Wybór garnków – co warto wiedzieć przed zakupem?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu garnków?
Garnki powinny być trwałe i niezawodne. Ponadto warto sprawdzić, czy materiał wykonania nie wchodzi w reakcję z jedzeniem. Ważny jest również kształt garnków, ich przeznaczenie, ogólna estetyka czy ergonomicznie ukształtowany, nienagrzewający się uchwyt.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze garnków i jakie garnki kupić? Sprawdź koniecznie!
Dobry garnek… czyli jaki?
Odporne na korozję garnki kuchenne powinny mieć grube dno i dobrze przewodzić ciepło. Warto wybierać też produkty pokryte powłoką zapobiegającą przywieraniu jedzenia. Dzięki temu przygotowanie potrawy będzie znacznie przyjemniejsze.
Sprawdźmy także, czy dany garnek jest przeznaczony do mycia w zmywarce oraz na jakich rodzajach kuchenek można go powstawać. Upewnijmy się, że wybrane naczynia nie zmieniają smaku potraw.
Dopasowanie garnków do rodzajów kuchenek
Garnki kuchenne mogą być przeznaczone do stosowania na kuchenkę indukcyjną, płyty ceramiczne, płyty elektryczne, kuchenki gazowe oraz halogenowe. Przed zakupem warto sprawdzić, czy garnek jest przeznaczony do płyty, jaką posiadamy w domu. W przypadku kuchenek gazowych i ceramicznych rodzaj i kształt dna naczynia nie wpływa na trwałość oraz komfort użytkowania.
Na kuchenkach indukcyjnych nie sprawdzą się natomiast garnki z aluminium czy szkła. W takim przypadku należy postawić na garnki z dnem ferromagnetycznym.
Niektóre garnki dostępne w sprzedaży przeznaczone są do wszystkich rodzajów kuchenek.
Zwróć uwagę na dno garnka
Zastanawiając się jakie garnki wybrać, zwróćmy uwagę na ich dno. Dno ma bezpośredni kontakt z żywnością, dlatego musimy upewnić się, że przyrządzane potrawy nie będą do niego przywierały. Garnki z grubym dnem dobrze utrzymują temperaturę. Wybierajmy produkty, które są trwałe i nie podlegają odkształceniom.
Obecnie na rynku znajdziemy garnki z wielowarstwowym dnem. Takie rozwiązanie sprawia, że temperatura równomiernie rozchodzi się po całym naczyniu.
Materiał wykonania i podział garnków
Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów garnków, w tym garnki ceramiczne, żeliwne, ze stali nierdzewnej czy szklane i wiele innych.
Garnki żeliwne
Są ciężkie i grube, długo się nagrzewają, ale tak samo długo utrzymują temperaturę. Naczynia żeliwne powstają ze stopu żeliwa, nie przywierają, dobrze rozprowadzają ciepło i nie wydzielają szkodliwych związków chemicznych. Można przyrządzać w nich dania z piekarnika oraz na gazie czy płytach grzewczych.
Jeżeli szukasz najwyższej jakości garnków, które posłużą Ci przez wiele lat, postaw na garnki żeliwne marki NOIS.
Garnki aluminiowe
Są lekkie, tanie i dobrze przewodzą ciepło. Nagrzewają się kilkanaście razy szybciej niż naczynia ze stali, jednak powszechnie uważane są za szkodliwe dla zdrowia.
Jeżeli chcemy przyrządzić potrawy w aluminiowych garnkach, wybierzmy te wykonane z aluminium anodowanego.
Pamiętajmy, aby garnków aluminiowych nie używać do przygotowywania kwaśnych potraw.
Garnki emaliowane
Są pokryte kilkoma warstwami emalii, czyli produktu, który powstaje ze sproszkowanego szkła. Takie naczynia wyglądają bardzo elegancko i są przystosowane do przygotowywania potraw kwaśnych.
Garnki szklane z żaroodpornego szkła
To produkty wykonane ze szkła żaroodpornego. Szklane naczynia są dobrym wyborem dla alergików. Nie wydzielają szkodliwych substancji i nie chłoną zapachów oraz tłuszczu. Możemy w nich gotować, smażyć czy zapiekać oraz podgrzewać je w kuchence mikrofalowej. Nie zaleca się jednak przygotowywania w nich potraw na małym ogniu.
Garnki miedziane
Są dosyć ciężkie i drogie, ale jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze przewodzą ciepło.
