkich chorób. Do wypadania włosów przyczynia się szczególnie niedobór żelaza, nerwica i spadek estrogenów.
Podsumujmy więc najczęstsze przyczyny wypadania włosów:
- nieodpowiednia dieta – dotyczy głównie niedoboru witamin z grupy B oraz minerałów typu cynk, żelazo czy krzem. Kiedy brakuje tych składników, to włosy tracą blask, stają się łamliwe oraz osłabione a także nadmiernie wypadają.
- stres – nie od dziś wiadomo, że stres zawsze odbija się na naszym organizmie i zdrowiu, a także włosach.
- zbyt intensywne zabiegi na włosach – niszczą strukturę włosa, sprawiają, że końcówki się rozdwajają, a włosy wypadają.
- pora roku – wiele kobiet skarży się na wypadające włosy szczególnie po lecie, a także na wiosnę.
- zmiana kosmetyków – często raptowna zmiana środków do pielęgnacji może wywołać osłabienie włosów.
- nadużywanie sprzętów – prostownica lub lokówka zawsze niszczy włosy, a szczególnie osłabia końcówki.
Odpowiednia dieta
Jak już wspomniałam, dieta odgrywa kluczową sprawę przy pielęgnacji włosów. Organizm ludzki czerpie z pożywienia składniki odżywcze, a następnie rozprowadza je po całym ciele na końcu zaopatrując włosy. Wszelkie niedobory witamin czy minerałów jako pierwsze odczuwają włosy.
Dieta dla osób, które pragną wzmocnić osłabione i wypadające włosy powinna być bogata w witaminy i minerały, a zwłaszcza żelazo, biotynę, kwas foliowy, siarkę i cynk. Dobrze, jeśli jest to dieta o dużej zawartości białka.
Warto do menu wprowadzić chude mięso, tłuszcze roślinne, drożdże, orzechy, nabiał, soczewicę, czerwone i żółte owoce i warzywa, kalafiora, brokuły, czosnek, cebulę, szpinak, wszelkiego rodzaju kiełki i galaretki.
Konsultacja specjalisty
Nadmierne wypadanie włosów warto skonsultować ze specjalistą dietetyki. Z pewnością poleci Wam produkty, które warto spożywać, a nawet skomponuje Wam posiłki i powie jakie witaminy są potrzebne do odbudowy włosa.
Innym doradcą, do którego możecie się zwrócić o pomoc jest technik usług kosmetycznych. Pomoże Wam dobrać odpowiednie kosmetyki do Waszej skóry głowy.
Mezoterapia
Jedną z najskuteczniejszych metod stymulacji porostu włosów jest mezoterapia. Polega na ostrzykiwaniu skóry głowy odpowiednim preparatem, który dostosowuje się specjalnie do Twoich potrzeb.
Mowa o specjalnych koktajlach z witaminami, aminokwasami oraz mikroelementami. Dzięki nim włosy stają się odnowione i zregenerowane. Z kolei koktajle zawierające peptydy działają jak bomba odżywcza dla włosów, stymulując ich wzrost.
Dzięki mezoterapii Twoje włosy zyskają blask, nawilżenie, staną się grubsze i piękniejsze. Pamiętaj jednak, aby wykonywać serię 3-5 zabiegów w odstępach co 2-3 tygodnie. Żadna maska lub odżywka nie jest w stanie dać tak spektakularnych rezultatów.
Domowe sposoby
Poza pomocą specjalistów i zmianą żywienia możesz pomóc swoim włosom w domowym zaciszu. Przede wszystkim zaczynamy od zastosowania odpowiednich kosmetyków, które w swym składzie mają składniki wzmacniające włosy, odżywiające je i zapobiegające nadmiernemu wypadaniu.
Ważnym kosmetykiem jest szampon przeciw wypadaniu włosów, ponieważ stosujemy go codziennie. Kolejnym istotnym kosmetykiem jest maseczka przeciw wypadaniu włosów. Jej skład to głównie substancje odżywcze pobudzające kosmyki do wzrostu i poprawiające ich ogólny wygląd.
Kosmetyki to oczywiście nie wszystko. Musimy pamiętać o przyjmowaniu niezbędnych witamin wraz z dietą, czyli naturalnie wzmacniać organizm. Jedz więcej warzyw i owoców oraz zastosuj suplementy diety z witaminami.