Wszywka alkoholowa Kraków to środek, który stosuje się w leczeniu uzależnienia od alkoholu
Esperal Kraków to jedna z metod leczenia alkoholizmu, zaliczana do tzw. terapii awersyjnych.
Alkoholizm to choroba, która z roku na rok dopada coraz większą ilość społeczeństwa. Statystyki pokazują, że coraz młodsze osoby sięgają po alkohol i mogą się od niego uzależnić. Jest to choroba, którą należy leczyć pod okiem doświadczonych specjalistów, ze względu na swoją złożoność.
Co to jest Esperal?
Esperal Kraków to dawna nazwa leku, który jest składnikiem tabletek wszywanym pod skórę osoby uzależnionej od alkoholu. Dziś nazwa leku to Disulfiram, jednak w dalszym ciągu używa się nazwy Esperal, która została przyjęta za potoczną w społeczeństwie. Wszywka alkoholowa Kraków zaliczana jest do metod wspomagających leczenia alkoholu, a dokładniej do metod awersyjnych. Oznacza to, że poprzez swoje działanie wywołuje wstręt do alkoholu u osoby uzależnionej, co prowadzi do zaprzestania picia.
Warto jednak wiedzieć, że Esperal nie jest cudownym lekiem na alkoholizm, lecz skuteczną pomocą w walce z nim. Wraz z odpowiednią motywacją i samozaparciem przyniesie w przyszłości bardzo dobre skutki w leczeniu uzależnienia.
Jak działa Esperal i w jakim celu się go podaje?
Wszywka alkoholowa Kraków zaczyna działać natychmiast po jej umieszczeniu w ciele pacjenta i działa nieprzerwanie przez okres nawet roku. Substancja czynna uwalniana jest do krwiobiegu, swoje działanie wykazuje jednak tylko w połączeniu z alkoholem. Po napiciu się, Disulfiram zaczyna działać niemal natychmiast, wywołując nieprzyjemne dla alkoholika objawy. Takie działanie ma na celu powstrzymanie alkoholika od spożywania alkoholu oraz wszystkich produktów zawierających alkohol.
Wszywkę alkoholową stosuje się najczęściej na początku leczenia uzależnienia, gdy osoba uzależniona musi przerwać ciąg alkoholowy i wytrwać w trzeźwości. Dzięki temu alkoholik ma szansę na przyzwyczajenie się do życia bez alkoholu oraz na podjęcie dalszych kroków w leczeniu.
Czy metoda awersyjna jest bezpieczna?
W przypadku, gdy osoba uzależniona przestrzega zasad dotyczących abstynencji w trakcie działania Esperalu, nie odczuwa żadnych skutków ubocznych. Disulfiram nie ma wpływu na funkcjonowanie organizmu, do momentu wykrycia alkoholu w ciele. Jeżeli jednak w trakcie stosowania tego rodzaju metody awersyjnej zostanie złamana abstynencja, wówczas alkoholik zaczyna szybko tego żałować. Już po około 10 minutach pojawiają się pierwsze objawy podobne do zatrucia alkoholowego i potrafią utrzymywać się przez długie godziny, cały czas z taką samą siłą. Do najczęściej występujących objawów należą: bóle głowy, nudności oraz wymioty, skoki ciśnienia, kołatanie serca, wzmożone pocenie się, poczucie dezorientacji, lęku, a nawet obawa o własne zdrowie. W przypadku spożycia większej ilości etanolu, może dojść do poważniejszych powikłań, takich jak zawał serca, zapaść, marskość wątroby, uszkodzenie nerek oraz układu nerwowego, a w skrajnych przypadkach śmierć uzależnionego.
Ze względu na powyższe należy decydować się na wszycie wszywki tylko w momencie, gdy jest się przekonanym o tym, że chce się rozpocząć leczenie. W przypadku wymuszenia na osobie uzależnionej wszycia wszywki, można narazić ją na niepotrzebne niebezpieczeństwo, gdyż chęć napicia się będzie zbyt silna, a wszywka nie będzie pełniła odpowiedniej funkcji motywującej.
