Wspólne posiłki, czyli wyjątkowy czas dla rodziny | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Wspólne posiłki, czyli wyjątkowy czas dla rodziny

7 lipca 2015, dodał: Agencja LTM
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wspólne nakrywanie do stołu, wspólne oczekiwanie, rozmowy i uwaga skupiona całkowicie na najbliższych – to wyjątkowy czas, kiedy cała rodzina spotyka się w jednym miejscu i cieszy wspólną chwilą. Spożywanie posiłków przy jednym stole jest bardzo ważnym i pięknym elementem naszego życia, który pokazuje jak ważna jest dla nas rodzina.

Sposób na niejadka

Rozmowa i więzi – podczas wspólnych posiłków jest czas na rozmowy i pogawędki. Każdy z członków rodziny może opowiedzieć o swoim dniu lub wymienić się poglądami i planami. Każdy czuje się kochany, słuchany i przede wszystkim czuje się częścią silnej rodziny.

Wspólne zadanie – posiłek może być przygotowywany wspólnie, i nie chodzi tutaj tylko o gotowanie, ale także nakrycie stołu, zaniesienie jedzenia i napojów. To że wykonujecie coś razem, tworzy z was drużynę, która wzajemnie sobie pomaga.

Poczucie własnej wartości – dzieci które są chwalone i mogą zrobić coś dla innych, otrzymując za to pochwalę, docenienie ich umiejętności budują stabilne poczucie własnej wartości. Możliwość przygotowania posiłku dla całej rodziny daje im poczucie „bycia ważnym”, docenionym za chęci i umiejętności.

Tradycja rodzinna – wspomnienia to najcenniejsze fragmenty naszego życia. Tworząc z wspólnych posiłków codzienny rytuał tworzymy rodzinna tradycje, która będzie pozytywnym odnośnikiem w dorosłym życiu dziecka.

Kultura – dzięki wspólnym posiłkom dzieci uczą się poprawnego zachowania przy stole, rozkładania sztućców i innych małych rzeczy, które są bardzo przydatne w życiu. Kulturalne spożywanie posiłku jest umiejętnością coraz rzadszą, za to bekanie, jedzenie na leżąco i inne wariacje coraz popularniejsze. Podczas wspólnych posiłków dzieci nabierają obycia w towarzyskie i potrafią zachowywać się kulturalnie w każdych okolicznościach.

Lepsze odżywianie – do przygotowania większego posiłku dla całej rodziny przykłada się większa wagę. Szybkie przekąski są za to najczęściej złożone z produktów, które są niezdrowe lub niekoniecznie najzdrowsze. Dodatkowo wspólny posiłek spożywa się spokojnie, nie w biegu. Zbyt szybkie jedzenie natomiast może powodować problemy zdrowotne. Dzieci jedzące samotnie posiłki spożywają również więcej słodyczy, co jest prawdopodobnie podświadomą rekompensatą samotności.

Wzbogacone słownictwo – dzięki wspólnym rodzinnym posiłkom małe dzieci spędzają więcej czasu z dorosłymi, zróżnicowane rozmowy i osłuchanie z bogatym zasobem słownictwa wzbogaca umiejętności lingwistyczne dziecka i kształtuje ich sposób wyrażania myśli. Dodatkowo dziecko nabiera również umiejętności słuchania, wyrażania swojej opinii i szanowania rozmówców.

Lepsze umiejętności społeczne – dzieci i młodzież przy wspólnym stole ćwiczą swoje umiejętności społeczne. Dzięki wspólnym posiłkom potrafią się dzielić, odnajdywać w nowych sytuacjach(różna tematyka rozmów, często abstrakcyjna oraz rozmowy mienionych wydarzeniach z dnia kodują odpowiednie kulturowo zachowania), a także rozwiązywać konflikty poprzez kompromis.

Brak zachowań antyspołecznych – badania pokazują, że dzieci często spożywające posiłki z rodziną nie wykazują zachowań antyspołecznych, prawdopodobnie jest to spowodowane duży wsparciem emocjonalnym i częstym uzyskiwaniem wskazówek co do postępowania. Takie dzieci rzadko popadają w konflikty i wdają się w bójki.

Stabilność emocjonalna i odporność psychiczna – dzięki odczuwanemu wsparciu emocjonalnemu dzieci są stabilne emocjonalnie, odczuwają silna więź rodzinną przez co są bardziej odporne psychicznie. Wiele rozmów pozawala rodzicom wychwycić niepokojące sygnały w zachowaniu dziecka świadczące o zażywaniu narkotyków lub innych niebezpiecznych używek. Dzieci zdają sobie sprawę z możliwości szybkiego wykrycia nieodpowiedniego zachowania a także nie chcą zawieść zaufania rodziców.

– Wspólne posiłki nie są pustym rytuałem, dzięki nim dzieci zdobywają nowe umiejętności, kształtują swoje postawy i pozytywnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne. Warto zatem włączyć je do codziennego życia rodzinnego. Jeżeli nie mamy możliwość codziennego celebrowania obiadu lub kolacji, postarajmy się, aby chociaż weekendy były czasem wspólnych spotkań przy stole – mówi Anna Chmielewska pedagog, autorka wielu eksperckich artykułów w portalu rodzicielskim Achtedzieciaki.pl.

file1436260943

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...