Garnki ze stali nierdzewnej
To jedne z najtrwalszych garnków. Są ponadczasowe i prezentują się bardzo elegancko. Dobrej jakości garnki ze stali nierdzewnej zawierają 18-20 procent chromu i 10 procent niklu (takie produkty nie są odpowiednie dla osób uczulonych na nikiel).
Naczynia ze stali nierdzewnej są odporne na wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne i na działanie kwasów zawartych w pożywieniu. Łatwo utrzymać je w czystości, a jedzenie nie przywiera do ich dna.
Garnek ceramiczny
Nie wchodzi w reakcję z żywnością i jest odpowiedni dla alergików. Można w nim gotować z małą ilością tłuszczu i długo trzyma ciepło. Jest jednak mniej odporny na zarysowania i wysokie temperatury.
Garnki z powłoką marmurową, tytanową i teflonową
Powłoka teflonowa jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Dzięki niej potrawy nie przywierają do dna garnka. Podczas gotowania w garnku z powłoką teflonową należy stosować przybory kuchenne wykonane z drewna lub innego delikatnego tworzywa (aby nie porysować powierzchni naczynia).
Powłoki marmurowe są natomiast odporne na korozję, nie przywierają, długo utrzymują ciepło i są bezpieczne dla zdrowia, jednak łatwo je porysować i nie należą do najtańszych.
Garnki z powłoką tytanową bywają drogie i ciężkie, ale bardzo wytrzymałe. Nie wchodzą w reakcję z jedzeniem, nie przywierają i łatwo utrzymać je w czystości.
Lepiej zdecydować się na pojedyncze garnki czy na cały zestaw?
Producenci oferują zarówno pojedyncze naczynia, jak i całe zestawy garnków. Wybierając komplet garnków, możemy liczyć na to, że wszystkie produkty będą do siebie dopasowane. To też gwarancja jednakowych właściwości i parametrów.
Wśród dostępnych propozycji znaleźć można zarówno mniejsze zestawy, składające się z kilku elementów, jak i większe, zawierające nawet kilkanaście produktów.
Rodzaje garnków i ich kształty – jak wybrać zestaw garnków?
Materiał oraz kształt garnków często definiują ich przeznaczenie.
W zestawach możemy znaleźć tradycyjny garnek do gotowania potraw na co dzień oraz rondle i patelnie. Oprócz klasycznych garnków warto wyposażyć się także w naczynia do zadań specjalnych takie jak garnek do przyrządzania potraw na parze, garnki do gotowania szparagów czy makaronu, rondle do gotowania mleka, szybkowary czy garnki do duszenia mięs i do długiego gotowania.
Dla zwolenników lekkostrawnych potraw przeznaczone są natomiast tradycyjne garnki gliniane, znane również jako garnki rzymskie. Przydadzą się do zapiekania dań oraz pieczenia chleba, ryb czy mięsa bez użycia tłuszczu. Przed użyciem garnka rzymskiego dobrze jest zamoczyć go w wodzie, dzięki czemu potrawa będzie bardziej soczysta. Pamiętajmy jednak, że takie naczynie nie lubi nagłej zmiany temperatury.
Mniejsze garnki sprawdzą się do przygotowania sosów czy niewielkich porcji dań, natomiast te duże są idealnym wyborem wówczas, gdy przygotowujemy większe potrawy. Przy wyborze wielkości garnków warto też zasugerować się liczbą domowników.
Garnki marki NOIS – najwyższa jakość i komfort podczas codziennego gotowania
Dobre garnki kuchenne sprawiają, że dania są aromatyczne, soczyste i bardzo smaczne. Naczynia marki NOIS to funkcjonalne produkty, które powstały z najwyższej jakości materiałów. Garnki wykonane ze stali nierdzewnej chromowo-niklowej 18/10 będą świetnym wyborem. Są trwałe i odporne na korozję, dzięki czemu mogą nam posłużyć przez wiele lat. Brak porów i minimalna chropowatość powierzchni sprawia, że łatwo je utrzymać w czystości. Ponadto stal nierdzewna nie wchodzi w reakcję z jedzeniem.
Natomiast naczynia żeliwne marki NOIS idealnie sprawdzą się przy pieczeniu, smażeniu i duszeniu potraw. Są one dostosowane do wszystkich rodzajów płyt kuchennych. Można je również umieszczać w piekarnikach nagrzanych do 240 stopni Celsjusza.
Pamiętaj, że przy wyborze garnków warto kierować się potrzebami swoimi i innych domowników. Najlepsze garnki to te, które spełniają wszystkie nasze oczekiwania!