Esperal Kraków jako produkt medyczny ma swoich zwolenników, jak i przeciwników
Choć wszywka alkoholowa Kraków jest dość popularną metodą wspomagającą leczenie choroby alkoholowej, ma również swoich przeciwników. Obiekcje w stosowaniu tej metody wynikają głównie z przekonań etycznych – część terapeutów uważa tę metodę za kontrowersyjną i nieetyczną w swoim działaniu. Przeciwnicy wszywki uważają bowiem, że reakcja Disulfiramu w ciele ma jedynie formę straszaka na alkohol i w żadnej sposób nie zmienia podejścia do alkoholu przez osobę uzależnioną. Podają oni, że żeby leczenie przyniosło oczekiwane efekty, osoba uzależniona sama powinna zmienić swoje nastawienie do alkoholu, a nie korzystać z metody, która wywołuje u niej zniechęcenie do niego, a tak naprawdę obawę przed pojawieniem się nieprzyjemnych objawów.
Mimo faktu, że metoda uznawana jest za kontrowersyjną, nie ulega żadnym wątpliwościom, że wszywka alkoholowa pomogła wielu osobom skutecznie rozpocząć leczenie alkoholizmu. Stosuje się ją zwłaszcza w przypadkach, w których osobie uzależnionej brak dodatkowej motywacji do pozostania w trzeźwości. Również przypadki, w których alkoholik nie ma dostatecznie dużo wiary w siebie i wie, że sam nie ma w sobie wystarczająco motywacji, są doskonałym przykładem na to, że wszywka alkoholowa jest bardzo pomocna i przekłada się na sukces w dalszym leczeniu.
Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?
Zabieg wszycia wszywki ma swoją procedurę, a jego przeprowadzenie w naszym gabinecie https://esperalkrakow.com można opisać w kilku punktach:
- Wizyta kwalifikująca do zabiegu – w trakcie takiej wizyty lekarz przeprowadza wywiad medyczny mający na celu ocenę stanu zdrowia pacjenta, ale również stopień zaawansowania uzależnienia. W trakcie tej wizyty wyklucza się ewentualne przeciwwskazania do wszycia wszywki, ustala dawkę leku, ostateczną cenę za zabieg oraz termin zabiegu.
- Stawienie się w gabinecie w dzień zabiegu – ważne jest, by pacjent nie był pod wpływem alkoholu w dzień zabiegu. Przed podjęciem czynności, pacjent podpisuje zgodę na wykonanie zabiegu oraz jest powiadamiany o jego przebiegu.
- Podanie znieczulenia miejscowego – tabletki z lekiem umieszcza się podskórnie, dlatego konieczne jest podanie znieczulenia, by pacjent w trakcie zabiegu czuł się komfortowo i nie odczuwał bólu.
- Implantowanie leku – chirurg nacina skórę, by móc umieścić głęboko pod nią tabletki z substancją czynną. Tabletki umieszcza się na pośladku lub w okolicy łopatki.
- Założenie szwów na ranę – jest to ostatni z etapów samego zabiegu; lekarz zakłada na powstałą ranę szwy oraz opatrunek.
- Informacja dla pacjenta – po zakończonym zabiegu, pacjent otrzymuje zaświadczenie o jego przebyciu oraz kartę z zaleceniami pozabiegowymi, w których wyszczególnione są między innymi informacje na temat dbania o ranę.
Przeciwwskazania do zabiegu zaszycia
- Stan wskazujący na spożycie alkoholu co najmniej na 48 godzin przed wykonaniem zabiegu;
- uczulenie na Disulfiram oraz inne składniki znajdujące się w tabletkach wszywki;
- u kobiet okres ciąży oraz laktacji;
- występowanie niektórych chorób, zwłaszcza chorób układu krążeniowego, niewydolność oraz niedokrwistość serca, zaburzenia psychiczne, psychozy;
- przebyte zawały serca oraz udary;
- cukrzyca, padaczka.
Gdzie można wykonać zabieg?
Wszywka alkoholowa nie jest metodą refundowaną przez NFZ. Na szczęście w praktycznie każdym mieście można znaleźć prywatną placówkę, która zajmuje się profesjonalnym przeprowadzeniem tego zabiegu. Jednym z takich miejsc jest nasz gabinet https://esperalkrakow.com, który już od lat specjalizuje się w pomocy osobom uzależnionym od alkoholu.
Decydując się na miejsce, w którym chcemy wykonać zabieg, należy przede wszystkim sprawdzić jego wiarygodność, opinie innych pacjentów, kadrę medyczną oraz autentyczność podawanego leku. Warto również zwrócić uwagę na czystość gabinetu, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy sterylność jest nadzwyczaj ważna.